Jarmark rękodzielniczy

W ramach tego modułu twórcy ludowi prezentują rzemiosło poprzez ekspozycję wyrobów rękodzielniczych na straganach rozstawionych na terenie Starego Miasta. W Jarmarku co roku bierze udział ok. 300 twórców tradycyjnych, głównie z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy sprzedających swoje wyroby przez wszystkie dni imprezy. Jarmark rękodzielniczy to nie tylko handel towarem, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła i sztuki ludowej. Prowadzona selekcja zgłoszeń do udziału w Jarmarku pozwala na przyjęcie wyłącznie autentycznych twórców.

Osoby biorące udział w Jarmarku często są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, stowarzyszeń regionalnych, stowarzyszeń ginących zawodów. Ich prace znajdują się w kolekcjach krajowych, zagranicznych, muzealnych, w galeriach.

Na straganach można znaleźć m.in. wyszywane soroczki, garncarstwo łążkowskie, bolimowskie, huculskie, siwaki, ceramikę bolesławiecką, rzeźbę ludową ciosaną siekierą, wykonywaną dłutem, rzeźbę w glinie, malarstwo ludowe na szkle i na płótnie, ikony, wyroby kowali, wikliniarzy, plecionkarzy. Bogactwo wyrobów pozwala dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi regionami etnograficznymi Polski, Ukrainy, Białorusi. Można podziwiać i porównywać wzory łowickie, krzczonowskie, opoczyńskie, huculskie, jedne kwieciste i barwne, inne geometryczne i oparte na kolorze czerwieni; koronkę klockową, szydełkową, frywolitkę.