Carnaval Sztukmistrzów 2009

31 lipca – 2 sierpnia 2009 

.

Lublin stał się tłem niezwykłych wydarzeń. Zagościły u nas grupy teatralne, sztukmistrze, kuglarze, buskerzy – uliczni artyści. Wszystko to w magicznym klimacie Starego Miasta jak z książki Isaaca Singera: Sztukmistrz z Lublina.

Zaprezentowana została najlepsza światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna w połączeniu z teatrem i cyrkiem. Impreza objęła przedstawienia teatralne, cyrkowe przedstawienia uliczne angażujące publiczność, występy buskerów (ulicznych artystów) ożywiających przestrzeni całego miasta oraz performance i instalacje. Wydarzeniu towarzyszyły widowiskowe pokazy linochodów i taśmochodów (slacklinerów). Międzynarodowy charakter imprezie nadadzą goście z takich państw jak Francja, Hiszpania, Włochy, Finlandia i Argentyna.

Carnaval Sztukmistrzów na trzy dni zaczarował wszystkich prawdziwą i aktualną sztuką nowego cyrku. W Lublinie zobaczyć można było spektakle i widowiska posługujące się formą kuglarską, wykorzystujące język dyscyplin cyrkowych, aby mówić o rzeczach poważnych i aktualnych. Powstały spektakle łączące wysiłek akrobatyczny, kunszt żonglerski i poważne współczesne treści.

Uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział także w warsztatach z popularnych dyscyplin kuglarskich, akrobatycznych, klaunady, skierowanych zarówno do profesjonalistów jak i absolutnych amatorów.

Zaproszeni goście:

  • Polska: Binia i Antek (trapez akrobatyczny), Adam Kolasa (żonglerka kontaktowa), Sigillum Ignis (pokaz fire show ), Kejos the-at-er, (kabaret cyrkowo – teatralny), Sztukmistrze z Lublina, LUKiPIT (lubelski duet żonglersko-ekwilibrystyczny)
  • Francja: Rémi Laroussinie (żonglerka kontaktowa, manipulacja piłki) Isabelle du Bois (żonglerka i ruch maczugi), Johan Swartvagher & Loran Futezze (żonglerka maczugami, muzyka), Eric Longequel (diabolo, żonglerka piłkami) Sabrina Catalan (trapez)
  • Hiszpania: Petra Rochau (interakcyjne show uliczne
  • Argentyna: Emiliano S. Allessi (żonglerka i manipulacja maczugami, taniec)
  • Finlandia: Heini Kosekini (tissue)
  • Włochy: Valentina Santori (żonglerka maczugi)
    DJ Foutezze – elektroniczny autorski set DJ