Opis zajęć

Cykl zajęć liczy 14 spotkań i obejmuje następujące tematy:

 1. Oskar Kolberg – strażnik tradycji. Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetkę Oskara Kolberga i jego zasługi dla kultury tradycyjnej. Zaprezentowane zostaną opowieści o życiu i pracy Oskara Kolberga. Omówione zostaną terminy związane z zajęciami – tradycja, region, etnografia. Odpowiemy na pytania czy tradycja jest ważna, do czego jest nam potrzebna i czy to co stare się nam przydaje. Podczas zajęć zaprezentowana zostanie animacja poklatkowa o pracy i życiu Oskara Kolberga. Dzieci będą miały okazję poznać tajniki powstawania animacji poklatkowej.
 2. Ubiór – Co kryła szafa prababci? Z czego szyto ubrania, z ilu elementów składał się strój kobiecy i strój męski, czym jest gamerka, rogatywka, a czym chamełka? Na zajęcia zaproszona zostanie Pani Bogumiła Wójcik, która zajmuje się między innymi szyciem stroju krzczonowskiego oraz Pani Agnieszka Jackowiak zajmująca się tkactwem, filcem oraz rekonstrukcją tradycyjnych nakryć głowy. Podczas zajęć dzieci będą zaangażowane w wiele aktywnych i twórczych ćwiczeń, dzięki którym poznają elementy charakterystyczne dla poszczególnych strojów z Lubelszczyzny.
  .
 3. Żywność – Podczas zajęć opowiemy o kuchni codziennej i świątecznej na Lubelszczyźnie. Przedstawimy popularne dania , nauczymy dzieci rozpoznawać różnego rodzaju kasze, które stanowią niezwykle istotny i zdrowy składnik wielu potraw. Dzieci poznają co znaczą słowa omaszczony, kasza hreczana, bałabaje, słoducha, przyprykasy, czy skąd wzięło się powiedzenie „kto nierychło przychodzi sam sobie szkodzi”. Podczas zajęć będzie okazja spróbować przysmaki z kaszy gryczanej i chleb na zakwasie.
 4. Rzemiosła i sztuka ludowa – Temu tematowi poświęcimy kilka spotkań podczas których odwiedzą nas twórcy ludowi, a my również wybierzemy się w niezwykle interesująca podróż. W Lublinie podczas zajęć spotkamy się między innymi z garncarzem Piotrem Skibą, plecionkarzem Grzegorzem Gordatem, a także z Paniami Heleną Kołodziej i Bogumiłą Wójcik które zaprezentują nam plastykę zdobniczą i obrzędową. Zaplanowana została również wycieczka do izby tkackiej Pani Krystyny Nakoniecznej w Borysowie oraz kuźni w Wojciechowie, kowala Pana Romana Czernieca.
 5. Obrzędy i zwyczaje – Zajęcia prowadzone będą między innymi w formie muzycznych opowieści przez Agatę Harz, Katarzynę Szurman, Katarzyna Enemuo i Iwonę Sojkę. Powrócimy do tradycji związanych z obrzędami dorocznymi i rodzinnymi. Poznamy tradycyjne weselne, wybrane zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, kolędowaniem, zapustami.
  .
 6. Muzyka, taniec i zabawy – Podczas zajęć dzieci poznają melodie z regionu Lubelszczyzny, instrumenty – ich dźwięki, wygląd (skrzypce, basy, oktawki, sukę biłgorajską, bębenek obręczowy) Nauczą się wyklaskiwać poszczególne melodie, rozpoznawać dźwięki instrumentów. Wspólnie z Ewą Grochowską i kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej nauczymy się tradycyjnych zabaw i tańców.
  .
 7. Wiedza ludowa – Spotkanie magiczne i tajemnicze, świat baśni, legend i podań ludowych. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie trafi do nas poprzez niesamowite opowieści. Obserwacje roślin, zwierząt, zjawisk na niebie mogą pomóc nam przewidzieć pogodę na najbliższe dni lub pomogą uzyskać dobre plony w ogrodzie. Do zajęć dzieci z pomocą rodziców będą w domu miały za zadanie przygotowywać zielnik, o którym opowiedzą podczas spotkania o wiedzy ludowej.