„Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” – warsztaty i spotkanie

thumbnail

„Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” – warsztaty i spotkanie z Anną Komorowską z pracowni k.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką książki „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”. Anna Komorowska – architektka krajobrazu, pedagożka, założycielka pracowni k. opowie o naturalnych placach zabaw. Dlaczego takie miejsca są nam potrzebne? Natura i bezpieczeństwo – czy można to pogodzić? Co z normami i certyfikatami? Czy można stworzyć publiczny naturalny plac zabaw?

Spotkanie odbędzie się 21.07.2017 i składa się z dwóch części:

– Warsztaty rodzinne – godz. 16.00, Warsztaty Kultury – patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7
– Spotkanie poświęcone książce „Ścieżka bosych stóp” – godz. 18.30, Próba Cafe, ul. Grodzka 5a

Droga powrotna do natury wiedzie różnymi ścieżkami. Czasami wystarczy po prostu wyjść za próg lub zbudować szałas w ogrodzie. Warto zacząć od swojego podwórka i działać me­todą małych kroków. Ale nie warto na tym poprzestawać. Anna Komorowska w swojej książce przedstawia własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. I zachęca do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Rodzice, którym na tym zależą mają trzy drogi – mogą poszukać odpowiednich miejsc w najbliższym otoczeniu, urządzić naturalny kącik do zabawy we własnym ogrodzie lub przyczynić się do stworzenia publicznego placu zabaw.

Anna Komorowska o sobie i swojej książce:
Całe życie mieszkałam w mieście. Całe dzieciństwo spędziłam w lesie. Obecnie jestem mamą dwóch chłopców. Moi synowie nie mają lasu za oknem, ale chcę im dać jak najwięcej z tego, czego sama doświadczyłam w dzieciństwie. Nie jestem przyrodnikiem ani ekologiem. Jestem architektem krajobrazu i robię to, w czym jestem najlepsza – projektuję place zabaw. Dokładam wszelkich starań, aby były one jak najbliższe naturze i dostarczały dzieciom jak najwięcej możliwości kontaktu z nią. Projektuję zazwyczaj publiczne obiekty, ale widzę ogromne zapotrzebowanie na podobne miejsca w różnych skalach – począwszy od ogrodów przydomowych, po­przez zieleńce przy bibliotekach, domach kultury, na osiedlowych placach zabaw kończąc.
Myślisz sobie: „Jestem tylko rodzicem. Co ja mogę?” Nie jesteś „tylko“ rodzicem. Jesteś aż rodzicem. Jesteś też mieszkańcem, obywatelem, wyborcą i podatnikiem. Masz prawo decydować o prze­strzeni w Twoim mieście. Zagadnienia poruszane w tej książce mogą pomóc Ci w zrobieniu pierwszego kroku na „ścieżce bosych stóp”, na drodze powrotu do natury.

<<<WIĘCEJ O KSIĄŻCE>>>

Warsztaty:

Od patyka i sznurka do placu zabaw – warsztaty skierowane do dzieci oraz ich opiekunów

Od patyka i sznurka do placu zabaw to warsztaty, które przypominają o tym jak niewiele trzeba do świetnej zabawy! Patyk został uznany zabawką wszech czasów. Nie bez powodów. Ma milion zastosowań. Można z niego na przykład zbudować tymczasowy plac zabaw lub zewnętrzny dom kultury. Na warsztatach uczymy się kilku podstawowych węzłów (lub sposobu na połączenie gumką kilku patyków), poznajemy podstawy konstrukcji, a następnie budujemy serię struktur o wielorakim zastosowaniu. Zaczynamy od prostych trójkątów, a kończymy na dużych konstrukcjach, więc każdy, mały i duży, znajduje coś dla siebie.

Warsztaty odbędą się w Warsztatach Kultury – na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7

Zapisy: Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Zapisy telefonicznie (w godz. 10:00-17:00) pod numerem 081 5330818 lub mailowo pod adresem: a.wojciechowska@warsztatykultury.pl