Jazz Bez 2013

Jazz Bez to polsko-ukraiński festiwal muzyczny o ponad dziesięcioletniej tradycji, który od kilku lat gości także w Lublinie. Od początku swojego istnienia Festiwalowi przyświecało kilka istotnych założeń. Najważniejsze z nich to wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą, propagowanie muzyki jazzowej i przybliżanie jej coraz szerszemu gronu odbiorców, „zarażanie” kolejnych miast ideą Festiwalu, a także położenie nacisku na permanentny wzrost jakości wydarzeń muzycznych poprzez zapraszanie, z roku na rok, coraz znakomitszych wykonawców.

Główną wartością przyświecającą nam podczas przygotowywania programu lubelskiej odsłony Festiwalu jest różnorodność rozumiana jako ukazanie możliwie najszerszego spektrum dokonań współczesnej muzyki jazzowej. Ewolucja kultury i sztuki na przestrzeni stuleci doprowadziła współcześnie niemal do zaniku jakichkolwiek modeli tworzenia muzyki. Zaowocowało to poszukiwaniem przez twórców nowych form wyrazu, poprzez uprawianie sztuki bez ograniczeń formalnych. Polimorfizm gatunkowy w muzyce doprowadził do odkrycia ogromnego potencjału w synkretycznym podejściu do dźwięku. Właśnie dlatego, podczas lubelskiego Jazz Bezu często zdarza się, że na scenie, oprócz tradycyjnego jazzowego instrumentarium, wiją się tony kabli, pomiędzy gramofonami, laptopami, sekwencerami i innymi „mało jazzowymi” wynalazkami.

Tegoroczna edycja Jazz Bez obejmuje 16 miast w Polsce i na Ukrainie. To ponad stu muzyków m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Rosji, Litwy, Polski i Ukrainy. To kilkadziesiąt różnorodnych koncertów i wydarzeń towarzyszących, z których część będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć na żywo w Lublinie.

W obecnej sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, organizatorzy festiwalu nie mogą  być obojętni wobec zachodzących wydarzeń. Uważamy za konieczne, tym razem zorganizować festiwal, jako szeroko zakrojoną akcję solidarności! Festiwal na Ukrainie  odbędzie się bez komercyjnego wsparcia, sponsorów, bez reklam. Wstęp na wszystkie koncerty «Jazz Bez» jest bezpłatny.

PROGRAM

15 grudnia / niedziela / Teatr Stary w Lublinie
godz. 18:00 Zumbaland  (Gruzja)

21 grudnia / sobota / Centrum Kultury w Lublinie
godz. 18:00 Sekta Denta (Polska)
godz. 20:00 Siberian Improvisation Company (Rosja)

Wstęp wolny
Bezpłatne wejściówki na koncerty można odebrać w kasach teatru Starego i Centrum Kultury w Lublinie

ORGANIZATORZY:

Po stronie ukraińskiej: Stowarzyszenie Kulturalne „Dzyga”, NGO „Viremska, 35”.
W Lublinie: Warsztaty Kultury oraz Fundacja Transkultura.

MATERIAŁY DLA MEDIÓW

.

ZUMBALAND (Gruzja)

Jeden z najbardziej popularnych zespołów w Gruzji. Z powodzeniem łączą różne gatunki muzyki: jazz, fusion, folk, funk, rock. Publiczność uwodzą niesamowitą plastycznością brzmienia, które zdaje się przenosić w odległe przestrzenie, zarówno te geograficzne jak i metafizyczne. Gruzińską tożsamość i kulturę ZumbaLand przeciwstawia kosmopolityzmowi i wszechobecnej popkulturze. Ich muzyka wyróżnia się żywiołowością, pasją i rozmaitością brzmień, ukazuje prawdziwą kaukaską duszę.

Zumba to akronim gruzińskiego przysłowia „Wystarczy chcieć – na pewno się spełni”. W 1994 zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, a w 1995 roku ukazał się ich debiutancki album „Czekam na wschód słońca”. Dwa lata później muzycy oczarowali publiczność dwóch bardzo ważnych festiwali w Tbilisi: „Hands” i „Margarita”, wygrywając w kategorii „najlepszy zespół gruziński

Skład zespołu:

Zaza Korinteli – wokal
Alexander Nikoladze – perkusja, flet, wokal
Levan Deisadze – gitara basowa
Ioseb Kapanadze – klawisze
Zaza Tsertsvadze – perkusja

SEKTA DENTA (Polska)

Muzyczny kwartet instru”mentalny” od 5 lat działający na lubelskiej scenie muzycznej, niestrudzenie prezentujący swoją alternatywną wizję muzyczną szerokiej publiczności. Celowo przekręcona literówka w nazwie zespołu- D-en-ta odnosi się do postaci Harveya „Twoface’a” Denta z uniwersum Batmana, odzwierciedlając dwubiegunową naturę zespołu, którego twórczości nie da się zamknąć w 1 szufladce gatunkowej. Muzyka Sekty jest wypadkową kilku gatunków, takich jak: jazz, rock progresywny/ alternatywny, muzyka filmowa, post-rock, ambient, a nawet metal. Na początek roku 2014 zaplanowana została premiera ich debiutanckiej płyty długogrającej nagranej w Electric Eye Studio w Szubinie pod Bydgoszczą. Produkcją, miksem i masteringiem płyty zajął się Jakub Kapsa znany z formacji Contemporary Noise Sextet i Something Like Elvis, a w singlowym utworze „Karłem” wokalnie udzielił się Jacek „Budyń” Szymkiewicz znany z zespołu Pogodno. Na początek roku 2014 przypadnie seria koncertów w całej Polsce promująca wydanie debiutu.

Skład zespołu:
Łukasz Prokop – gitara elektryczna, sample, elektronika
Tadeusz Cieślak – saksofon altowy, dzwonki chromatyczne
Michał Walas – gitara basowa
Daniel Furtak – perkusja

Myspace: http://www.myspace.com/sektadenta.
FB: http://www.facebook.com/pages/Sekta-Denta/354459296584?ref=ts&fref=ts

SIBERIAN IMPROVISATION COMPANY (Rosja)

To syberyjski awangardowy projekt muzyczny założony przez Alexandra Markvarta. Dokonaniom kolektywu najbliżej gatunkowo do współczesnej muzyki improwizowanej. Muzyka SIC jest nieoczywistą i unikalną mieszanką wielu gatunków, takich jak free jazz, noise, jazz punk, modern classical czy eksperymentalna elektronika. Oficjalnie grupa rozpoczęła działalność w 2011 roku i od tamtej pory aktywnie koncertuje, mając już na koncie występy w 42 różnych kolaboracjach.

SIC występowali wspólnie z takimi muzykami jak: Joel Grip (Szwecja), Pierre Borel (Francja), Ilia Belorukov, Raphaël Ortis), Louis Schild, Antoine Läng, Plaistow (Szwajcaria), Stefano Ferrian (Włochy), Edyta Fil (Polska), Sergei Letov, Fedor Amirov, Alexei Borisov, St. Petersburg Improvisation Orchestra, Alexei Chichilin, Dmitry Bibikov, Denis Sorokin, Konstantin Gubenko, Nikolai Majewski, Olga Krukovskaya, ByZero, Stanislav Makovsky i wielu innych.

Dotychczas Siberian Improvisation Company zrealizowało dwa nagrania dl wytwórni Akt-Produkt.