Noc Kultury 2014

Poczuj Energie Miasta

7 czerwca 2014

Pierwsza Noc Kultury odbyła się osiem lat wcześniej. Od tamtego czasu życie kulturalne Lublina nabrało rozpędu, a samo miasto przeszło swoistą metamorfozę. Co raz pojawiają się nowe inicjatywy artystyczne i kolejne festiwale, przyciągające nie tylko stale rosnącą liczbę mieszkańców, ale również coraz więcej zagranicznych turystów. Pod wpływem tych działań Stare Miasto rozkwitło na naszych oczach, stając się kulturalnym centrum Lublina, świadkiem wielu artystycznych zdarzeń, a także miejscem codziennych spotkań i niedzielnych spacerów.

Kiedy rodziła się idea pierwszej Nocy Kultury, potrzebny był niemały wysiłek, aby przekonać zarówno artystów jak i mieszkańców, że warto zasilić Stare Miasto nową energią. Energią płynącą ze zderzenia człowieka ze sztuką, dialogu pomiędzy twórcą a odbiorcą. Wspólnie udało nam się ponownie tchnąć życie w zabytkowe mury, otworzyć podwórka i zaułki, na nowo odkryć walory naszych pięknych, choć często zaniedbanych, kamienic.

Wystarczyło osiem lat, aby Noc Kultury oraz inne festiwale miejskie na stałe wpisały się w krajobraz Starego Miasta i zupełnie zmieniły jego oblicze. Dziś tętni życiem przez siedem dni w tygodniu, co jako pracownicy Warsztatów Kultury obserwujemy na co dzień z perspektywy kamienicy zlokalizowanej w samym sercu Lublina, przy ul. Grodzkiej 5a. Scena koncertowa na Placu Po Farze to naturalny widok, wystawy i instalacje na ulicach to chleb powszedni, performerzy i artyści uliczni zdają się być tam od zawsze. I chyba nikt z nas nie potrafi sobie wyobrazić przestrzeni lepszej dla wydarzeń kulturalnych.

Zdawałoby się, że centrum miasta znamy jak własną kieszeń. Czy jednak na pewno? Wystarczy, idąc Krakowskim Przedmieściem, zejść nieco z traktu i zamiast przekraczać Bramę Krakowską, skierować się w dół ulicy Królewskiej i Zamojskiej albo od Zamku Lubelskiego zejść ulicą Zamkową w kierunku Alei Unii Lubelskiej, by zobaczyć przestrzenie wciąż jeszcze nie eksploatowane, a jednocześnie niezwykle ciekawe i posiadające ogromny potencjał.

Ósma Noc Kultury była w pewien sposób powrotem do źródeł, próbą pokazania tego, co na co dzień ukryte, chęcią zaskoczenia mieszkańców nowymi pomysłami oraz dialogiem z historią i przestrzenią. Główna oś działań artystycznych została zlokalizowana wzdłuż Alei Unii Lubelskiej, ul. Zamojskiej oraz Bernardyńskiej i Wyszyńskiego. Są to ulice nieco zaniedbane, mimo tego że znajdują się w ścisłym centrum naszego miasta. Przestrzenie bardzo ważne dla Lublina. Miejsca, w których wciąż jeszcze widać wyraźne ślady dawnej przemysłowej historii tego rejonu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas Nocy Kultury eksplorowaliśmy temat energii miasta. Tym razem jednak chcielibyśmy, aby te energie swoją mocą zasiliły kolejne ulice i nowe tereny, pozwoliły publiczności przemierzającej trasę festiwalu odkryć piękno i magię tych miejsc oraz dostrzec ich potencjał. Podobnie jak czerwone logo Nocy Kultury rozświetliło Stare Miasto, tak świecące błękitnym światłem logo, nadało nowy blask kolejnym przestrzeniom Lublina.

Tegoroczna Noc Kultury była dla nas wszystkich zupełnie nowym doświadczeniem. Kulturalne energie miasta zagościły wśród parkingów, trawników, skwerów, chodników i placów, które do tej pory nieczęsto miały okazję stawać się sceną takich wydarzeń. Pozwoliła też wyswobodzić się z ciasnych murów Starego Miasta z jego wąskim gardłem w postaci Bramy Krakowskiej i wszechogarniającym tłumem ludzi, który przy rosnącej z roku na rok liczbie publiczności stawał się coraz bardziej uciążliwy.

Stare Miasto jest najlepszym dowodem na to, że działania kulturalne posiadają wielką siłę oddziaływania i że wspólnie możemy dzięki nim podjąć dyskusję nad kształtowaniem przestrzeni publicznej Lublina. Edycja Nocy Kultury 2014 to potwierdziła.

Wybrane atrakcje Nocy Kultury 2014:

Most Kultury

Na trasie nie mogło zabraknąć przestrzeni, która została zainaugurowana podczas Nocy Kultury 2013 i przez całe lato prężnie funkcjonowała, stając się letnim centrum kulturalnym Lublina. Na Moście Kultury czekało na wszystkich uczestników Nocy wiele kulturalnych wrażeń i mnóstwo atrakcji. Od koncertu zespołu Traditional Lublin Jazz Revival, przez warsztaty i pokazy tańca ludowego Inżynieria Folkloru 2.0, pokaz capoeiry, aż po potańcówkę z zespołem Czarne Lwy z przedmieścia i Zumba Fluo Party.

Kino samochodowe

Przestrzeń parkingu przy Targu Pod Zamkiem zamieniła się na jedną noc w kino samochodowe, kultywując jedną z najpopularniejszych amerykańskich tradycji z lat 50tych. Wielki ekran, wygodne fotele, dźwięk nadawany wprost do samochodowych odbiorników radiowych i repertuar eksplorujący temat „kina drogi”.

