Dzielnice Kultury 2013

W ramach programu Dzielnice Kultury Warsztaty Kultury realizują m.in. takie działania jak:

ZIELONY KOCYK

„Zielony kocyk” to cykl kameralnych spotkań i koncertów w miejscach zielonych na terenie lubelskich dzielnic. Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych: zarówno do rodzin z dziećmi jak i do seniorów. Akustyczne występy w przestrzeni skwerów i parków na lubelskich osiedlach będą towarzyszyć wypoczynkowi mieszkańców w upalne letnie dni.W trakcie spotkań z muzyką realizowane będą warsztaty rękodzieła, warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych, tradycyjne zabawy dla dzieci, nie zabraknie też okazji do posłuchania opowieści z różnych stron świata. Na „Zielonym kocyku” spotkamy między innymi Anię i Melę Brodę z piosenkami na przebudzenie i zasypianie, Jerzego „Słomę” Słomińskiego i Marka Mołodeckiego (warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych), Kasię Sierżant, która rozkręci hula hoop, czy Kapelę Braci Dziobaków, która przypomni tradycyjne tańce i zabawy.Zapraszamy wszystkich chętnych na kocyki i relaks przy dźwiękach muzyki.

Dzielnica Stare Miasto11 lipca 2013 i 12 lipca 2013
Dzielnica LSM14 lipca 2013 i 02 sierpnia 2013
Dzielnica Wrotków13 lipca 2013 i 21 lipca 2013

MIASTO MOVIE LATEM

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Starego Miasta na serię specjalnych, wakacyjnych pokazów w plenerze. W każdą środę, od 17 lipca począwszy, spotykać się będziemy na placu przed Teatrem im. Ch. H. Andersena gdzie na wygodnych leżakach i z przepiękną panoramą Lublina w tle odwiedzać będziemy kolejne miasta, kraje i gatunki filmowe. O godz. 21:00 zapraszamy dzieci na specjalne wieczorynki, a widzów nieco starszych na godz. 21:30.Nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentujemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej  odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na naszym ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach, ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movie przyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń ale także dobrej zabawy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto Movie latem.

Program na lipiec:

Program na sierpień:

Gdzie: Zapraszamy na leżaki na placu przed Teatrem im. Ch. H. Andersena, ul. Dominikańska 1
Wstęp wolny

Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

INKUBATOR ANIMACJI KULTURY

W ramach tegorocznej edycji Inkubatora Animacji Kultury odrębny moduł stanowić będzie Dzielnicowy Inkubator Kultury – kurs skierowany głównie do pracowników i współpracowników dzielnicowych domów kultury oraz organizacji sprofilowanych na działania w dzielnicach Lublina.

Jest to projekt mający na celu podniesienie poziomu kwalifikacji pracowników i wolontariuszy podmiotów działających w sektorze kultury w zakresie zarządzania i tworzenia projektów społeczno-kulturalnych. To innowacyjne laboratorium ideowe i twórcze, gdzie założenia pracy medialabowej zostają przeniesione na obszar kreowania projektów miękkich oraz nowatorskich rozwiązań dla kultury.

Dzięki dostarczaniu najbardziej aktualnych danych na temat sektora kultury oraz budując płaszczyznę wymiany poglądów i doświadczeń, Inkubator daje możliwość rozwoju osobom aktywnym i kreatywnym w obszarze kultury. Ma też za zadanie zachęcać uczestników do większej mobilności zawodowej oraz działania międzysektorowego, a także stymulować proces zmian w instytucjach kultury.

W ramach tegorocznej edycji Inkubatora przeprowadzony zostanie cykl szkoleń i warsztatów w ramach sześciogodzinnych spotkań weekendowych odbywających się od października 2013 r. do stycznia 2014 r.

Więcej informacji o projekcie >>>

WARSZTATY

Warsztaty muzyczne/taneczne popping/boogaloo

Popping to jeden z najefektowniejszych stylów tańca ulicznego na świecie. Polega głównie na rytmicznym, bardzo szybkim spinaniu i rozluźnianiu mięśni poszczególnych partii ciała, co tworzy efekt szarpnięcia, czyli tak zwany ‘pop’!

Uczestnicy warsztatów poznają podstawy tego tańca, terminologię (feeling, groove, bounce, soulstep, attitude, flava), pionierów poszczególnych stylów poppingu (jest ich ponad 20!) i gatunki muzyczne, do których można wyrażać się przez popping/electric boogaloo (funk, p-funk, gangsta funk, rap, discofunk). Efektem warsztatów będzie wspólnie przygotowany finałowy showcase.

