Carnaval Sztukmistrzów 2013

8-11 sierpnia 2013

.

W programie Carnawalu Sztukmistrzów 2013 znalazło się ponad 80 wydarzeń artystycznych na żywo, w wykonaniu ponad stu artystów z całego świata. Nowością były produkcje specjalne: Klub Carnavalu Sztukmistrzów, warsztaty lalkarskie dla dzieci i młodzieży oraz spektakl z udziałem lubelskich dzieci „Opowieści cyrkowej”.

Klub Carnavalu Sztukmistrzów to propozycja na festiwalowe noce, gdzie uczestnicy zobaczyli filmy o tematyce cyrkowej. Od godziny 22:00 w klubie Incognito przy ulicy Peowiaków 3, oglądaliśmy programy artystów z grupy Stand-up Polska w lubianej i odważnej formule komicznych monologów wypowiadanych na żywo przed publicznością. Po dawce humoru do późnych godzin nocnych w klubie odbywały się koncerty muzyki na żywo, w zaskakujących formułach przystających do estetyki nowego cyrku.

Warsztaty Lalkarskie Teatru Walny oraz warsztaty muzyczne, cyrkowe i aktorskie przygotowujące do przedstawienia „Opowieści Cyrkowej” były ofertą otwarta dla dzieci i młodzieży. Przedstawienie w ich wykonaniu zobaczyliśmy w niedzielę o godzinie 16:00, na Placu Po Farze.

W 2013 roku w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów wystąpiło ponad stu wykonawców, między innymi z Niemiec, Francji, Włoch, Argentyny, Chile, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Węgier i Polski. Reprezentowali różne dziedziny sztuki performatywnej, takie jak teatry alternatywne, lalkarskie, buskerzy, muzycy, komicy, clowni…

Na Placu Litewskim dzieci bawiły się na przygotowane z myślą o nich Miasteczku Zabaw Niezwykłych. Znalazły tam serię inspirujących zajęć, prowadzonych przez pedagogów KLANZY: Polskiego Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów. Tuż obok Europejskie Centrum Bajki zaprosiło najmłodszych na spotkanie ze słynnym Koziołkiem Matołkiem. Nie zabrakło również ulubionych już przez publiczność Carnavalu punktów programu takich jak Urban Highline, Wielka Parada Kuglarska czy Fire Night.

Patroni medialni:
Radio ZET, Telewizja TVN

Partnerzy:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A, Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., STRÖER MEDIA

Organizatorzy:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Marketing Miasta – Urząd Miasta Lublin, Fundacja Sztukmistrze, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA