Harakiri Farmers – Dzoe

Reżyseria: Wojciech Klimczyk
Kompozycja i dźwięki na żywo: Aleksandra Gryka we współpracy z Marcinem Strzeleckim
Choreografia i taniec: Dominika Knapik
Kostium: echooo.pl

Greckie słowo dzoē oznacza prostą rzecz – życie wspólne dla wszystkich żywych stworzeń, życie nagie. W przypadku człowieka jest to życie całkowicie prywatne, pozbawione praw politycznych i społecznych. Ale co „nagie życie” oznacza w dzisiejszych czasach?

Włoski filozof, Giorgio Agamben pisze: „Suwerenna jest ta sfera, w której można zabić, nie popełniając morderstwa i nie składając ofiary, a święte, czyli dające się zabić i nie dające się złożyć w ofierze, jest życie, które zostało uchwycone w tej sferze.” (Homo sacer) Nagie życie to właśnie życie „święte”, życie poza jakąkolwiek społeczną i polityczną ochroną.

Zainspirowana rozważaniami Giorgia Agambena na temat statusu nagiego życia we współczesnym świecie wspólna praca Harakiri Farmers i kompozytorki Aleksandry Gryki to solo tańczone przez Knapik do muzyki Gryki. Jest ono portretem ciała pozbawionego tożsamości, wyrzuconego na margines, poddanego zewnętrznej manipulacji. Ważną częścią przestrzeni akustycznej są wytwarzane przez tancerkę dźwięki, rejestrowane na żywo i miksowane przez Marcina Strzeleckiego z przygotowaną uprzednio kompozycją w celu stworzenia intymnego, akustyczno-kinetycznego portretu nagiego życia.

Premiera spektaklu została zrealizowana dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Agon. Program zamówień kompozytorsko-choreograficznych”.

ArtNastup >>>