  • Wrotków
  • Za Cukrownią
  • Czechów Północny

Warsztaty beatboxu

Beatbox to sposób tworzenia muzyki polegający na naśladowaniu głosem dźwięków różnych instrumentów. Uczestnicy warsztatów nauczą się podstaw tworzenia muzyki za pomocą aparatu mowy, będą mieli również możliwość ćwiczenia z mikrofonem, nagłośnieniem estradowym i looperem (Boss RC 50). Dodatkową atrakcją będzie nauka podstawowej rejestracji beatboxu oraz obróbki nagrań.

Program zajęć uwzględnia ćwiczenia dla osób, które nigdy nie miały styczności z techniką beatboxu jak i tych, które mają za sobą doświadczenia z muzykowaniem bez instrumentów.

Warsztaty poprowadzi pochodzący z Lublina beatboxer i wokalista Hubert „Jahdeck” Pyrgies.

Warsztaty produkcji muzycznej

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak powstają podkłady muzyczne, jak zbudować niewielkim kosztem domowe studio nagrań, jak rejestrować dźwięki i przygotować mix utworu – te warsztaty są specjalnie dla Ciebie!

Warsztaty odbędą się w profesjonalnym studio nagraniowym Redline Studio, gdzie pod okiem zawodowych realizatorów dźwięku będzie można skomponować własny beat, poznać tajniki obsługi programów muzycznych i obróbki dźwięku, dowiedzieć się, jak domowymi sposobami zbudować studio nagrań nie wymagające dużych nakładów finansowych. Uczestnicy poznają zasady właściwej aranżacji przestrzeni i dowiedzą się jak poprawnie realizować nagrania.

Warsztaty poprowadzą: Piotr „Oz” Radkowiak, Michał „Emesde” Dudek, Witold „V-Tech” Walencik

Warsztaty animacji poklatkowej

Animacja poklatkowa to wyświetlane w tempie 24 klatek na sekundę zdjęcia, zawierający poszczególne fazy ruchu postaci lub przedmiotów, które dają wrażenie ruchu.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi technikami animacji poklatkowej, takimi jak: animacja lalkowa, plastelinowa, wycinankowa, rysunkowa, pikselacja, techniki kombinowane. Poznają historię animacji oraz stworzą krótki film animowany.

Warsztaty z animacji to wyjątkowe zajęcia pozwalające rozwijać wyobraźnię, pobudzają kreatywność, odkrywają nowe możliwości twórcze. To doskonała zabawa, która uczy cierpliwości i pracy w grupie.

Prowadzenie: Anna Chabros-Piłat, artysta plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych.

Radość tworzenia łączy pokolenia: warsztaty informatyczne, kucharskie, robótek ręcznych i scrapbookingu.

Radością jest bowiem czas, kiedy naprzeciw siebie stają dwa pokolenia, kiedy młodość spotyka się dojrzałością, kiedy seniorzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a młodzi zarażają ich energią i pomagają wkroczyć w świat nowoczesnych technologii. Stąd propozycja różnorodnych zajęć dla tych dwóch grup wiekowych.

Czas spędzony na wspólnym tworzeniu z pewnością przyczyni się do lepszego poznania ludzi reprezentujących różne pokolenia, zwiększy wzajemną akceptację, pomoże seniorom zaspokoić pragnienie bycia potrzebnym, jak najdłużej zachować sprawność umysłową, zaś młodym ludziom pozwoli na rozwijanie pasji.

Program „Radość tworzenia łączy pokolenia” to ciekawa propozycja zajęć dla dzieci, młodzieży i seniorów z dzielnicy, to połączenie tradycji z nowoczesnością, to czas twórczych poszukiwań!

ZIELONA PONIKWODA

Wspólnie z mieszkańcami dzielnicy będziemy rewitalizować niewielki teren zielony, położony przy skrzyżowaniu ulic Owocowej i Kruszynowej. Jeśli i Ty chcesz się dowiedzieć, jakie gatunki roślin można posadzić na tego typu terenie, jak podnieść poziom funkcjonalny i estetyczny nieużytkowanego miejsca, chcesz mieszkać w przyjaznej i zadbanej dzielnicy i miło spędzić czas z sąsiadami – ta akcja jest właśnie dla Ciebie!

Jeśli posiadasz, weź szpadel, łopatkę lub grabki i dołącz do nas 27 września o godzinie 17:00 i 28 września 2013 r. o godzinie 10:00 spotykamy się przy skrzyżowaniu ulic Owocowej i Kruszynowej. Akcję poprowadzi Magdalena Zaworska.

Więcej informacji o projekcie >>>

PROJEKTY Z GALERIĄ LABIRYNT

Sztuka na talerzu: w ramach projektu odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wystawa edukacyjna „Muzeum w drodze # 6” autorstwa Janusza Byszewskiego.

Więcej informacji o projekcie >>>

Bajka o psie, który zerwał się z łańcucha Piotra Rowickiego to propozycja dla najmłodszych gości Czytelni Dramatu. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać czytania performatywnego tej mądrej i zabawnej sztuki dla dzieci.

Więcej informacji o projekcie>>>