O projekcie

Jazz Bez to uznany ukraińsko – polski festiwal muzyczny z jedenastoletnią tradycją. Przez wszystkie lata działalności nie tylko z roku na rok podnosi poziom artystyczny, sukcesywnie zwiększając liczbę wydarzeń i odbiorców, lecz również rozprzestrzenia się, „wciągając” w swą ideę coraz więcej miast.

Podczas Festiwalu występują znakomici muzycy z całego świata, m.in.: USA, Kanady, Austrii, Francji, Izraela, Niemiec, Rosji, Litwy, Polski i Ukrainy. W trakcie transgranicznego maratonu jazzowego, który trwa ok. 10 dni, zespoły pokonują setki kilometrów, aby w różnych miastach sprawić radość melomanom, połączyć organizatorów, stymulować do twórczości młodych muzyków i pokonywać konwenanse.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku prezentacją licznych jazzowych grup ze Lwowa i Przemyśla. Od tego czasu na Festiwalu pojawiło się wiele znakomitości światowego jazzu, a jego przesłanie głoszące, że jazz nie tylko może rodzić się i rozwijać na Ukrainie, ale i przekraczać wszelkie granice, w pełni się potwierdziło.

Przez jedenaście lat muzycy Jazz Bezu zmieniali konwencje i style, szukali nowych form wyrazu. Razem z Festiwalem dorastały i wychowywały się nowe grupy odbiorców, a jego duch trwa w fanach jazzu na długo po opuszczeniu koncertowych sal.

Dziś transgraniczny jazzowy maraton jednoczy 13 miast Ukrainy i Polski: Lwów, Charków, Sewastopol, Tarnopol, Łuck, Iwano-Frankiwsk, Równe, Lublin, Przemyśl, Białystok, Krosno, Rzeszów, Nowicę.

„Jazz Bez” przedstawia najlepszy jazz w wykonaniu znanych wykonawców, prezentuje nowe projekty gwiazd jazzu oraz daje możliwość młodym ambitnym jazzmanom eksperymentować z muzyką. Jego wielką zaletą jest również połączenie maksymalnej ilości stylów jazzowych takich jak chociażby: swing, fusion, bebop, jazz rock, funk, cool, free jazz…