Zimowa Majsternia 2014

19 stycznia do 1 lutego 2014

Program:

19-20 stycznia, godz. 11.00 – Majsternia Filmu. Warsztaty tworzenia animacji – warsztaty polegały na zabawie w tworzenie filmu animowanego. Najpierw wybraliśmy historię, na podstawie której powstał film. Wspólnymi siłami wymyśliliśmy scenografię i wygląd bohaterów. Następnie, za pomocą rozmaitych materiałów zrealizowaliśmy nasze pomysły.
Prowadzenie: Maciej Wyczański, Ala Bąk
Wiek uczestników: 7-10 lat

20-25 stycznia – Majsternia Filmu. Warsztaty animacji poklatkowej – uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi technikami animacji poklatkowej, takimi jak: animacja lalkowa, plastelinowa, wycinankowa, rysunkowa, pikselacja, techniki kombinowane. Poznali krótką historię animacji i stworzyli krótki film animowany.
Prowadzenie: Anna Chabros-Piłat
Wiek uczestników: 8-12 lat

24 stycznia, godz. 15.00 – Majsternia Filmu. Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków – scenariusz wyprodukowanego w 1937 roku filmu animowanego został oparty na znanej i lubianej baśni braci Grimm. Prace nad filmem rozpoczęły się w 1934 roku. W tworzeniu kolorowych obrazów (wykorzystano w filmie ok. 250 000) brało udział ponad 750 utalentowanych artystów.
Walt Disney Pictures, 83 min., 1939 r.

24 stycznia, godz. 17.00 – Królewna, śnieg i krasnoludki warsztaty malowania na szkle – jak wyobrażacie sobie Apsika, Gburka czy Nieśmiałka? Który Krasnoludek znajdzie się na obrazku? Czy Królewna Śnieżka jeździła na sankach? Inspirując się przygodami Królewny Śnieżki i siedmiu Krasnoludków, namalowaliśmy na szkle obrazki z bajki.
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Wiek uczestników: 6-10 lat

26 stycznia, godz. 11.00 – Miasto Movie Dzieciom: Przygody Tintina – pierwsze komiksy z przygodami Tintina i jego wiernego psa Milou pojawiły się już pod koniec lat 20 zeszłego stulecia. Ich autorem i pomysłodawcą był belgijski artysta Herge. Perypetie młodego reportera-podróżnika przetłumaczono na niemal 100 języków, stały się one jedną z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie i do dziś należą do kanonu przygodowej literatury dziecięcej.
reż. Steven Spielberg, 107 min., 2011 r.

26 stycznia, godz. 13.00 – Kropka, kreska i mamy pieska, czyli sztuka tworzenia komiksów dla najmłodszych – po projekcji odbędzie się warsztat kreatywny dla dzieci i rodziców. Inspirując się przygodami Tintina i jego wiernego towarzysza – psa Milou zajęliśmy się tworzeniem własnych opowieści rysunkowych. Krótka forma oraz sekwencja historyjek z komentarzem w postaci dymków z tekstami to podstawowe cechy komiksu, z którymi mierzyli się uczestnicy warsztatów. Pracowali nad wkomponowywaniem tekstu w obraz, powiązaniem ze sobą poszczególnych kadrów oraz kreowaniem ikonicznych znaków.
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Wiek uczestników: 7 do 13 lat

27 stycznia, godz. 11.00 – Majsternia Filmu. WALL·E – co się stanie, jeżeli ludzie opuszczą kiedyś Ziemię i pozostanie na niej jedynie mały robot? WALL·E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący·E-klasa) przez siedemset lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. Tego dnia życie WALL·E’ego zupełnie się zmienia i nabiera nowego sensu.
Pixar Animation Studios, 98 min., 2008 r.

27 stycznia, godz. 13.00 – Robotomania warsztaty konstruowania tekturowych robotów – na tych warsztatach mogły spełnić swoje marzenia, dzieci, które zawsze marzyły o tym, aby konstruować roboty. Podczas tworzenia tekturowych robotów inspirowaliśmy się tymi, które pojawiły się w filmie WALL·E, ale wymyślaliśmy również zupełnie nowe.
Prowadzenie: Anna Kieszko
Wiek uczestników: 6 do 10 lat

