Słowodaję 2009

Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję” 2009
3-5 lipca 2009

Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny

Już po raz drugi na lubelskie Stare Miasto powraca festiwal niezwykły, niepodobny do innych – Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję”. Wystąpią na nim polscy artyści działający w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii, czyli /storytelling revival/. Warsztaty Kultury zapraszają na „Słowo Daję” wszystkich słuchaczy… w przedziale wiekowym od lat 0 do 100.

W Polsce sztuką opowieści zajmuje się od 1997 roku „Grupa Studnia O”, której członkowie – Jarek Kaczmarek i Małgorzata Litwinowicz gościć będą na festiwalu „Słowo Daję” z programami adresowanymi nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych, inspirowanymi baśniami Andersena, bajkami słowiańskimi i… kosmiczną misją statku Apollo 17. Natomiast Michał Malinowski i Muzeum izraelskiej oraz tradycyjnych podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach.

Krajowi opowiadacze na lubelskim festiwalu spotkają się z innym ośrodkiem, od lat zajmującym się słowem mówionym, czyli z dobrze znanym lublinianom Teatrem NN. Na Festiwalu Opowiadaczy Witold Dąbrowski zaprezentuje spektakl „Tajbełe i jej demon” oparty na prozie I. B. Singera.

Drugim lubelskim akcentem będą „Charaktery Marrakeszu”, czyli zainspirowany studium charakterologicznym Teofrasta z Erezos słowno-muzyczno-wizualny program Tria Baja – Przemka Buksińskiego, Karola Gadzało i kolektywu kilku.com.

Festiwalowi towarzyszyć będą Warsztaty Opowiadania, które poprowadzi Jarek Kaczmarek z Grupy Studnia O.

PROGRAM:

  • 3 lipca

godz. 20:00 Pieśni Dziadowskie – Tomasz Rokosz
Wirydarz klasztoru oo. Dominkanów

Muzyczna opowieść przekazana przez wędrownego lirnika, który dawno temu spełniał funkcje radia i telewizji. Wątki różne – heroiczne i religijne, smutne i zabawne, ale ważne, godne przemyślenia. Opowie i zagra – Tomasz Rokosz

godz. 20:30 Księżycovo – Studnia O
Wirydarz klasztoru oo. Dominkanów

Koncert zespołu Księżycovo. Księżycovo oznacza szczególny stan ducha przepełniony poczuciem tajemnicy i zachwytem. Na magicznym wehikule muzyki zabierzemy się w surrealistyczną podróż na księżyc, a może i dalej jeszcze…
Muzyka zespołu to autorskie kompozycje oparte na dialogu gitary klasycznej i akordeonu (Robert Lipka jest jednym z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, laureatem festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie, znanym z występów w zespołach, m.in.: Swoją Drogą czy Balkan Sevnah). Piosenki mają często formę otwartą na elementy improwizacji i kontaktu z publicznością. Klimat całości współtworzą poetyckie teksty amerykańskiego poety awangardowego – e.e. cummingsa, w których liryczny, bajkowy nastrój łączy się z surrealistycznym obrazowaniem i zaskakującą pointą.
Śpiew – Inga Julia Dembowska, akordeon – Robert Lipka, opowiadanie, gitara – Jarek Kaczmarek

  • 4 lipca

godz. 15:00 Karawana – Michał Malinowski
Restauracja „GramOffOn”

Opowieści pustynne inspirowane baśniami Wilhelma Hauffa i bajkami marokańskimi. Pod osłoną nocy członkowie karawany zbierają się wokół ognia i opowiadają najróżniejsze baśnie. Opowie – Michał Malinowski

godz. 16:00 Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić – Studnia O
Restauracja „GramOffOn

Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić i co z tego wynikło… Opowie – Jarek Kaczmarek

godz. 20:00 Koncert Lechistan Trio
Restauracja „GramOffOn”

Lechistan trio zabierze nas w muzyczną opowieść do Indii, Persji, Turcji, a także świata dźwięków eksperymentalnych i jazzu.
Magdalena Tejchman: ney flet i szałamaja
Wojtek Lubertowicz: instrumenty perkusyjne
Hubert Połoniewicz: kanun

godz. 21:30 Charaktery Marrakeszu – Trio Baja
Restauracja „GramOffOn”

Projekt „Charaktery Marrakeszu”. Zaskakujące figury z talii kart indywidualności. Zbiór opowiadań, niepopularnych typów osobowości inspirowanych studium charakterów Teofrasta z Erezos (IV w. n.e.). Opowie – Przemek Buksiński, Muzyka – Karol Gadzało i ktoś

  • 5 lipca

godz. 14:00 Opowieści klasztorne – oo.Dominikanie
Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie

Historie, legendy o powstaniu zakonu ojców Dominikanów opowiedziane w murach ich klasztoru. Czy wyjawiona zostanie jakaś tajemnica, legenda? Na co mamy się przygotować? To wiedzą tylko oo Dominikanie, którzy opowiedzą i oprowadzą nas po zakątkach klasztoru.

godz. 15:00 Kosmyk dzieweczka, pójdź do taneczka – bajki słowiańskie – Studnia O
Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Bajka jak świat stara o dziewczynie, która tańczyć nie chciała i diabła pokonała. Pełna zagadek opowieść o zagadkowej księżniczce.
Opowiedzą: Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz. Muzyka: Robert Lipka – akordeon.

godz. 16:00 Stragan Metafor – Michał Malinowski
Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Opowieści z różnych kultur związanych z myśleniem irrealnym i zaskoczeniem niemożliwością. Poznamy opowieści inspirowane Rakugą – japońską formą sztuki opowiadania oraz współczesną literaturą izraelską. Opowie – Michał Malinowski

godz. 17:00, Teatr im. Hansa Christiana Andersena
Opowieści dziwnej treści – Scena Otwarta

Zapraszamy wszystkich nieśmiałych by się ośmielili, odważnych by się odważyli, zabawnych by nas rozbawili. Scena otwarta dla tych, którzy opowieści umiłowali i chętnie by je pokazali.

godz. 20:00 Straszne Opowieści – Studnia O
Wirydarz klasztoru oo. Dominkanów

Zapraszamy na opowieści z dreszczykiem o wampirach, strachach i wiłach z wykorzystaniem mrocznych, mało znanych wątków z baśni Andersena. Opowiedzą: Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz. Muzyka: Robert Lipka – akordeon.

godz. 21:00Tajbełe i jej demon – Witold Dąbrowski Teatr NN
Wirydarz klasztoru oo. Dominikanów

Tajbełe i jej demon oparta jest na opowiadaniu Isaaca B. Singera. Historia mówiąca o miłości demona i kobiety Tajbełe staje się powodem do rozmyślań na temat istoty dobra i zła. Opowie – Witold Dąbrowski, muzyka – Jarosław Adamów