Inne Brzmienia Art’n’Music Festival Lublin-Lviv 2013

5-7 lipca 2013

W 2013 roku festiwal trwał przez 3 dni. Gościliśmy zespoły muzyczne z Polski i ze świata oraz zobaczyliśmy szereg wystaw artystów zajmujących się fotografią, malarstwem i sztukami wizualnymi na najwyższym światowym poziomie. W programie pojawiła się także zupełnie nowa kategoria, jaką są  „Małe Inne  Brzmienia”.

Tabu (Polska)

Tabu to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrali prawie pół tysiąca koncertów, wygrali najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrali 3 studyjne albumy. Zespół został również dwukrotnie zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Najnowszy album zespołu pt. „Endorfina” został wydany w 2012 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał również wiele przychylnych opinii wśród dziennikarzy muzycznych. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie u nich również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają także szeroko pojęte tematy socjologiczne. Grupa ostatni raz zagrała w Lublinie w 2009 roku.

Ebo Taylor (Ghana) – [PO RAZ PIERWSZY W POLSCE]

Urodzony w 1936 roku gitarzysta, kompozytor, aranżer, lider zespołu i producent Ebo ​​Taylor z Ghany to legendarna postać na scenie muzycznej od ponad sześciu dziesięcioleci. W latach 50. i 60.  był aktywny we wpływowych zespołach nurtu „highlife”, m.in. Broadway Dance Band czy Black Star Band. Współpracował z Fela Kuti, Tony Allenem i innymi muzykami afrykańskimi. Muzyka Ebo Taylora to tradycyjne brzmienia i rytmy z Ghany, przekształcone w afro-beat, jazz i funk. Taylor zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl. Prawdziwym międzynarodowym sukcesem stało się wydanie płyty „Love and Death” w 2010 roku, po którą chętnie sięgali producenci hip-hopowi, samplując piosenki artysty. Jego ostatni album „Appia Kwa Bridge” z 2012 roku, okrzyknięty sensacją nurtu „world music”, okazał się również przepustką do koncertów i festiwali na całym świecie. Koncerty Ebo Taylora to barwne, afrykańskie show nasycone miłością do muzyki własnego kraju.

REGGAE CLASH

Joint Venture Sound System (Warszawa) vs Love Sen-C Music (Lublin)

Spotkanie dwóch najstarszych polskich sound systemów reagge

 Svjata Vatra Fire Show (Ukraina / Estonia)

Svjata Vatra to zespół łączący muzyczną kulturę Ukrainy i Estonii. Ich charakterystyczną cechą jest instrumentarium: ukraiński trąbki i kosy spotykają się z estońskimi kobzami, produkując unikalne brzmienie. Wschodni temperament zespołu, związany z kulturą kozacką, uzupełnia nordycka energia. Svjata Vatra to jednak nie tyko muzyka. Zespół występuje obecnie z programem Fire Show, w którym muzycy wykonują również ogniste ewolucje, m.in. żonglując płonącymi instrumentami czy walcząc w tradycyjnym, kozackim stylu używając szabli.

Festicultores Troupe (Hiszpania)

Łamiący wszelkie stereotypy i schematy zespół z hiszpańskiej Galicji. Ich koncerty to mieszanka, humoru i performance’u z muzyką festiwalowego formatu, przy której żaden słuchacz nie pozostaje obojętny. Festicultores Troupe to więcej niż 250 koncertów przez 6 lat istnienia grupy, w czasie których dzielili scenę z takim artystami jak Fanfare Ciocarlia, Gogol Bordello, Ojos de Brujo. W 2008 roku byli supportem Manu Chao na jego europejskiej trasie. Zdobyli również nagrodę publiczności na  Haizetara International Street Music Festival. W 2010 roku wystąpili jako gwiazda festiwalu Kustendorf Emira Kusturicy. Ten galicyjski zespół jest najczęściej zapraszanym zespołem na wydarzenia muzyczne w Kraju Basków, a także stałym bywalcem telewizyjnych programów muzycznych i rozrywkowych.

