Noc Kultury 2009

Miasto jest człowiekiem

Począwszy od trzeciej edycji Noc Kultury ma charakter tematyczny, wskazując na idee szczególnie ważne dla tożsamości Lublina.

W roku 2009 Noc Kultury otrzymała hasło „Człowiek w mieście – miasto w człowieku”. Graficznym mottem tej edycji stał się wizerunek ludzkiej postaci odnaleziony w układzie widzianych z lotu ptaka lubelskich ulic. Program wydarzeń artystycznych ułożyliśmy tak, aby każda z części Człowieka symbolizowała jedną, bliską Lublinowi i lublinianom wartość: wielokulturowe dziedzictwo, otwartość na wschód, akademicki i studencki potencjał oraz ekologię.

W Lublinie odnaleziono Człowieka! Nie wiadomo dokładnie, kiedy Człowiek nam się zgubił. Być może w wieku dwudziestym, a może jeszcze wcześniej… Brak Człowieka odwrócił miasta do góry nogami. Place zostały zastąpione przez ronda, parkingi wyparły ulice, elewacje zakryły reklamy. O wolne jeszcze miejsca, które mogłyby stać się parkami, deweloperzy grają w kości. W naszych miastach nie da się już rozmawiać z powodu hałasu, a jedyne przyjazne przestrzenie tworzone są jako wabiki we wnętrzach galerii handlowych. Koniec z tym! Podczas Nocy Kultury, budzimy Człowieka! Aby obudzić Człowieka w Mieście wystarczy odnaleźć Miasto w sobie. Spróbujemy. Przyjdź i zobacz!

Z programu Nocy Kultury 2009