Noc Kultury 2015

Zobacz energie miasta

6 czerwca 2015

Od dziewięciu lat mieszkańcy Lublina mają szansę uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Noc Kultury. Zapoczątkowana jako okazja do zamanifestowania kultury miasta, impreza podczas swoich kolejnych odsłon zadziwiała niezmiennie wielością odcieni. Każda kolejna edycja sprawiała, że czuliśmy dumę z Lublina. Skumulowanie artystycznej energii w jeden wieczór potęguje radość odkrywania jego kulturalnych uroków.

Decyzja z poprzedniej edycji o poszerzeniu trasy Nocy Kultury pozwoliła zagłębić się w zakątki mniej znane i rzadziej uczęszczane. Energia tej niezwykłej nocy sprawiła, że nabierały blasku. Kontynuowaliśmy tę podróż przez wspaniałą tkankę miejską, po raz kolejny zanurzyliśmy się w nią, by odkrywać jej uroki. Wierzymy, że charakter wydarzenia to najlepsza metoda na poznanie miasta z perspektywy jego mieszkańców. Po raz kolejny chcieliśmy zobaczyć miasto ich oczami, dlatego powierzyliśmy rolę organizatorów i twórców tak wielu lubelskim artystom, animatorom, grupom nieformalnym, organizacjom i instytucjom.

Zapoczątkowane dwa lata temu wyzwalanie Energii Miasta kontynuowaliśmy również w roku 2015. Szczególny nacisk położyliśmy na działania o charakterze wizualnym. Obok wielkich obiektów pragnęliśmy zobaczyć również drobne, niepozorne a dodające uroku instalacje i prace site-specific. Wierzymy, że również w nich tkwi olbrzymia siła. Energia wizualna zasiliła spragnionych estetycznych wrażeń i zachęciła ich do intensywniejszych poszukiwań drobiazgów cieszących oko. W tę noc chcieliśmy polemizować z klasykami, dlatego zuchwale ogłosiliśmy: Najważniejsze jest widoczne dla oczu!

Szersze otwarcie oczu nie oznacza zamknięcia się na inne obszary. Chcieliśmy chłonąć kulturę wszystkimi zmysłami, słyszeć ją, dotykać, czuć ulotność wyjątkowych wydarzeń, smakować je i delektować się nimi. Pragnęliśmy, aby wszyscy mogli przeżyć te magiczne, niezapomniane chwile.