Noc w Browarze i Strefa Juniora Stressa

Perła – Browary Lubelskie S.A. zainicjowała cykl wydarzeń pod hasłem „Noc w Browarze”‘ udostępniła uczestnikom Nocy Kultury teren zabytkowego browaru. Znalazła się tam między innymi strefa muzyczna, której kuratorem był Junior Stress. Oprócz samego Juniora usłyszeliśmy m. in. Love Sen-C Music Sound System, Sun El Band, Ras Lutę, Reggaeneratora, Mass Fantas, a także uczestników warsztatów z Jura Sound.

Noc w Browarze to także sztuki wizualne. W pomieszczeniach, gdzie jeszcze do niedawna warzyło się piwo, zawisła wystawa „Przemienienie” lubelskich artystów – Piotra Korola, Wojciecha Łysiaka, Dawida Jurka, Tomasza, Mapeda’ Pizonia, Agnieszki Fornalewskiej, Olgi Wagner i Pawła Korbusa. Mogliśmy zobaczyć tam także zbiory Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Noc Kultury była niepowtarzalną okazją, aby zwiedzić podziemia zabytkowego browaru przy ul. Bernardyńskiej, a także spróbować swoich sił jako pomocnik piwowara, biorąc udział w interaktywnej grze Kinect przygotowanej przez programistów GameDev.

Strefa filmowa z muzyką na żywo

Noc Kultury rozpoczęliśmy pokazem filmów dla dzieci, który zainicjował polską odsłonę projektu Magiczna Latarnia, czyli klubu filmowego dla dzieci w wieku 6-12 lat. Najmłodsi poznali Profesorka i Naiwniaka – przewodników po świecie filmu, z którymi będą mogą spotykać się regularnie od jesieni 2014 w Warsztatach Kultury.

Od 22:00 w strefie filmowej odbyły się pokazy z muzyką na żywo. W pierwszej kolejności wystąpiła Orkiestra AGD, czyli dzieci grające na sprzętach gospodarstwa domowego pod okiem Patryka Zakrockiego, skrzypka i kompozytora do jednej z najstarszych adaptacji „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Orkiestra AGD to swoista kontynuacja powołanej do życia przed rokiem Orkiestry Nocy Kultury.

W roli taperów zadebiutowały również zespoły Servants Of Silence, przygotowujący autorską ścieżkę dźwiękową do filmu Home oraz Sekta Denta, która udźwiękowi filmy pierwszych mistrzów kina.

Strefa Gaby Kulki

Gaba Kulka objęła swoją kuratelą jedną ze scen tegorocznej Nocy Kultury, zlokalizowaną na dziedzińcu zabytkowego Pałacu Sobieskich. Zaprosiliśmy tam koneserów wszelkich brzmień alternatywnych, jazzu i muzyki klubowej. Zaprezentowali się zarówno wybrani przez Gabę lubelscy artyści (Kipi Kasza, Piotr Kurek i Śmierć Disko Sound(s)) jak i formacje spoza naszego miasta: Jerz Igor czy Babadag.

Zwieńczeniem programu strefy Gaby Kulki była wyjątkowa muzyczna fuzja – koncert The Saintbox z towarzyszeniem lubelskich instrumentalistów.

Centralna Bitwa Muzyczna

Podczas Centralnej Bitwy Muzycznej zobaczyliśmy rywalizację w systemie pucharowym. Zakwalifikowane zespoły rozegrały pojedynki muzyczne w postaci 15-minutowych setów.

Wydarzenie organizowane było przez Warsztaty Kultury w Lublinie przy współpracy z Radiem Centrum.

Scena Wielkiego Stawu Królewskiego

Na zlokalizowaną w okolicach Błoni pod Zamkiem scenę zaprosiliśmy nocnych marków i ranne ptaszki na „Lulabajki” niezwykły koncert między jawą a snem, między baśnią a codziennością, między dzieciństwem a dorosłością, wśród barwnych obrazów i kołyszących dźwięków. Kołysanki, bajki, muzyczne opowiastki, na poważnie i na wesoło zaśpiewali: Natalia Przybysz, Wielki Chór Młodej Chorei oraz lubelski Chór Szkolny La Musica. Scena Wielkiego Stawu Królewskiego przyciągnęła miłośników różnorakich stylów muzycznych. Usłyszeliśmy energetyczne brzmienia folkowe w wykonaniu Orkiestry Św. Mikołaja, gospel za sprawą Chóru Gospeople a także muzykę klasyczną dzięki Projektowi Orkiestra. Było to również idealne miejsce dla fanów gorących latynoskich rytmów, którzy chcieli wziąć udział w Dorocznym salsowym rekordzie Polski.

Wieże-Totemy

Wzdłuż trasy Nocy Kultury zobaczylimy osiem instalacji autorstwa Jarosława Koziary nawiązujących do dawnych tradycji wież strażniczych. Rozświetliły swoim światłem Lublin podczas tej wyjątkowej nocy i wskazywały uczestnikom drogę do kolejnych atrakcji. Dodatkowo część z wież pełniła funkcję mini scen przeznaczonych na występy artystów. Tak jak ogniska i bębny wież strażniczych ułatwiały przez wieki komunikację pomiędzy odległymi od siebie zamkami i miejscowościami, tak artyści dzięki temu niezwykłemu medium byli w stanie podzielić się swoją twórczością z publicznością Nocy Kultury.