Słowodaję 2008

Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję” 2008
1-3 sierpnia 2008

Stare Miasto w Lublinie

Wstęp wolny

„To trzy dni mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez kilkunastu najlepszych opowiadaczy z Polski. Bajki arabskie, „Opowieści z Bramy”, bajki afrykańskie, „Opowieści bluesowe”, z dreszczykiem, japońskie. Niezwykłe historie opowiedziane w otoczeniu magicznego Starego Miasta.

Hej ludzie i ludziska! Kto ma uszy do słuchania, kto ma oczy do patrzenia, kto ma głowę do myślenia, kto ma serce do kochania – niech podejdzie bliżej!

Roku Pańskiego dwa tysiące ósmego, w miesiącu sierpniu w grodzie Lublinie, na Rynku i w okolicach opowiadacze gościć będą, by pieśni, bajdy i legendy głosić każdemu, kto ciekawym słuchać ich będzie.

Dla małego i dużego, z dalekiej Arabii, Japonii i delty Missisipi, z pobliskiego Chełma, bajanie polskie, mongolskie, turkmeńskie, afrykańskie i kaszubskie. Dobre słowo z dawnych czasów, bajka-grajka, zaśpiewana i mówiona, dla każdego przeznaczona!

Posłuchajcie historii o Ole i Trufie, o Żydzie Szemielu, o kaszubskim aniele i księżniczce Damroce, o rybaku Urashima i słynnej Esterce i bluesmanie Bolku. O tym jak Bóg rozdawał zwierzętom części ciała, o żmii Mogoj i wielbłądzie Temee, o tym, skąd się wzięły się pchły. Baśnie tysiąca i jednej nocy i historie purimowe, mądrości spod baobabu, opowieści z dreszczykiem.

Ludzie, ludzie, przybywajcie – opowieści, baśni, legend wysłuchajcie! Mieszczanie lubelscy i wy przybysze z krain bliskich i dalekich! Kto ma uszy do słuchania, kto ma oczy do patrzenia, kto ma głowę do myślenia, kto ma serce do kochania!”

PROGRAM:

  • 1 sierpnia

15:00 „Opowieści z Bramy” – Witek Dąbrowski Teatr NN
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Opowieści z bramy to cykl opowieści z żydowskiego folkloru, w których aktor z towarzyszeniem żywej muzyki (w tym przypadku akompaniuje sobie na gitarze) opowiada i zabawne, i całkiem poważne historie. Losy bohaterów literackich przeplatają się z losami bohaterów realnych. Wszyscy oni pochodzą z opowieści zbieranych i przechowywanych w Bramie Grodzkiej.

17:00 Bajki arabskie – Sonia Usarek
Plac po Farze

Najstarsze bajki świata, pełne magicznych mocy, wszechpotężnych dżinów, odważnych awanturników oraz pięknych księżniczek. Niezwykle historie o tym, jak syn ogrodnika może zostać księciem, a myszy na całym świecie mają wcale niezłe koneksje i możliwości, zwłaszcza jeśli chcą się pozbyć kotów. Trochę magicznych-medycznych sposobów na to jak uleczyć sułtana, ale nie próbujcie tego w domu… Jak poślubić ducha złej góry i czy bogactwo szczęście daje? Posłuchajcie historii, które nam dały arabskie kraje…

18:00 „Baju baju w polskim kraju” – Michał Malinowski
Plac po Farze

To ponad godzinny program bajek, baśni, legend, przysłów i zagadek, który prezentuje mało znane bogactwo rodzimej tradycji ustnej. Oprócz bajek zwierzęcych, podań religijnych, bajek tłumaczących powstanie rzeczy, ukazuje baśnie magiczne, opowieści o strachach i bajki humorystyczne.

19:00 „Opowieść o szalonym Dumrulu” – Agnieszka Aysen Kaim oraz Grupa Studnia O
Plac po Farze

Opowieść dzieje się w czasach, kiedy to kobiety dorównywały mężczyznom siłą i władzą, a z kandydatami do swojej ręki staczały pojedynek. W owych czasach szaleńcy mieli wśród ludzi wielkie poważanie. Anioł śmierci Azrail każdemu dawał szansę na wykup duszy za duszę zaś Bóg na niebie lepiej rozumiał ludzkie sprawy. Czy nad suchym korytem może stać most i kto odda swą duszę Dumrulowi? Nadstaw ucha, a w odpowiedzi pomoże Ci ludowa mądrość turkmeńskich plemion.

