Mówią o nas…

Mieszkańcom mojego rodzinnego miasta chciałbym powiedzieć jedno: cudze chwalicie, swego nie znacie. Lubelskie Inne Brzmienia 2015 sprawiły, że wysoka kultura muzyczna była dosłownie na wyciągnięcie ręki…

t-mobile-music.pl, Krzysztof Nowak, Inne Brzmienia 2015: Na skrzyżowaniu kultur, 27.07.2015

Od ósmego do dwunastego lipca Lublin stał się najważniejszym miejscem na muzycznej mapie Polski. W ciągu pięciu dni na scenach zaprezentowało się tu dziewiętnaście zespołów (kilkakrotnie z materiałem przygotowanym specjalnie na festiwal), z Einstürzende Neubauten i Tonym Allenem na czele. Główną motywacją do wycieczki na niemal drugi koniec kraju (pięć godzin w dusznym przedziale z komentującymi co chwilę sześćdziesięciominutowe opóźnienie współpasażerami – nie polecam) był dla mnie fakt, że w line-upie obrodziło wartymi zobaczenia kapelami z ogromnym stażem, a kolejnej okazji do złapania ich w Polsce może po prostu nie być. 

o.pl, Wojciech Michalski, Inne Brzmienia w Lublinie, 16.07.2015

Einstürzende Neubauten walili w rury, Tony Allen gorącym afrobeatem ogrzewał powietrze polarno-morskie, a Tymon Tymański dał chyba jeden z najlepszych koncertów w karierze. W niedzielę w Lublinie zakończył się festiwal Inne Brzmienia.
Inne Brzmienia od 2008 r. pokazują, że w centrach dużych miast powinno być miejsce na plenerowe koncerty z muzyką inna niż radiowa pulpa odgrzewana na różnego rodzaju świętach, jarmarkach oraz dniach tego czy owego.

Gazeta Wyborcza, Jędrzej Słodkowski, Jacek Świąder, Inne Brzmienia 2015. Świetne koncerty Neubauten, Tony’ego Allena i Tymona oraz dyskusje o Armenii, 13.07.2015

[…] występ Einsturzende Neubauten – pionierów industrialu, dla których do naszego miasta przybyli fani nie tylko z całej Polski, ale także z Austrii, Holandii czy Francji. Zameldowali się pod zamkiem na wiele godzin przed rozpoczęciem koncertu, by zająć miejsca jak najbliżej sceny. A niemieccy muzycy nie zawiedli. Uzbrojeni m.in. w szlifierkę, butelki, beczki i metalowe rury zadbali o niecodzienne widowisko, złożone z najpopularniejszych utworów. Publiczność długo nie pozwoliła Niemcom opuścić sceny i musieli – co rzadko się im zdarza – bisować trzykrotnie.

Gazeta Wyborcza, Tomasz Kowalewicz, Inne Brzmienia 2015. Festiwal z klimatem, 13.07.2015

Gdyby z festiwalu Inne Brzmienia stworzyć film byłaby to z pewnością szalona produkcja, w której nie zabrakłoby ciekawej historii i jeszcze ciekawszej ścieżki dźwiękowej. Odważę się pokusić nawet o stwierdzenie, że mogłaby być kawałkiem świetnego kina. Przynajmniej na wielokulturowym, starym kontynencie.

Kurier Lubelski, Jacek Słowik, Inne Brzmienia 2015, czyli szalone kino akcji, 13.07.2015

To festiwal dla tych, którzy szukają muzyki rzadko goszczącej w eterze. Koncert prekursorów elektronicznej muzyki industrialnej – niemieckiej grupy Einstuerzende Neubauten przyciągnął na zamkowe błonia tłumy. 

TVP Lublin, Panorama Lubelska, 12.07.2015

Event nastawiony na konfron­tację estetyk, przedstawianie szerokie­go spektrum zjawisk muzycznych event poprzeczkę wiesza wysoko. Dobitnym dowodem tego eklektycznego podejścia niech będą dwie tegoroczne gwiazdy, Einsturzende Neubauten – jedni z prekur­sorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elek­tronicznej – oraz Tony Allen – wybitna postać sceny world music, jeden z ojców afrobeatu.

Aktivist, Cylyl  Rozwadowsk, Festiwalowym tropem, 30.06.2015

Organizatorzy nie odkryli od razu wszyst­kich kart, jednak już pierwsze doniesienia brzmia­ły imponująco. Wśród ogłoszonych artystów by­li m.in. Asian Dub Foundation i The Tiger Lillies, którym zarzucić można było jedynie to, że są gwiazdami nieco podstarzałymi. Ale ich dorob­ku artystycznego podważyć już się nie dało. Za ­częto nawet mówić, że czeka nas jedna z najcie­kawszych odsłon w historii lubelskiej imprezy. A przecież wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że „Inne Brzmienia” uświetni występ brytyjskie­go zespołu Goldfrapp – światowej gwiazdy mu­zyki klubowej i elektronicznej. […] Warto było zmarznąć i zmoknąć, by usłyszeć na żywo zaproszonych do Lublina artystów.

Gazeta Wyborcza, Tomasz Kowalewicz, To były piękne brzmienia, 15.07.2014

W trakcie nadchodzącego weekendu przestrzeń kulturalna miasta zostanie po brzegi wypełniona wydarzeniami związanymi z siódmą edycją festiwalu Inne Brzmienia. Na pierwszy plan wysu­wają się świetnie zapowiadające się koncerty. Twórcy tegorocznego line-upu po­starali się o kilka premierowych pro­jektów. 

Gazeta Wyborcza, Karol Szczęśniak, Festiwal wielkich odkryć, 11.07.2014

Patrząc na listę artystów i mno­gość wydarzeń, które odbędą się między 8 a 13 lipca, powinniśmy być spokojni o przyszłość jednej z najważniejszych muzycznych imprez w Polsce południowo-wschodniej.

Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, 04.07.2014

Budzi szacunek rozmach tegorocznej edycji – same wątki muzycz­ne obejmują m.in. występ świetnej formacji Goldfrapp oraz Asian Dub Foundation, a także plejadę ciekawych krajowych prezentacji. Mikołaj Trzaska zagra muzykę z „Róży” Smarzowskiego, o której niedawno opowiadał w POLITYCE, wystąpią też Wacław Zimpel i Mitch&Mitch.

Polityka, 02.07.2014