Noc Kultury 2007

Początek, czyli spotkanie

Kulturalny Lublin potrzebował własnego miejskiego święta: angażującego wszystkie podmioty i umożliwiającego mieszkańcom Lublina pełne uczestnictwo w kulturze i wydarzeniach artystycznych. W pracę nad poszukiwaniem formy realizacji tej idei włączyło się wielu twórców kultury, a w rezultacie powstała koncepcja Nocy Kultury jako manifestacji potencjału artystycznego miasta. Swoje propozycje przedstawiły nie tylko duże instytucje kulturalne skupione w Środmieściu, nie tylko wielkie nazwiska i renomowane marki, ale i dzielnicowe domy kultury, małe galerie, organizacje  pozarządowe oraz – sami lublinianie.

Noc Kultury to publiczne otwarcie starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury2016, a zarazem prezentacja potencjału kulturalnego miasta. Tej nocy Lublin tętnił rytmem sztuki i ekspresją artystów. Na uczestników czekali aktorzy, malarze i poeci; wielcy artyści, amatorzy i niezależni twórcy, ulice i place, skwerki; teatry, galerie, filharmonia, muzea, centrum miasta oraz jego dzielnice, miejsca znane i nieznane. Tej Nocy spojrzeliśmy na miasto okiem artysty.

Zaangażowanie artystów i widzów przekroczyło wszelkie, nawet najbardziej optymistyczne prognozy.

„Po raz pierwszy Noc Kultury odbyła się z 1 na 2 czerwca 2007 roku. Zaskoczeni byli wszyscy; organizatorzy, artyści i sami mieszkańcy, gdyż nikt z nich nie spodziewał się tak wielkiego zainteresowania najróżniejszymi wydarzeniami kulturalnymi. Stare Miasto pękało w szwach, nie można było przejść przez Bramę Krakowską i Grodzką, gdzie już na „wejściu” na Stare Miasto kusiły widzów zespoły muzyczne. Był to – i jest – sukces tyleż twórców i animatorów kultury co samych mieszkańców miasta, że Noc Kultury stała się wielkim powszechnym świętem Lublina.”

Gazeta Wyborcza Lublin, Grzegorz Józefczuk, To już pojutrze. Wybierz sobie trasę Nocy Kultury, 01.06.2011