O projekcie

Jest to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Służy popularyzacji kultury tradycyjnej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów. Podsumowaniem całorocznych prac Orkiestry jest granie do tańca na wieczornych potańcówkach w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego.

Projekt miał premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstał na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych w latach 2007-2013 przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk).

Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry oraz ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego. Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia muzyczno-społecznego jest przekonanie, że muzyka tradycyjna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, grających „ze słuchu”, ludzi starszych z młodymi. Podczas spotkań warsztatowych główna część pracy odbywa się metodą przekazu bezpośredniego – „na ucho”, dlatego szczególnie zapraszamy do udziału w zajęciach osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i szukające okazji do praktykowania wcześniej zdobytych umiejętności.

Kierownictwo muzyczne Orkiestry: Ewa Grochowska

Współpraca: Przemysław Łozowski, Maciej Filipczuk, Marcin Kowalczuk

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to projekt edukacyjny realizowany w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.