Spotkania Opowiadaczy „Słowodaję”

thumbnail

17 listopada – 2 grudnia 2012

Warsztaty Kultury, ul. Ks. J. Popiełuszki 5

wstęp wolny

Słowodaję to święto mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez opowiadaczy z całego kraju oraz artystów działających w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii czyli storytelling revival.

Tegoroczne Spotkania Opowiadaczy Słowodaję zabiorą nas m. in. w podróż do świata mitów tureckich i ujgurskich, afrykańskich historii o bohaterach, zwierzętach i muzyce. Przeniesiemy się do krainy snów za sprawą projektu „Kubek do nalewania snów” powstałego na podstawie książki „Słownik Chazarski” Milorada Pavicia . Pascal Gueran zaprasza w podróż do kraju Wschodzącego Słońca, a o wyprawie do Portugalii opowie Piotr Cieplak w towarzystwie duetu muzycznego SzaZa – Szamburski/Zakrocki. Podczas Spotkań Opowiadaczy Słowodaję odbędą się także warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego i Przemysława Buksińskiego.

Sztuka opowiadania to nic innego jak kultywowanie żywego, mówionego słowa w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami, nawiązujące do zapomnianych tradycji wielu narodów i kultur. Gawędziarstwo, w dwudziestym wieku zepchnięte na margines, przeżywa dziś na świecie i w Europie prawdziwy renesans. Od lat w wielu krajach powstają ośrodki propagujące współczesną sztukę opowieści, odbywają się festiwale, warsztaty i spotkania, powstają projekty artystyczne oparte o badania nad oralnością.

To właśnie słowo daje nam moc wołania, nazywania, przedstawiania, liczenia, oceniania, dziękowania etc. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez media, obraz, dźwięk często zapominamy o słowie. Ciągły pośpiech i pęd w jaki wkroczył, a właściwie został wciągnięty człowiek zmusza do ucinania słów, skracania, posługiwania się półsłówkami. Sztuka mówienia zanika, co powoduje degradacje języka, a co za tym idzie i kultury. Spotkania Opowiadaczy Słowodaję przeciwstawiają się tym zjawiskom, umożliwiając realizacje naturalnej ludzkiej potrzeby wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym.

Więcej o projekcie >>>

Organizator: Fundacja Kultura Enter

Partnerzy: Warsztaty Kultury, O.pl

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Projekt Spotkania Opowiadaczy Słowodaję przygotowuje Karolina Waszczuk.

Kontakt: k.waszczuk@warsztatykultury.pl, tel. 81 533 08 18

 ****

PLIKI DO POBRANIA:

Program z opisami (doc) >>>

Zdjęcia >>>