Uchwyć fenomen miast – symboli | Maj w Miasto movie

thumbnail

W wiosennej odsłonie cyklu Miasto movie zaprezentujemy miasta będące swoistymi symbolami, automatycznie przywodzącymi na myśl pewne skojarzenia i wyobrażenia. Spróbujemy uchwycić ich fenomen i sprawdzić co powoduje, że są samodzielnymi zjawiskami kulturowymi. Czy za mitem tych miejsc stoi jakaś niezwykła tajemnica, ile jest w ich historii przypadku, a ile przemyślanej kalkulacji. Przed nami filmowa podróż m.in. do Las Vegas – światowej stolicy hazardu, Moskwy i Sankt Petersburga – rosyjskich metropolii nieporównywalnych do żadnego innego miasta, czy do Berlina – przez lata podzielonego murem na część wschodnią i zachodnią. Odwiedzimy także Paryż i Wenecję uznawane za miasta miłości, słynący z mieszanki etnicznej i kulturowej Londyn, pulsujące serce całego świata czyli nowojorskie „Wielkie Jabłko”. Na mapie podróży znajdzie się również Los Angeles wraz ze stolicą kina, czy wreszcie azjatyckie miasta szalonej rozrywki, ale też skrajnej nędzy – Bangkok czy Hong Kong. Nie zabraknie też dzieł prezentujących polskie miasta-ikony, jak choćby Warszawę, Kraków czy Zakopane. Kwiecień i maj upłyną zatem pod znakiem eskapad po tych zjawiskowych miastach, a podczas wypraw jak zawsze odwołamy się do różnych gatunków i sposobów filmowej narracji.

Program na maj:

  • 4 maja 2016, godz. 19.00 – „Elitarni”, reż. Jose Padilha, czas 118’, 2007 r.
  • 11 maja 2016, godz. 19.00 – „Tajemnice Los Angeles”, reż. Curtis Hanson, czas 138’, 1997 r.
  • 18 maja 2016, godz. 19.00 – „Ecstasy”, reż. Rob Heydon , czas 99’, 2011 r.
  • 25 maja 2016, godz.19.00 – „7 dni w Hawanie”, reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Médem, Gaspar Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero, czas 129’, 2012 r.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

….

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy. Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.