20:00 „Drzewo Słowa lub Mądrości Baobabu” – Michał Malinowski
Teatr im. Hansa Christiana Andersena

W wielu plemionach afrykańskich miejscem spotkań jest stare drzewo. W jego cieniu zbiera się wiele pokoleń aby słuchać odwiecznych opowieści przekazywanych przez mistrzów słowa mówionego. Drzewo, pod którym się opowiada nazywane jest „drzewem słowa”. Pod nim uczy się co jest dobre, a co złe, jak kochać drugiego człowieka, jakich wyborów dokonywać na ścieżkach losu aby dożyc szczęśliwej starości.

21:30 „Opowieści bluesowe” – Jarek Kaczmarek oraz Grupa Studnia O
Wirydarz Klasztoru Dominikanów

Opowieść muzyczna ilustrowana utworami inspirowanymi repertuarem klasyków bluesa: Roberta Johnsona, Big Billa Bronzy’ego, Buddy Gaya, Leadbelego. Historia Bolka „Bolo” Adamczyka, który wyrusza tajemniczą autostradą (Highway number 5278) w poszukiwaniu bluesa. W drodze znajduje klucz (a właściwie kluczyki do serca Lady C. C. De Ville, przechodzi bluesowe wtajemniczenie w chacie Leadbellego, poznaje zaklęcie Big Billa (któremu nie zdoła oprzeć się żadna kobieta), dociera na dno miasta (albo piekła), by zadać sobie pytanie o własnych przodków, swoją tradycje i korzenie. Czy odnajdzie odpowiedź? Odpowiedź nie zawsze znajduje się na końcu…

  • 2  sierpnia

16:00 „Zwierzęce bajki dla dzieci” – Agnieszka Aysen Kaim oraz Grupa Studnia O
Plac po Farze

Mongolska bajka o tym, jak Bóg rozdawał zwierzętom różne części ciała. Co takiego otrzymała żmija Mogoj i jaki ogon dostał się wielbłądowi Temee? Dlaczego wielbłądy nie mają rogów? Turecka bajka o rozbrykanym ośle i mądrych wielbłądach. Cygańska bajka o tym, skąd wzięły się pchły. Bajki z dalekiej Północy: dlaczego zające mają osmalone koniuszki uszu i o pewnym Niedźwiadku, który chciał zostać kimś zupełnie innym.

17:00 „Opowieści japońskie” – Michał Malinowski
Plac po Farze

Prezentacja klasycznych baśni japońskich oraz opowieści ZEN. Baśń o chłopcu urodzonym z brzoskwini i wychowanym przez sędziwych rodziców. Oraz historia Urashima Tar? – legenda o rybaku, który ocalił żółwia, za co został nagrodzony wizytą w Pałacu Smoka. Ponadto wiele innych historyjek dla dzieci i dorosłych.

godz.18:00 Bajki afrykańskie – Jarek Kaczmarek oraz Grupa Studnia O
Plac po Farze

Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach na podstawie książek (« O dziewczynie, która poślubiła lwa » Alexandra McCall Smitha i zbioru bajek : « Safarii z Ezopem » ze zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego), a także historie zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. Integralną częścią opowieści są afrykańskie przysłowia, pieśni i zaśpiewy, wykonywane z udziałem słuchaczy, a także muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, ngoni, djembe, drumla i kalimba.

godz. 19:00 Opowieści z dreszczykiem – Michał Malinowski
Rynek Starego Miasta

Opowieści zapierają dech w piersiach i powodują, że niektórzy spadają z krzeseł. Publiczność musi zapiąć pasy bezpieczeństwa aby nie uciec przed pojawiającymi się wyimaginowanymi stworami. Trwoga dopasowana jest do wieku słuchaczy dlatego jest to przedstawienie dla słuchaczy w wieku od 8 do 105 lat.

godz. 20:00 Koncert „Muzyczne opowieści z czterech stron świata” – II RP
Rynek Starego Miasta

Duet Ruszkowski Połoniewicz: Jest projektem muzycznym dwóch przyjaciół, których łączy wspólna fascynacja: historyczne instrumenty etniczne. Hubert Połoniewicz na co dzień zajmuję się grą na wschodnich instrumentach perkusyjnych tj. riq, bendir, tonbak i tabla. Specjalizuje się w rytmice Indii i Iranu. Łukasz Ruszkowski początkowo zajmował się instrumentami ustnymi: drumla, clackamore, mouth bow. Jego dalsze poszukiwania skierowały go ku instrumentom perkusyjnym. Koncert jest połączeniem rytmik i instrumentów z różnych stron świata przez co zaskakuje świeżością historycznych już brzmień i podziałów.