BALKAN NIGHT

Shazalakazoo (Serbia) & Warsaw Balkan Madness (Warszawa)

Najsłynniejsi serbscy i polscy DJ-e z muzyką bałkańską, podaną w klubowych aranżacjach

Voo Voo & Orkiestra Gidle [PROJEKT SPECJALNY]

Projekt specjalny dedykowany na festiwal Inne Brzmienia 2013. Grupa Voo Voo związana jest z Lublinem od ponad 20 lat. Managerem zespołu był przez ten czas Ś.P. Mirek Olszówka, twórca festiwalu, producent płyt Voo Voo i kreator projektów specjalnych (m.in. Harmonia, Voo Voo & Haydamaky). Grupa wydała w 2012 roku kolejny album pt. „Nowa płyta”, który zebrał pozytywne recenzje, a publiczność szturmowała ich klubowe koncerty. Projekt „Voo Voo & Orkiestra Gidle” to połączenie doświadczeń zespołu z  czasów współpracy ze stroną ukraińską. Tym razem jednak, do Voo Voo dojdzie 25-osobowa orkiestra dęta z Gidel, której zadaniem będzie uzupełnienie muzyki formacji o „pierwiastek wschodni i bałkański”.

Boom Pam (Izrael)

Boom Pam to izraelski zespół muzyczny powstały w 2003 roku. Ich muzyka to zlepek charakterystycznych brzmień wielu kultur: basenu morza śródziemnego i półwyspu arabskiego. Bazę ich wycieczek instrumentalnych stanowi rock, wymieszany z muzyką folkową poszczególnych rejonów: południowo-wschodnich krańców Europy i Bliskiego Wschodu. Czerpią z kultury greckiej, krajów bałkańskich, muzyki klezmerskiej oraz arabskiej.

Debiutancki album zespołu został nagrany w koprodukcji ze słynnym DJ-em Shantelem z Essay Recordings. Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce listy World Music Charts. Kolejne dwa albumu potwierdziły oryginalność projektu, co zaowocowało współpracą m.in. z grupą Balkan Beat Box. Koncerty Boom Pam to ekstatyczna mieszanka surferskich gitar, połączonych z bałkańską tubą i mocnym, perkusyjnym beatem.

KLEZMER FUNK

DJ Senior Efebo (Lublin)

Muzyka funk i soul z Izraela przełomu lat 60. i 70.

WYSTAWY

Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 6, wstęp wolny

  • Piotr Lorek „Urny” – unikatowa wystawa rzeźb w kształcie urn, które martwe w swej formie ożywają za sprawą muzyki, wydobywającej się z miniaturowych głośników zainstalowanych wewnątrz urn. Dwa największe obiekty tworzą bramę przez którą wchodzimy w przestrzeń, na której rozmieszczone są mniejsze ceramiczne urny wkopane na różnej głębokości w ziemię. W dnach niektórych obiektów wmontowane są lustra, zaglądając w głąb ziemi możemy zobaczyć odbijające się niebo i drzewa, oraz własną postać. Ta przestrzenna aranżacja zaprojektowana jest tak, by mogła w delikatny sposób współgrać z zielenią i architekturą, ma wprowadzać nas w nastrój kontemplacji, medytacji. Instalacja ma również swoją warstwę dźwiękową. W dużych dzbanach umieszczone są głośniki, z których wydobywają się ścieżki dźwiękowe.

Miejsce: plac przed teatrem Andersena, klasztor oo Dominikanów

  • Marian Oslislo „Plakaty” – wystawa plakatów znanego grafika i projektanta, który swoje prace prezentował m.in. na Biennale w  Moskwie, Brnie, Sofii, Bratysławie, Berlinie, Paryżu, Brukseli oraz w Chinach i USA.  Artysta specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej. Ukończył Wydział Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowane na lubelskiej wystawie plakaty stanowią wybór z barwnego, trzydziestoletniego dorobku twórczego artysty. W swoich plakatach (w przeważającej liczbie o tematyce kulturalnej) Marian Oslislo w niezwykle intrygujący sposób wykorzystuje kaligrafię, bawi się jej formą, przetwarza, raz łącząc ją z pozornie nonszalanckim rysunkiem, kiedy indziej z prostymi formami geometrycznymi lub z fotografią.

Miejsce: wirydarz klasztoru oo Dominikanów

  • Andrzej Dudziński – retrospektywna wystawa prac cenionego polskiego rysownika, grafika, malarza, karykaturzysty i fotografika. W trakcie festiwalu Inne Brzmienia, artysta zaprezentuje swoje rysunki,  opublikowane w legendarnej gazecie „New York Times” w okresie stanu wojennego w Polsce.

