Promocja lubelskich artystów za granicą

thumbnail

Warsztaty Kultury w Lublinie w ramach szerokiej sieci współpracy i kontaktów zagranicznych starają się promować lubelskich artystów w różnych krajach Europy Wschodniej i Zachodniej. W tym roku współpracujmy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Nancy (Francja) oraz wspieramy projekt Batumi Backyard Stories (Gruzja).

Na zaproszenie Stowarzyszenia Aye Aye VO z Nancy, głównego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nancy Lorraine, weszliśmy we współpracę przy tworzeniu polskiego akcentu w ramach festiwalu, ale także długotrwałą współpracę miast Lublin i Nancy. Dzięki zaangażowaniu Wytwórni SE-MA-FOR, na festiwalu zostanie pokazany cykl animacji polskich: Fantastyczny Sklep z Kwiatami, reż Paweł Partyka; Ichthys, reż Marek Skrobecki; Miasto Płynie, reż Balbina Bruszewska; Danny Boy, reż Marek Skrobecki; Snępowina, reż Paweł Partyka. Podczas festiwalu w dniu 31 sierpnia 2014 w Galerii KD odbędzie się wernisaż wystawy Eastreet 2, która miała swoją odsłonę w Lublinie podczas festiwalu Inne Brzmienia Art’ n’ Music Festival (8-13 lipca 2014), a 5 września 2014 w Audytorium Michela Person koncert swój zagra zespół Tatvamasi.

Jednym z elementów festiwalu w Nancy są rezydencje artystyczne dla młodych realizatorów z krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, jedną z rezydentek jest Alina Bąk – animatorka kultury w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN”, prezeska Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle, związanej z Agencją Filmową Kaiju.

Dzięki szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi w krajach Partnerstwa Wschodniego zostaliśmy zaproszeni do współpracy przy projekcie Batumi Backyard Stories organizowanym przez grupę artystów związanych z miastem Batumi, chcących odkryć miasto i jego mieszkańców wspólnie z artystami z Gruzji i zagranicy. Aktualnie na pobycie rezydencyjnym znajduje się Oliwia Beszczyńska absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.