Zimowa Majsternia 2015

2-15  lutego 2015

Program:

2 lutego 2015, godz. 11.00 – PAPER ART – temat przewodni: kartka pocztowa  – podczas warsztatów gięliśmy, tłoczyliśmy, wycinaliśmy, wyrywaliśmy, zaginaliśmy, dziurkowaliśmy i szarpaliśmy najróżniejsze rodzaje papieru. Efektem Paper Art były nietypowe kartki pocztowe – część z nich wysłaliśmy do najmłodszych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie, którzy spędzali ferie w szpitalnych łóżkach.
Prowadzenie: Emilia Rusin
Wiek uczestnika:
 
10-13 lat

2-3 lutego 2015, godz.17.00 – OD CZAPY! – warsztaty dziewiarskie  – uczyliśmy się podstawowych zasad dziergania na drutach i szydełku, dzięki którym mogliśmy samodzielnie zrobić czapkę, szalik czy komin. Tak naprawdę, wszystkie wzory opierają się na dwóch rodzajach oczek – to nic trudnego. 
Prowadzenie: 
Hanna Rzążewska
Wiek uczestnika:
od 12-99 lat

3 lutego 2015, godz.11.00 – BALONOWO! – tworzenie balonowych zwierzątek i dekoracji – podczas warsztatów zrobienie balonikowego pieska lub kwiatka stało się łatwe i szybkie. Próbowaliśmy wykonać też kilka bardziej skomplikowanych form, wymagających użycia wielu baloników jednocześnie.
Prowadzenie: Adelina Gierszon 
Wiek uczestnika:
9-15 lat

4 lutego 2014, godz. 11.00 – FLORALE – malowanie na tkaninach  – zaprosiliśmy wszystkich chętnych do wspólnego malowania na tkaninach dużych i małych. Zaczęliśmy od spaceru po kamienicy przy ul. Grodzkiej 5, aby zaprojektować malunki, które będą wyeksponowane dla zwiedzających w konkretnych przestrzeniach Warsztatów Kultury. Za pomocą malowideł pokazaliśmy tęsknotę za naturą, której coraz bardziej wszystkim nam brakuje.
Prowadzenie: 
Agata Dziemian
Wiek uczestnika:
od 6-99 lat

4 i 11 lutego 2015, godz.12.00 – NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ – ceramika dla początkujących – zaprosiliśmy mieszkańców Lublina na dwudniowy warsztat ceramiki artystycznej. Pierwszego dnia lepiliśmy swoje dzieła, które między zajęciami wysychały lub/i były wypalone. Podczas drugiego spotkania zdobiliśmy je i malowaliśmy. Gotowe prace uczestnicy mogli zabrać do domu!
Prowadzenie: Joanna Kowalska-Wolszczak
Wiek uczestnika: od 6-99 lat

5 lutego 2015, godz.11.00 – TO NIE CZARNA MAGIA! – warsztaty iluzji  – podczas zajęć nauczyliśmy się sztuczek m. in. z talią kart czy ze sznurkiem, który magicznie się zrasta. Były to tricki „close up”, czyli takie, które polegają na bliskim kontakcie z widzami. Nauczyliśmy się też, jak pracować z publicznością i w jaki sposób ze sceny oczarować każdego!
Prowadzenie: Igor „Janek Tajemniczy” Lewandowski
Wiek uczestnika: od 12-99 lat

6 lutego 2015, godz. 11.00 – IMPRO TEATR GRA – warsztaty teatralne  – zaprosiliśmy wszystkich do przygody z teatrem impro! Podczas zajęć odkrywaliśmy tajniki takich programów jak „Spadkobiercy”. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób aktorzy Impro Teatru Bezczelnego (dawniej No Potatoes) potrafią zagrać według spontanicznych podpowiedzi z widowni. Poznaliśmy i opanowaliśmy techniki improwizacji, wykorzystywane na scenie przez doświadczonych aktorów i w grach improwizowanych, które są doskonałą zabawą, również dla amatorów.
Prowadzenie: Adam Organista
Wiek uczestnika: od 12-99 lat 

