Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2016

6-10 LIPCA 2016

Inne Brzmienia prezentują najoryginalniejszych twórców i nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji była zjawiskowa Shibusashirazu Orchestra. Japoński big band tworzy niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej, dopełniając to kostiumami i elementami tańca butoh. Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się inna gwiazda festiwalu, grupa Tortoise – jedna z najważniejszych grup post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Usłyszeliśmy również reggae’owe i dubowe aranżacje utworów legend muzyki w wykonaniu nowojorskiego kolektywu Easy Star All Stars. Nie zabrakło także prezentacji niezależnej wytwórni płytowej, tym razem zaprezentował się niemiecki label Staubgold reprezentowany przez Markusa Detmera, Kammerflimmer Kollektief oraz trio Akşak. Listę gwiazd tegorocznej edycji festiwalu zamknęła absolutna legenda brytyjskiej sceny alternatywnej, zespół UK Subs. Prekursorzy punk rocka, wymieniani jednym tchem obok The Clash, Sex Pistols czy The Stranglers, hucznie świętują w tym roku 40-lecie swojej działalności. Grupa założona i nieprzerwanie dowodzona przez Charliego Harpera od 1976 roku, wciąż stanowi o sile i popularności gatunku.

Domeną festiwalu jest też prezentacja najciekawszych zjawisk z obszaru kultury i sztuki krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku wiodącą grupę stanowili artyści ukraińscy, którym poświęcony został cykl Orient Station – Ukraina! Program obfitował także w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

Więcej informacji oraz cały line-up na: www.innebrzmienia.eu

Inne Brzmienia to jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony Wschodu Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.