Noc Kultury 2012

Lublin – Brama Wschodu

Noc Kultur 2012 opatrzyliśmy hasłem „Lublin – Brama Wschodu”, zapraszając do jej współtworzenia artystów z Ukrainy. Pokazaliśmy całej Polsce i Europie bogatą i fascynującą kulturę Lublina i naszych sąsiadów, a także korzyści płynące z międzynarodowej współpracy artystycznej. Układając program położyliśmy szczególny nacisk na wspólne projekty, prezentujące sztukę nowoczesną, choć w programie znalazło się także miejsce dla dziedzictwa kulturowego i kultury tradycyjnej obu krajów.

Aż do wczesnych godzin porannych atmosferę podgrzewali liczni muzycy mający do dyspozycji aż dziesięć scen, aktorzy grający w ośmiu przestrzeniach teatralnych oraz setki performerów, kuglarzy, tancerzy czy artystów sztuk wizualnych, rozproszonych w centrum i na Starym Mieście. Wszystkie lubelskie instytucje kultury otworzyły swoje podwoje, oferując wolny wstęp i masę specjalnych atrakcji. Specjalnie na Noc Kultury główna ulica lubelskiego centrum – Krakowskie Przedmieście – została zamknięta dla ruchu kołowego, tworząc kilkukilometrową Aleję Kultur.

Noc Kultury 2012 objęła łącznie 270 wydarzeń (z czego 50 to unikalne projekty polsko-ukraińskie), zaprezentowanych przez 3000 współtwórców, w tym 250 artystów ukraińskich.

Europejski Stadion Kultury

W 2012 roku lubelska Noc Kultury stanowiła część szerszego projektu: Europejskiego Stadionu Kultury, zainicjowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. ESK został zrealizowany z okazji EURO 2012, a jego naczelną ideą była prezentacja potencjału kulturowo społecznego Polski i Ukrainy, wyróżniającego nasze kraje na tle Europy.

Co jakiś czas na moim blogu pojawia się Lublin, miasto do którego czuję wielki sentyment. Sentyment ten utrwala się wraz z każdą wizytą – powodem ostatniej stała się Noc Kultury. Znowu się nie zawiodłem, jeśli już, to brakiem czasu, żeby w pełni wykorzystać propozycje programowe: 270 imprez, beznadziejna sprawa dla wszystkożercy chcącego choćby po trochu posmakować każdego dania. Trzeba było wybierać, trudna sztuka.

Edwin BendykLublin, Noc Kulturybendyk.blog.polityka.pl, 5.06.2012