Spędź lato w Lublinie! Zapraszamy na sezon festiwalowy.

thumbnail

Muzyczny festiwal ze światowymi gwiazdami całkowicie za darmo? Spektakle w bramach, wystawy w podwórkach i koncerty na ścianach budynków? Linoskoczkowie spacerujący ponad głowami przechodniów Starego Miasta? Takie rzeczy tylko w Lublinie. Już teraz miasto przygotowuje się do sezonu letniego, czyli czterech flagowych festiwali – Nocy Kultury, Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Każdy z nich jest wyjątkowy, ale mają jedną wspólną cechę – zapewniają mieszkańcom i turystom niezapomniane przeżycia.               

 

Noc Kultury

4/5 czerwca 2016

Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, gdzie muzycy grają podwieszeni na linach alpinistycznych? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

6-10 lipca 2016

„Inne brzmienia” to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w lipcu w Lublinie!
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Dokładnie tak będzie i w 2016 roku. Pięć dni muzycznych atrakcji dalekich od komercji i schlebiania masowym gustom, ambitne kino, literatura i sztuka – to wszystko znajdzie się w programie najbliższej edycji wydarzenia.
Niezmiennie inspirująca jest zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprawia, że w Lublinie co roku można usłyszeć najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Gruzja czy Armenia. W lipcu w Lublinie naprawdę spotyka się wschód z zachodem, a muzyka przekracza wszelkie granice.

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival

28-31 lipca 2016

W ostatni weekend lipca Lublin opanuje wszechobecna zabawa. Klauni zatrzymujący samochody w centrum miasta, buskerzy rozśmieszający przechodniów do łez, akrobaci, od których nie da się odwrócić wzroku, mrożące krew w żyłach pokazy żonglerki siekierami czy piłami mechanicznymi i spacerujący ponad głowami przechodniów highlinerzy, to właśnie Carnaval Sztukmistrzów. Festiwal odwraca zastane porządki, bawi, szokuje i wzrusza. Przez cztery dni artyści nowego cyrku z całego świata będą prezentować swoje niezwykłe umiejętności na ulicach, placach i w bramach. Wciągną do swoich spektakli publiczność i sprawią, że troski dnia codziennego znikną przynajmniej na kilka chwil.

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie o charakterze artystycznym, ale i społecznym, poprzez żywioł wspólnej zabawy sprzyja nawiązywaniu relacji międzyludzkich i skłania do ekspresji, tak jak niegdyś Karnawał. Jego wspólnototwórczy charakter świadczy o wyjątkowości wydarzenia. To z niego wynika idea Carnavalu Sztukmistrzów, nie tylko jako festiwalu, ale jako wielkiego, totalnego święta całego miasta kształtującego jego tożsamość.

Urban Highline, nieodłączna część Carnavalu Sztukmistrzów, to największy na świecie i jedyny oficjalny festiwal poświęcony dziedzinie ekwilibrystyki, jaką jest chodzenie po taśmie – Slacklining. Odbywa się on właśnie w Lublinie, czyli mieście, z którym nieodłącznie związana jest postać Sztukmistrza z Lublina. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury lecz wyłącznie w centrum miasta (w tym w dużej mierze w jego zabytkowej części Lublina), festiwal stał się najpopularniejszą imprezą poświęconą slackliningowi na świecie. Tylko w 2015 roku udział w Urban Highline  wzięło ponad 290 linochodów z 23 krajów świata. W ciągu czterech dni uczestnicy mają szansę pokonać 15 taśm rozwieszonych na różnych wysokościach od 7–40 m i długościach od 15 do ponad 100 m, rozwieszonych w najbardziej atrakcyjnych miejscach centrum Lublina: Wieża Trynitarska, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta, Trybunał Koronny, Archikatedra Lubelska itd.

 

Jarmark Jagielloński

12-14 sierpnia 2016

Jarmark Jagielloński to czas, kiedy kultura tradycyjna prezentowana jest również poprzez muzykę, śpiew i taniec. W programie wydarzenia jest miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. Podczas nocnych potańcówek królują oberki, mazurki i polki, wystawy ukazują zarówno artystów ludowych, jak i tych świadomie eksplorujących temat tradycji. Podczas Jarmarku miasto tętni życiem od rana do nocy. Dajmy się porwać tej pulsacji, skorzystajmy z możliwości poznania wielu kultur w jednym pięknym miejscu.

 Jarmark Jagielloński to również wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie wystawcy stanowią o wyjątkowości lubelskiego jarmarku. Organizatorzy, przy współpracy z etnologami, zapraszają twórców praktykujących rzemiosło od pokoleń i artystów, którzy inspirują się sztuką ludową, wykorzystują dawne techniki rzemieślnicze lub wzornictwo ludowe. Szczególnie cenione są osoby należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i bliźniaczych instytucji z innych krajów.