Jarmark Jagielloński 2014

15 – 17 sierpnia 2014

Tematem przewodnim 8. edycji Jarmarku Jagiellońskiego była wycinanka.

Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące  rękodzielniczymi cudeńkami, gry i zabawy dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, kino z muzyką na żywo, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach 15-17 sierpnia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Wydarzenie umiejscowione jest w sercu Lublina, na Starym Mieście, a uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie z tej okazji do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością. Z pasją opowiadają o swojej pracy. Przechadzka po Jarmarku niewiele wspólnego ma więc ze zwykłymi zakupami – tu smakuje się każdą chwilę, słucha barwnych opowieści i chłonie atmosferę wydarzenia wszystkimi zmysłami.

Jarmark Jagielloński jest również miejscem krzyżowania się szlaków kulturalnych. Ósma już edycja wydarzenia odwołującego się do XV i XVI-wiecznej tradycji jarmarków kupieckich jak co roku obfitowała nie tylko w kolorowe stragany, ale także liczne atrakcje kulturalne, a zróżnicowany program z przypadł do gustu najbardziej wymagającym odbiorcom. Na uczestników czekały gry i zabawy dla dzieci, warsztaty sztuki ludowej dla tych, którzy chcieli nabyć nowych, przydatnych umiejętności czy słynne już potańcówki na świeżym powietrzu, podczas których można bawić się do białego rana. Usłyszeliśmy barwne opowieści, zobaczyliśmy liczne spektakle, wystawy i koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej, a także obejrzeliśmy filmy z muzyką na żywo.

Na ósmą edycję Jarmarku Jagiellońskiego złożyły się trzy główne osie tematyczne. Pierwsza z nich dotyczyła wycinanek, które było można zobaczyć na licznych wystawach, a nawet wykonać samodzielnie podczas warsztatów. Drugi blok wydarzeń poświęcony został Oskarowi Kolbergowi, którego rok właśnie obchodziliśmy. Kolberg był najwybitniejszym polskim etnografem i folklorystą. Spisał w „Dziełach wszystkich” najpiękniejsze ludowe legendy i pieśni, które usłyszeliśmy podczas koncertów i na uliczkach Starego Miasta. Dużą uwagę poświęciliśmy także twórcom ukraińskim. Usłyszeliśmy tradycyjne melodie i pieśni przybliżające historię Kozaków, zobaczyliśmy wystawę fotografii poświęconą Tatarom krymskim. Również pośród wystawców Jarmarku Rękodzielniczego liczną grupę stanowili nasi wschodni sąsiedzi.

W programie Jarmarku Jagiellońskiego 2014 znalazły się m.in.: 

MUZYKA – muzyczna odsłona festiwalu to między innymi występ zespołu Lautari z Projektem Vol.67, nawiązującym do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga. Grupa eksploruje dziedzictwo muzyki tradycyjnej, korzystając jednocześnie ze współczesnego brzmienia. Usłyszymy Karolinę Cichą i Spółkę w projekcie Wieloma Językami, która w swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. W programie muzycznym wystąpi też zespół Burdon, jedna z najbardziej znanych ukraińskich grup folkowych. W przestrzeni Starego Miasta nie zabrakło rytmów tradycyjnej muzyki, która wypełniła place, uliczki, bramy i zaułki.

KINO JARMARKOWE – uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego mogli skorzystać z niepowtarzalnej okazji obejrzenia filmu „Jánošík 21” z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Jerry’ego Siakeľa. To mało znany obraz o dobrze nam znanej postaci góralskiego bohatera. Jest to również pierwszy długometrażowy film słowacki. Kolejna filmowa perełka to „Szczęście” – film w reżyserii Aleksandra Miedwiedkina z 1932 r. Z racji antybolszewickiej wymowy przez 40 lat był zakazany i objęty cenzurą. Kwartet Jorgi uświetnił projekcje muzyką graną na żywo.

SPEKTAKLE I OPOWIEŚCI – w „Legendy Dawnego Miasta” wprowadzili nas aktorzy z jednej z najlepszych grup impro w Lublinie – No Potatoes. Dzięki „Opowieściom Jarmarcznym” usłyszeliśmy historie, którymi niegdyś żyli goście karczm i targowisk. Poprzez spektakl „Muzykanci Tralalanci” oraz utwory Lutosławskiego dla dzieci, mali słuchacze przenieśli do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Do najmłodszych adresowane było także spotkanie z Teatrzykiem Słuchaj Uchem, gdzie uczestnicy poznali dawne piosenki, zabawy, zagadki, wyliczanki, tańce i baśnie.

WYSTAWY – podczas Jarmarku Jagiellońskiego mogliśmy sprawdzić, jakie różnice są między wycinanką kurpiowską a łowicką dzięki wystawie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Zobaczyliśmy fotograficzną historię Tatarów Krymskich, a poprzez rzeźby, malarstwo i przedmioty obrzędowe zgromadzone w Muzeum Lubelskim poczuliśmy emocje, jakie towarzyszyły niegdyś młodym parom przed weselem. Ciekawym wydarzeniem była również wystawa prac Bereniki Kowalskiej „Zapomniane Obrzędy Ludowe”.

WARSZTATY I SPOTKANIA – mali i duzi mogli wziąć udział w warsztatach z malowania na szkle czy robienia kwiatów z bibuły. Panie nauczyły się śpiewać tradycyjne pieśni weselne z regionu lubelskiego, a wszyscy chętni niezależnie od wieku czy płci tańczyć w korowodzie, parze czy gromadzie. Podczas Jarmarku odbyła się także Letnia Szkoła Wycinankarstwa, warsztaty szycia czapek gamerek, plastyki zdobionej, zielarskie czy plecionkarskie, a młodzi muzycy mogli sprawdzić swoje sił w Jarmarkowej Orkiestrze.

PODWÓRKO JARMARKOWE – błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamieniły się w plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Ponownie rozstawiona została tam Yurta Nomadów Kultury, w której można było odnaleźć historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Dzieci mogły spróbować swoich sił także w boulach, mega bierkach, czy Jendze XXL.