Jarmark Jagielloński 2017

Jarmark Jagielloński w Lublinie (12-15 sierpnia) to prawdziwe święto kultury tradycyjnej. Na lubelskim Starym Mieście po raz jedenasty będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją. W tegorocznym programie znajdziemy też wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik zdobniczych pisanki na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara” (Kijów, Ukraina), czy inspiracje pisanką i jej symboliką Darii Alioshkiny ukazane w niezwykłych wycinankach. Jajku poświęcona jest też Letnia Szkoła Pisankarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych.

Program artystyczny Jarmarku to różnorodność kultur, które już w czasach Jagiellonów wzbogacały miasto i stanowiły o jego sile na arenie międzynarodowej. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, w tym roku dedykowany miastu z okazji 700-lecia, w którym spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe BałaMichał Urbaniak i Kapela Romana WojciechowskiegoAntoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze ZdziłowicWłodek Pawlik z Janiną Chmiel i rodzinną Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupy Taraf de Haïdouks, której muzyka oparta jest przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską. Na scenie Jarmarku Jagiellońskiego zagra także zespół Sefardix Trio czyli klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokali rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Muzykę opoczyńską do Lublina przywiezie zespół Odpoczno.

Nie zabraknie też muzyki granej na ulicach starego miasta. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele, które swoje umiejętności zaprezentują również podczas uwielbianych przez wszystkich nocnych potańcówek. Usłyszymy Kapelę Jana Fokta, Chłopców z Nowoszyszek, Wędrowca czy Kapelę Lipców z Wygnanowa.

Program Festiwalu jest bogaty również w ofertę warsztatową dotyczącą  sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztatów tańca prowadzonych przez Piotra Zgorzelskiego, czy warsztatów o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Zapisy na warsztaty ruszą już od 1 sierpnia. Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego weźmiemy udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wybijemy monetę 700-lecia, wysłuchamy opowieści dawnego Lublina i zobaczymy m.in. wystawę specjalnie przygotowaną z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia – „Czas jarmarków”, która w przekrojowy sposób przybliży nam historię i tło społeczno-gospodarcze jarmarków lubelskich począwszy od XV aż do XX wieku. Wystawa będzie bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami.

http://jarmarkjagiellonski.pl/

https://www.facebook.com/JarmarkJagiellonski/

belka450