Mówią o nas…

Jazz Bez to nazwa festiwalu, który w piątek startuje w Warsztatach Kultury. Od razu nasuwa się pytanie: bez czego? Przede wszystkim bez granic. Impreza pozwala na współpracę muzykom z różnych państw, którzy tworzą rozmaite składy.
Poza tym koncerty odbywają się w kilkunastu miastach Polski i Ukrainy, niekoniecznie zresztą tych największych. Chodzi też o brak ograniczeń muzycznych. Jazz mieści w sobie dziesiątki stylów, od swingu przez rock, funk, acid, szaloną improwizację, fusion czy bebop. Festiwal nie ma też żadnych barier językowych czy stereotypowych – tu muzyka łączy i choć łamie konwenanse, pozwala na dialog ponad podziałami.

Gazeta Wyborcza Lublin, Co jest grane, 1.12.2011, Marta Szczecina, „Festiwal w Lublinie. W trzy dni dookoła jazzu PROGRAM”,

Od czasu, kiedy w 2000 roku wspólnie muzykowały grupy ze Lwowa i Przemyśla, festiwal doprawdy rozrósł się do rangi niemalże instytucji bardzo ważnej dla ukraińsko-polskiej współpracy kulturalnej. Festiwalowi udało się pobudzić jazzowe życie muzyczne na Ukrainie.

Gazeta Wyborcza Lublin, 2.12.2009, Grzegorz Józefczuk, „Lwowski jazz przekroczył granice”,

Jazz pokonał nie tylko czas i odległość, bariery polityczne i światopoglądowe, stał się również środkiem integrującym. Niczym nadzwyczajnym są jazzujące grupy złożone z przedstawicieli różnych ras, wyznań, narodowości, a także pokoleń. Amerykanie koncertują w Europie i Japonii, Polacy na stałe zadomowili się na Manhattanie, lublinianie jazzują we Lwowie, a Ukraińcy coraz częściej proponują nam swoje widzenie (słyszenie) muzyki wywodzącej się przecież – genetycznie – z Afryki.
Taki scenariusz obowiązuje również podczas dziewiątej odsłony dorocznego maratonu jazzowego, (…), a gromadzi ponad dwadzieścia jazzowych projektów i około setki muzyków z ponad dziesięciu krajów (…),
Jest JAZZ BEZ – bez granic, animozji, jakichkolwiek uprzedzeń -najlepszym i wcale nie teoretycznym potwierdzeniem przenikania muzyki i wszystkiego dobrego, co się z nią łączy.

Piotr Wróblewski, Jazz bez (czego?)