28-29 stycznia, godz. 11.00 – Różne przygody Gąski Balbinki, Dramą w świat bajek – jedna z pierwszych polskich dobranocek została inspiracją do wspólnej zabawy w odgrywanie ról. Dramowe zajęcia były okazją do odkrywania w sobie różnych potencjałów oraz przełamywania schematów myślenia. Polegały na wchodzeniu w role i poznawania świata z jej poziomu.
Prowadzenie: Magdalena Zylik, Małgorzata Winiarek-Kołucka
Wiek uczestników: 7 do 10 lat

28 stycznia, godz. 15.00 – Majsternia Filmu. Odlot – pewnego dnia Carl Fredricksen postanawia zrealizować marzenie swego życia i wyrusza w podróż do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Carl podróżuje we własnym domu unoszonym przez setki balonów, a w wyprawie przypadkowo towarzyszy mu pewien ośmiolatek. Jednak prawdziwe przygody zaczynają się dopiero po dotarciu na miejsce, gdzie dwóch podróżników spotyka dziwacznego ptaka i mówiącego ludzkim głosem psa.
Pixar Animation Studios, 96 min., 2009 r.

28 stycznia, godz. 17.00 – Dramą w świat bajek  – są to zajęcia o charakterze edukacyjnym, podczas których dzieci wraz z opiekunami rozwijali takie umiejętności jak m.in.: kreatywność, twórcze myślenie, współpracę, analizowali różne sytuacje, które spotkały bohaterów znanych bajek i poszukiwać wspólnie rozwiązań oraz możliwości wyjścia niejednokrotnie ze skomplikowanych sytuacji, w jakich znaleźli się ich ulubieńcy.
Prowadzenie: Magdalena Zylik, Małgorzata Winiarek-Kołucka
Wiek uczestników: 10 do 12 lat

30 stycznia, godz. 11.00 – Majsternia Filmu. Bambi
Wraz z pierwszym słonecznym blaskiem poranka, oświetlającym zieloną łąkę w środku lasu nowy książę puszczy przyszedł na świat. Tak rozpoczyna się Bambi – ponadczasowa opowieść o niewinności i marzeniach, ukazująca piękno natury i nieposkromioną siłę miłości i przyjaźni. Nominowany aż do trzech Oscarów film zachwyca klasyczną disneyowską animacją, cudowną muzyką, wspaniałą fabułą, i uroczymi postaciami.
Walt Disney Pictures, 70 min., 1942 r.

30 stycznia, godz. 12.30 – Filcozwierz warsztat wesołych filcowych breloczków – podczas warsztatów zrobiliśmy filcowe zwierzątka, przyjaciół z lasu jelonka Bambi. Breloczki można zaczepić przy torbie czy plecaku tak, żeby leśny przyjaciel zawsze nam towarzyszył.
Prowadzenie: Anna Kieszko
Wiek uczestników: 6 do 10 lat

31 stycznia, godz. 11.00 – Majsternia Filmu. Mała syrenka – disneyowska wersja „Małej syrenki” przedstawia przygody niezależnej syrenki o imieniu Ariel, która za wszelką cenę chce trafić do świata ludzi. Działając pod wpływem emocji, zawiera więc układ ze złą czarownicą morską Urszulą, oddając swój głos i ogon w zamian za parę nóg i szansę ponownego spotkania przystojnego księcia Eryka.
Walt Disney Pictures, 83 min., 1989 r.

31 stycznia, godz. 13.00 – Cuda na kiju – filcowy świat podwodny – podczas warsztatu dzieci zaprojektowały morskie rybki, które następnie z pomocą rodziców i dziadków razem uszyli. Z powstałych rybek stworzyliśmy filcowy podwodny świat pełen niesamowitych istot.
Prowadzenie:
Ewelina Zajączkowska
Wiek uczestników: 6 do 10 lat

1 lutego, godz. 11.00 – Majsternia Filmu. Zakochany kundel – ciocia Sara wraz ze swoimi przebiegłymi kotami, Ai i Am, dostaje pracę opiekunki do dziecka w nowym domu. Dla mieszkającej tam suczki oznacza to surową dyscyplinę i noszenie kagańca. Zbuntowana cockerspanielka poznaje czarującego kundla-ulicznika. Wspólnie z jego przyjaciółmi (Jockiem, Trustym i Peg) przeżywają pasjonujące nocne przygody.
Walt Disney Pictures , 76 min., 1955 r.

1 lutego, godz. 13.00 – Zakochani w psach. Dogoterapia – spotkanie z członkami „Fundacji Canituus” i ich czworonożnymi przyjaciółmi