SPOTKANIA

Klasztor oo Dominikanów, krużganki

Cykl debat i dyskusji pod tytułem – „Granice Europy” nawiązujący do aktualnego pytania o europejską tożsamość. Od piątku do niedzieli (5-7 lipca), na krużgankach klasztoru oo Dominikanów spotkają się artyści, dziennikarze, osoby publiczne, którzy będą rozmawiać o ważnych wydarzeniach ze świata sztuki i nauk społecznych. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Prowadzący:

Andrzej Świetlik

Artysta, fotograf, od 1979 roku w grupie „Łódź Kaliska“. Współautor fotografii, filmów, performansów zrealizowanych w Ł.K. w ramach zmagań ze społeczeństwem. Jeden z ojców założycieli „Galerii Bezdomnej“. Zawodowo zajmuje się fotografią portretową dla reklamy i PR.

Tomasz Sikora

Fotograf i fotoreporter. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie.

MAŁE INNE BRZMIENIA: WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TANIEC

Prowadzący: Joanna Miłoszewicz i Piotr Czarnecki (Akademia Tańca)

Przedstawiciele Akademii Tańca z Lublina stworzyli specjalny projekt skierowany do młodszej części publiczności Festiwalu Innych Brzmień: warsztaty taneczne w technice hip hop i dance. Prowadzący zapraszają na taneczną podróż po kulturze hip hop, zapoznają uczestników z podstawowymi krokami i figurami, a na koniec stworzą wspólną choreografię. Zajęcia mają na celu rozbudzenie wyobraźni najmłodszych, a także wydobycia z nich potencjału twórczego, który mogą przełożyć na swój ruch i taniec. Wszystkie działania będzie wspierała duża dawka muzyki. Warsztaty kierowane są zarówno do osób początkujących jak i tych, które już tańczą.

MUZYKA

1. ONE MAN MUSIC MULTI SHOW – prezentacja i zajęcia warsztatowe

Prowadzący: Marcin Steczkowski – muzyk, kompozytor, aranżer i producent, multiinstrumentalista.

Warsztaty wprowadzą uczestników w świat instrumentów dętych i elektronicznych począwszy od piszczałek, okaryn, sopiłek, oktawówek, poprzez saksofony, w tym sopranowy i tenorowy, instrumenty elektroniczne (EWI), a kończąc na wirtualnych brzmieniach wyzwalanych bezprzewodowymi dętymi sterownikami MIDI. Dzięki tej muzycznej podróży będzie można odkryć barwny świat dźwięków inspirujący wyobraźnię.

DRUMS ‚n DREAMS – warsztaty perkusyjne

Prowadzący: Tomasz Bozdek

Zajęcia warsztatowe , które przeniosą odbiorców w świat instrumentów perkusyjnych, które wykonał własnoręcznie Tomasz Bozdek, muzyk, twórca instrumentów,      poszukiwacz nowych brzmień. Wśród instrumentów znajdą się różne rodzaje bębnów oraz kije deszczowe. Naturalne dźwięki pozwolą poczuć harmonię z naturą, jej siłę i rytm. To zaproszenie do poznania i tworzenia muzyki.

SZTUKA i ZABAWA

Prowadząca: Joanna Wawiórka

1. Warsztaty plastyczne

Strefa aktywności plastycznej dla każdego, zapraszamy do próby wizualizacji     dźwięków i rytmów, szukania kolorów i faktur, które obrazują muzykę. W sobotę 6 lipca ogłosimy konkurs plastyczny, związany z tematyką festiwalu, rozwiązanie i ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 7 lipca.

2. Kid Zone

Strefa aktywności dla dzieci, kolor – ruch – zabawa: zabawy sprawnościowe,     kula cyrkowa, chusty i tunele animacyjne, piłki, balony i wiele, wiele innych. Zapraszamy do zabawy z animatorami w rytmie innych brzmień.

Patroni medialni:
AMS, III Program Polskiego Radia, Agora S.A., Gazeta Wyborcza, Gazeta Wyborcza – Co Jest Grane, TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Radio Centrum, O.pl

Sponsor Główny:
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Sponsor:
Perła – Browary Lubelskie S.A.

Partnerzy:
Miasto Lwów, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Klasztor O.O. Dominikanów w Lublinie

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka.

Organizatorzy: Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie