Patterns Of Europe na Innych Brzmieniach 2017

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2017 chcemy zaprosić do Lublina konkretnych wykonawców, którzy zyskali już renomę w swoich krajach, a teraz chcą postawić kolejny krok i zaistnieć na arenie międzynarodowej. W swoich założeniach projekt ma przybliżać widowni z Polski, a także z Europy Zachodniej interesujących, aczkolwiek u nas jeszcze szerzej nieznanych artystów zza wschodniej granicy.  Kryterium przyjęcia na muzyczną rezydencję w Lublinie stanowić będzie oryginalność oraz wysoka jakość artystyczna.

Artyści swoje zaprezentują swoją twórczość w festiwalowym cyklu tematycznym Orient Station. To swego rodzaju certyfikat przyznawany zapraszanym do Lublina artystom, którzy dzięki branżowym kontaktom posiadanym przez Warsztaty Kultury wspierani będą w obszarze promocji, nawiązywania kontaktów z polskimi i zachodnioeuropejskimi artystami, wytwórniami, menedżerami, organizatorami festiwali, a także zachęcani do tworzenia kooperacji oraz wspólnych projektów artystycznych.

Kuratorzy: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Tegoroczny cykl Orient Station oparty będzie o prezentacje sztuki współczesnej, designu i kultury miejskiej z Ukrainy i Mołdawii.

W programie:


OBSERWATORIUM – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy

 • Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl
 • Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

OBSERWATORIUM to wystawa, która pokazuje efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy, które odbyli pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor.

Zadaniem uczestników było stworzenie, pod okiem doświadczonych projektantów, obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub.

Powstały obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadały na temat „Obserwatorium”, jak koncepcja stworzenia punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, czy karmnik dla ptaków, dający możliwość obserwacji ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych, by móc je obserwować oraz „uszy“ do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne obiekty miały za zadanie zwrócenie uwagi człowiekowi na efekty jego destrukcyjnej działalności, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na uwadze pomoc faunie i florze –  sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich.

Warsztaty zorganizowane zostały w 2015 roku przez Culture.pl w ramach programu promocji polskiego designu na świecie.

Prezentowane prace:

 • Nazar Dutko „Urządzenie, które doczepia się do maszyn rolniczych i za pomocą ultradźwięków odstrasza od nich zwierzęta, w ten sposób ratując im życie”
 • Ievgenia Koval „Punkt do robienia zdjęć. Taki punkt można ustawić w konkretnym miejscu o konkretnych współrzędnych”
 • Iryna Bilohan „Ten przedmiot został stworzony po to, żeby mierzyć poziom wody w rzekach. Ma na celu pokazanie ludziom, że wody w rzekach nie tylko nie przybywa, ale że może też zniknąć”
 • Vita Hrytsiuk „Stworzyłam UL dla pszczół. Taki ul może mieć każda rodzina w swoim domu, żeby zwiększać populację pszczół”
 • Anton Diakonov, Mykyta Stepanenko „Ten projekt jest po to, żeby obserwować motyle nocne; można je łapać, robić im zdjęcia, a potem je wypuszczać. Projekt wykorzystuje fakt, że ćmy lecą do światła”
 • Vladislav Fedorenko „Obiekt ten symbolizuje to, że człowiek może zbierać nasiona, nie dotykając przyrody. Za pomocą kamienia umożliwiamy wiatrowi rozsiewanie tych nasion tak, jak mu się podoba i tak, jak mu będzie potrzebne”
 • Dmytro Komarov „Celem mojego projektu są ptaki, a raczej to, o czym one śpiewają”
 • Snezhana Zawalniuk „Karmnik dla ptaków. Zaprojektowany tak, by móc obserwować ptaki, a formą wpisywał się w krajobraz”
 • Jan Pfeifer „Naczynie służące do suszenia ziół leczniczych”

5-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.


OBSERWATORIUM / RECEPTURY – wystawa obiektów użytkowych autorstwa mołdawskich studentów z Technicznego Uniwersytetu w Kiszyniowie

 • Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl
 • Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

OBSERWATORIUM / RECEPTURY to wystawa, która pokazuje efekty drugiej edycji warsztatów dla studentów kierunków projektowych – tym razem z Mołdawii, które odbyły się latem 2016 roku pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor.

Do udziału zaproszono ośmioro mołdawskich studentów z Technicznego Uniwersytetu w Kiszyniowie. Młodzi projektanci opracowali prototypy obiektów, odwołujące się do tematu przewodniego warsztatów: „Receptura = Tradycja + Użyteczność”.

W erze nadprodukcji kwestia odpowiedzialności społecznej staje się paląca nie tylko w Europie Zachodniej. Studenci z Mołdawii poszukiwali na Kaszubach receptury na projekt nawiązujący do zasobów naturalnych i tradycji swojego kraju oraz inspirowany pojęciem glokalności. Celem prowadzących było wydobycie z powstających propozycji potencjału projektowego i zachęcenie uczestników do postrzegania własnych możliwości w kontekście rodzimych realiów kulturowych i gospodarczych. Obyczaje Mołdawii, kraju, którego jedną dziesiątą zajmują winnice, są ściśle związane z winem.

Prezentowane prace:

 • Daniela Poiana „Sztućce do jedzenia kukurydzy w kolbie”
 • Cristina Ganea „Narzędzia do krojenia i do podawania mamałygi”
 • Serhei Ceban „Karuzela-zabawka”
 • Roman Naghirneac „Wino jak woda”
 • Oxana Turtureanu „Buty do ubijania winogron”
 • Andrei Gramatschii „700 l wina”
 • Eugen Izman „Mamałyga”
 • Andrei Zbanca „Kubki do wina”

5-9 lipca 2017 – godz. 11:00-19:00 – Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.