6 i 13 lutego 2015 godz. 17.00 – MYDELNICZKA – warsztaty mydlarskie – zaprosiliśmy mieszkańców miasta do przygody z naturą, gdzie w świecie zapachów i olejków poznaliśmy historię i tajniki wyrobu mydeł. Wspólnie wzięliśmy udział we wszystkich etapach ich powstawania. W efekcie otrzymamy pachnące mydełka własnej roboty, które podzielimy pomiędzy siebie i zabierzemy do domów.
Prowadzenie: Anna Stanford
Wiek uczestnika: od 16-99 lat

9-10 lutego 2015, godz. 17.00 – DAJ POLEŻEĆ… – szycie w słusznej sprawie – zajęliśmy się projektowaniem i wykonaniem legowisk dla psów i kotów, wykorzystując tkaniny, gąbkę i stare ubrania. Część z wykonanych prac została przekazana dla podopiecznych schroniska dla zwierząt.
Prowadzenie: Katarzyna Ogórek
Wiek uczestnika: od 12-99 lat

9-10 lutego 2015, godz.11.00 – ON STREET – SONDA ULICZNA – warsztaty filmowo-montażowe – słuchaliśmy głosów ulicy. Przechodnie nie są szarą jednorodną masą, lecz zbiorem odrębnych jednostek, które nie raz mogą cię zadziwić! Przyjrzeliśmy się dynamicznie zmieniającemu się strumieniowi ludzi, spróbowaliśmy wyłowić to, co niezwykłe, niecodzienne, a także znajome i lubiane. Celem warsztatów było stworzenie krótkiego filmu związanego z Lublinem i jego mieszkańcami. Warsztat składał się z dwóch spotkań: pierwszego dnia nauczyliśmy się obsługiwać sprzęt filmowy i wykonaliśmy część zdjęć w przestrzeni Starego Miasta, drugiego – po dyskusji – uzupełniliśmy nagrania i zajęliśmy się montażem materiału.
Prowadzenie: Bogusław Byrski
Wiek uczestnika: od 10-99 lat

12 lutego 2015, godz.11.00 – SPEEDCUBING – kostka Rubika dla niewtajemniczonych – każdy, kto choć raz próbował ułożyć kostkę Rubika, wie, że nie jest to proste zadanie. Podczas warsztatów uczyliśmy się nie tylko ją układać, ale robić to błyskawicznie, a nawet z zamkniętymi oczami.
Prowadzenie: Przemysław Piątek
Wiek uczestnika: od 7-99 lat

12 lutego 2015, godz. 17.00 – MAGICZNA LATARNIA 2015 – Klub filmowy dla dzieci | WIELKA INAUGURACJA! – Magiczna Latarnia to klub filmowy dla dzieci, który pomaga młodym widzom odkryć przyjemność z doświadczania kina i dostarcza narzędzi do zrozumienia widzianych na ekranie obrazów. Tego dnia oglądaliśmy pierwszy film z serii, która porusza wyobraźnię i jednocześnie jest świetną rozrywką.
Wiek uczestnika:
6-12 lat

13 lutego 2015, godz. 11.00 – AKCJA PLAKAT – warsztaty szablonu – powiedz coś światu! Zaprosiliśmy do zaprojektowania i stworzenia plakatów, które zawisły na słupach ogłoszeniowych Lublina. Każdy kto chciał coś zmienić i powiedzieć o tym mieszkańcom miasta, mógł wziąć udział w warsztatach. Wspólnie przyjrzeliśmy się powstałym pracom, zwracając uwagę na ich trafność i pomysłowość przekazu oraz jego wizualne oddziaływanie na odbiorcę. Wybrane prace zostały powielone i rozklejone w przestrzeni miejskiej, jako plastyczna interwencja w życie miasta.
Prowadzenie: Tomasz “Maped” Pizoń
Wiek uczestnika: od 10-99 lat

8 i 15 lutego 2015, godz. 11.00 – SZUFLADZIARZE – targ wymiany zabawek i książek – zabawki, z których już wyrośliśmy albo które nam się znudziły, mogą sprawić radość komuś  innemu. Na naszym targu obowiązywał tylko handel wymienny, można było przynieść wszystkie sprawne zabawki, a także książki, płyty z filmami i grami. Pomogliśmy każdemu przygotować własne stanowisko, na którym prezentował asortyment do wymiany!
Nie ma ograniczeń wiekowych.

Regulamin Zimowej Majsterni 2015