Jarmark Jagielloński 2013

15 – 18 sierpnia 2013

Tematem przewodnim 7. edycji Jarmarku Jagiellońskiego było zabawkarstwo.

Jarmark Jagielloński to unikatowe połączenie jarmarku kupieckiego w dawnym, historycznym wydaniu oraz jarmarku kulturalnego, którego normy i ramy są wciąż wyznaczane. W naturalny sposób łączy unikatowe przejawy sztuki ludowej z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz ekspresje z obszarów takich jak teatr, muzyka, fotografia, kino. Jarmark jest miejscem spotkania odbiorcy z rzemieślnikiem, muzykiem, artystą czy projektantem, którzy w swoich działaniach poszukują ciągłości z tym, co obecne od wieków w kulturze i sztuce ludowej.

W 2013 roku Jarmark Jagielloński odbył się po raz siódmy.

Motywem przewodnim 7. edycji była zabawka ludowa. Program obfitował w wydarzenia związane z zabawkarstwem, a na Błoniach Pod Zamkiem przygotowana została specjalna przestrzeń gier i zabaw. Można było podziwiać wystawy zabawek ludowych, także tych wykonanych w dużo większej skali niż na co dzień oraz prace współczesnych projektów będące rezultatem inspirującej zabawy dizajnem i etnografią. W programie pojawiły się także gry i zabawy tradycyjne – starodawne, podwórkowe, spotykane na miejskich blokowiskach i na wiejskich podwórkach.

Jednocześnie, przez cztery dni można było wziąć udział w szeregu warsztatów rzemieślniczych, tanecznych i muzycznych, posłuchać koncertów, posmakować specjałów z Polski i krajów naszych sąsiadów, a przede wszystkim podziwiać nieprzebrane bogactwo autentycznego rękodzieła i sztuki ludowej.

W programie Jarmarku Jagiellońskiego 2013 znalazły się m.in.:

MUZYKA

16 sierpnia na Placu po Farze zobaczyliśmy koncert poświęcony wyjątkowej śpiewaczce z Roztocza Pani Annie Malec. W koncercie zatytułowanym Polne nuty Anny Malec wystąpili: Śliczne Goździki, Agata Harz, Jacek Hałas, Kouame Sereba, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Barbara Wilińska, Kaja Prusinowska i Krzysztof Butryn. Koncert przygotował Remigiusz Mazur Hanaj, a poprowadziła Małgorzata Jędruch – dziennikarka muzyczna, od wielu lat związana z Programem Drugim Polskiego Radia.

18 sierpnia na wirydarzu klasztoru ojców Dominikanów odbędzie się koncert Kuranty przeszłości w wykonaniu cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego i wiolonczelistki Małgorzaty Ruszniak. Połączenie brzmienia tych dwóch instrumentów w wyjątkowym repertuarze zaczerpniętym z polskiej muzyki tradycyjnej zakończy odkrywanie historii i tradycji podczas tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Na scenie Jarmarku wystąpił również: zespół Dűvő Zenekar z tradycyjną porywającą do tańca muzyką z Węgier, zespół Muzykanci, w składzie: Joanna Słowińska, Jan Słowiński, Jacek Hałas i Alicja Hałas, projekt „Makaruk – Erotyki Ludowe” łączący oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną aranżacją i kompozycją jazzową – w koncercie wziął udział Antoni Gralak oraz jeden z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewających tradycyjnym głosem białym – Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, nagrodzony m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga. Usłyszeliśmy także nowoczesną interpretację tradycji bałkańskiego grania na instrumentach dętych blaszanych – speed brass w wykonaniu rumuńskiego składu Fanfara Kalashnikov.

Nocne potańcówki jarmarkowe poprowadziła Kapela Braci Dziobaków z zaproszonymi gośćmi – Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic, Kapelą Dűvő, Hałas Trio czy Kapelą Chłopcy z Nowoszyszek.

PRZEDSTAWIENIA I OBRZĘDY

Podczas tegorocznego Jarmarku można było zobaczyć widowisko teatralne „Wereja” w wykonaniu teatru obrzędowego Czeladońka z Lubenki. Spektakl przedstawia dziś już nie praktykowane obrzędy i pieśni związane ze żniwami. Teatr Czeladońka istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat zagrało w nim już blisko 100 aktorów amatorów. Zachowując gwarę i tradycję grupa inscenizuje obrzędy oraz życie wsi w sposób bardzo autentyczny.

Inną propozycją był spektakl „Fintikluszki – folkowe okruszki” wędrownego teatru lalek MAŁE MI. Na przedstawienie złożyły się zabawne, wzruszające bajki, ludowe gadki i przyśpiewki, wskrzeszające świat Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Historie wydobyte z kufra pamięci przekazywane były przy pomocy różnorodnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni porywająco zaaranżowanych przez Karolinę Cichą.

EDUKACJA

Letnia Szkoła Zabawkarstwa trwała przez całe 4 dni. Okiem twórców tradycyjnych zabawek uczestnicy warsztatów poznali techniki, metody i tradycje związane z zabawkarstwem.

Zaplanowaliśmy również warsztaty gry na suce biłgorajskiej, zielarskie, śpiewu tradycyjnego, tańca, warsztaty wycinanki, malowania na szkle, lepienia glinianych gwizdków czy warsztaty robienia słomianych pająków.

INNE ATRAKCJE

Wśród pozostałych atrakcji 7. edycji wydarzenia znalazły się, m.in. Kino Jarmarkowe, Noc Świątyń, opowieści wędrowne z różnych stron Europy, pokazy rzemiosła, wystawy i spotkania. Uczestnicy mieli możliwość ozdobienia rowerów w stylu etno – projekt FolkSzprycha, wzięcia udziału w nocnych potańcówkach, a także uczestniczenia w spotkaniu dotyczącym konwencji UNESCO w sprawie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Jarmark Jagielloński to także prezentacja sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. Przez cztery dni jarmarku swoje wyroby zaprezentowali twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji. Prowadzili także liczne pokazy i warsztaty rzemiosła. Po raz kolejny Jarmarkowi Rękodzielniczemu towarzyszył konkurs na „twórcę jarmarku”, gdzie komisja zwracała szczególną uwagę na nawiązanie do tradycji regionu, tradycję wzoru czy jakość wykonania. W Jarmarku Jagiellońskim 2013 wzięło udział około 250 twórców.