  • sierpnia

godz. 15:00 Opowieści kaszubskie – Sonia Usarek
Plac po Farze

Krótkie bajeczki i legendy z Kaszubskich Krain o tym jak Anioł podczas stworzenia świata przypilnował kaszubskich interesów u Stwórcy, o tym jak nimfa Jurata stworzyła bursztyn. Legenda o głazie narzutowym znajdującym się niedaleko miejscowości Połchówko. O tym jak krzyżem poskromiono diabelskie zamiary, a i samego Diabła przy okazji. O Tabace – czarcim zielu tak przez Kaszubów ulubione… Czyli gdzie chłop na diabła nie może, tam babę pośle. I wiele innych mądrości ludowych.

godz. 16:00 Baśnie i opowieści azjatyckie – Bartosz Ignacy Wrona
Plac po Farze

Niemal wszyscy z nas słyszeli o Szecherazadzie i jej opowieściach o Aladynie, Alim Babie i Sindbadzie żeglarzu. Bajkoczytacz przedstawi te mniej znane z jej opowieści, oraz wiele innych historii z Persji, Indii i krajów Arabskich. Wszytko to przy akompaniamencie muzyki z regionu, i efektów uzyskiwanych na kilkudziesięciu instrumentach perkusyjnych z całego świata.
Bartosz Ignacy Wrona – student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UJ, wcześniej kulturoznawastwa- kultura krajów karpackich PWSZ /Sanok. Bajkoczytacz uliczny, współpracownik Teatru 38 w Krakowie (ze strony www.slot.art.pl).

godz. 17:00 „Baśnie tysiąca i jednej nocy oraz inne opowieści orientalne dla dorosłych” – Bartosz Ignacy Wrona
Plac po Farze

W Wielu krajach bliskiego i dalekiego wschodu opowiadanie baśni to sztuka trudna i mocno doceniana. opowiada się nie tylko dzieciom, ale (głównie) dorosłym. wiele z tych historii zawiera elementy przemocy i erotyki, jakie nie mogłyby znaleźć się w tym, co zwykliśmy nazywać baśniami. Bajkoczytacz zaprezentuje kilka takich historii z Persji, Indii i krajów Arabskich. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki z regionu.

godz. 18:00 Opowieść Sztukmistrza z Lublina – TrioBaja
Plac po Farze

Krótki fragment historii Sztukmistrza z Lublina (tytułowej postaci z książki I.B. Singera), jego podróży twórczej przez światy magii, iluzji i kuglarstwa. Opowieść ta będzie próbą zbudowania świadomości odbiorcy w płaszczyźnie słowa i muzyki improwizowanej.

godz. 19:00 Historia Purimowa – zespół Chojzes Klezmorim
Rynek Starego Miasta

Historia purimowa to opowieść, która przez wieki dała się słyszeć wszędzie tam, gdzie mieszkali Żydzi. Wzorując się na pierwotnych Purym szpiler, którzy dawali amatorskie przedstawienia dla swoich społeczności, parodystyczną wersję historii Estery przedstawią Klezmerzy Widzącego z Lublina- zespół Chojzes Klezmorim.
Zdarzyło się to dawno, dawno temu, w starożytnej Persji…..

godz. 20:00 „Był sobie raz” – Witek Dąbrowski Teatr NN
Brama Krakowska

BYŁ SOBIE RAZ… według I.B. Singera – to historia chełmskiego Żyda Szlemiela, który znudzony życiem w Chełmie postanawia wyruszyć do wielkiego Lublina. Po drodze do miasta gubi drogę i wraca do rodzinnego domu. Przekonany jednak o tym, że nie może to być ten sam Chełm, który opuścił upiera się, że znalazł się w miejscu identycznym, ale nie tym samym. Po długich i zabawnych kłótniach z żoną, dziećmi, sąsiadami i radą starszych odkrywa dla siebie prawdę, że na świecie istnieje wiele Chełmów, z podobnymi domami i mieszkańcami, że „wszystkie drogi prowadzą do Chełma, a cały świat to jeden wielki Chełm”.

Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz, Wykonanie: Witold Dąbrowski, Bartłomiej Stańczyk