Przed nami Lubelskie Święto Kwiatów | Sprawdź program

thumbnail

Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy do rezerwacji miejsc za pośrednictwem formularzy on-line dostępnych na stronie warsztatykultury.pl od 28 maja 2019, od godz. 11:00

Dla osób zainteresowanych zapewniamy tłumaczenie warsztatów na język angielski, ukraiński i PJM.


Wianki

Kiedy: 10.06.2019, godz. 17.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny

zapisy

regulamin

Zapraszamy do udziału w warsztatach z wyplatania wianków na głowę. Podczas zajęć uczestnicy

zapoznają się z techniką wicia wianków z wykorzystaniem  żywych roślin oraz wykonają własne kompozycje w dowolnym stylu.

Prowadzenie: Honorata Luchowska (W roślinach)

https://www.instagram.com/wroslinach/


Makramowe kwietniki

Kiedy: 13.06.2019, godz. 17.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny

zapisy

regulamin

Makrama to znana od starożytności sztuka ręcznego wyplatania przedmiotów bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Ta przez lata zapomniana technika znów zyskuje popularność jako element przedmiotów użytkowych i wystroju wnętrz. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawowe węzły i techniki oraz samodzielnie wykonają wiszące sznurkowe kwietniki na domowe rośliny.

Prowadzenie: Ewelina Kruszyńska (Makramy i tkaniny)

https://www.instagram.com/makramy_i_tkaniny/


Warsztaty introligatorskie

Kiedy: 15.06.2019, godz. 12.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny

zapisy

regulamin

Na zajęciach własnoręcznie wykonamy notesy w klimacie retro. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiele wzorów okładek z kolekcji Polskie Rośliny Łąkowe autorstwa Papier plus druk. Wśród roślinnych motywów na okładkach zeszytów znajdzie się m.in skrzyp, wyka, wiechlina błotna, dziewięciornik, szczwół, krwawnik i wiele innych. Część praktyczna poszerzy umiejętności i wiedzę uczestników z zakresu technik introligatorskich. Każdy wykona dwa notesy otwierane od góry: jeden w dużym formacie A4 i jeden mały, w sam raz do torebki.

Prowadzenie: Joanna Kurkiewicz (Papier plus druk)

https://www.instagram.com/papierplusdruk


Zielnik

Kiedy: 15.06.2019, godz. 16.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny

zapisy

regulamin

Zapraszamy na warsztaty tworzenia drewnianych pras do suszenia roślin, które dodatkowo posłużą jako zielniki. To warsztat dla wszystkich, którzy chcą uporządkować kolekcję zebranych czterolistnych koniczyn, ale też dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zbieraniem i odpowiednim suszeniem kwiatów, roślin i ziół.

Do stworzenia zielnika będzie potrzebny ciężki sprzęt. Za pomocą wiertarki, sklejki sosnowej, ścisków stolarskich, śrub i papieru ściernego wykonamy drewniane prasy, dzięki którym w łatwy i estetyczny sposób można zacząć katalogować i opisywać zbierane roślinne okazy.

Oszlifowana drewniana sklejka będzie również podkładem do graficznych eksperymentów. Warto przynieść ze sobą rośliny (uwaga: muszą być świeże!), które posłużą jako matryce do drukowania botanicznych motywów lub staną się początkiem własnoręcznie zrobionego herbarium.

Prowadzenie: Aleksandra Banaś


Dzikie rośliny jadalne

Kiedy: 17.06.2019, godz. 17.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny

zapisy

regulamin

Podczas warsztatów dowiemy się czy zbieranie roślin w mieście jest bezpieczne, jak rozpoznawać rośliny i być pewnym tego, co zbieramy, czy naprawdę są one smaczne i zdrowe oraz co można z nich zrobić i jak wcielić je do codziennego życia.

Poznamy wiele pospolitych, a nieznanych z nazwy czy zastosowań roślin. Polskie „chwasty” to w większości zioła czy smaczna zielenina, która przegrała z tymi południowoeuropejskimi w walce o nasze talerze. Czas to zmienić!

Prowadzenie: Sebastian Kulis (RoślinnePorady)

https://roslinneporady.pl/


Kosmetyki naturalne

Kiedy: 27.06.2019, godz. 17.00 | warsztat dla osób pełnoletnich | udział bezpłatny,

ZAPISY

regulamin

Zapraszamy na warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków. Podczas zajęć poznamy receptury i samodzielnie przygotujemy krem nagietkowo-forsycjowy, ziołowy peeling i mydełko do ciała, tonik naturalny, maceraty olejowe oraz regeneracyjną sól ziołową.

Prowadzenie: Joanna Wrzecionko