Pepe Cabana Kojachi

Pepe Cabana Kojachi – opowiadacz, bajkopisarz, ilustrator i projektant graficzny, jedna najważniejszych gwiazd sztuki opowiadania w Peru. Jest praktykiem techniki Kamishibai.

Urodził się w Limie, w Peru, 19 marca 1970 r. Jego dzieciństwo pełne było zabawy, gier, opowieści i twórczości. Bardzo lubił teatr marionetek japońskich i tam zachwycił się rytuałem wykorzystującym hyoshigui (drewniane tabliczki) anonsujące rozpoczęcie przedstawienia. Zafascynował się również twórczością Georga Lucasa i sagą „Gwiezdnych Wojen”.

Od kiedy zaczął karierę, szukał języka, który pozwoliłby mu przekazywać i wyrażać uczucia oraz bogatą symbolikę wypływającą z korzeni peruwiańsko-japońskich. Kiedy poznał teatr z drewna „Kamishibai” odkrył, jakie wiele cech wspólnych ma on z „retablo ayacuchano” z Peru – przepiękną, ekspresyjną sztuką peruwiańską, prezentującą rozmaite opowieści z wykorzystaniem figur. Pepe wykreował więc nową ideę, kreując innowacyjny rodzaj teatru, łączący formę peruwiańską z sercem japońskim i tak został głównym inicjatorem Kamishibai-Peru.

Pepe Cabana Kojachi jako opowiadacz dzieli się swoją pasją w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach, a jednocześnie pracuje dla Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej (Centro Cultural Peruano Japonés).

Dzięki jego niezwykłemu sposobowi opowiadania bajek i sercu, które w to wkłada, dostał wiele nagród i podziękowań za propagowanie dziedzictwa kulturowego Peru i Japoni poprzez bajki.

Dla Pepe zawsze jednak najważniejszą nagrodą była i jest radość oraz uśmiech dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych, którzy słuchają jego bajek i opowieści.

Obecnie Pepe Cabana Kojachi jest dyrektorem i założycielem „Mukashi Mukashi” – instytucji prezentującej bajki peruwiańskie, japońskie i ze świata oraz członkiem The International Kamishibai Association of Japan ( IKAJA), także współpracownikiem Biblioteki Elena Kohatsu z Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej.

Dzięki licznym zaproszeniom mógł reprezentować Peru w Argentynie, Boliwii, Chile, Paragwaju, Kubie, Kolumbii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.

W roku 2012 Pepe zamierza wydać bogato ilustrowaną książkę z bajkami i opowieściami.

Strona Pepe Cabana Kojachi: http://www.kamishibai.com/spotlight/kojachi.html