Ukraina śródziemnomorska – 62. nr Magazynu Kultura Enter

thumbnail

Zaprosiliśmy do współtworzenia tego numeru autorów, którzy patrzą na region Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu z szerszej, uniwersalnej perspektywy. Odnajdują w nim odbicie problemów bliskich Ukrainie i Europie Wschodniej. Przypominamy o echach Arabskiej Wiosny, jakie do dziś wybrzmiewają w wielu rejonach świata, od Afryki Subsaharyjskiej do krajów b. ZSRR, czyniąc z niej fenomen globalny, a nie tylko arabski.

W TYM NUMERZE:

Marokańska reforma konstytucji zamiast rewolucji
Rozmawiamy z profesorem Mohamedem Tozym, głównym autorem konstytucji Maroka z 2011 r., tworzonej w atmosferze gorączki Arabskiej Wiosny.

Libijscy bloggerzy
Przepytujemy libijskich bloggerów, Rameza Ramadan Enwesri i Hazar Badreddin, którzy szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego ich kraj z lidera Arabskiej Wiosny, stał się państwem upadłym.

Tunezja 2014
Pochylamy się nad fenomenem tegorocznego narodowego pojednania w Tunezji.

Izraelska „wojna na opinie” o Ukrainie i Rosji
Wsłuchujemy się w fascynującą opowieść izraelskiego poety i dziennikarza rodem ze Lwowa, Shaula Reznika, który obserwuje echa konfliktu ukraińskiego wśród rosyjskojęzycznych Żydów w Izraelu.

Turcja o krymskich Tatarach
Cofamy się głęboko do historii związków Tatarów Krymskich z Turcją, żeby zrozumieć dzisiejsze lęki i dylematy Ankary wobec Ukrainy, Rosji, a przede wszystkim tatarskich pobratymców.

Arabskiej Wiosny ciąg dalszy
Uchylamy kotarę, zza której obecny kryzys ukraiński, zwłaszcza słabość zachodnich gwarancji bezpieczeństwa w dobie zajęcia Krymu, obserwują bliskowschodni stratedzy–kreatorzy polityki zagranicznej od Egiptu, Turcji i Izraela, po Iran i Arabię Saudyjską.

Kryzys ukraiński oczami strategów z Bliskiego Wschodu
Analitycy barcelońskiego ośrodka badawczego CIDOB, Eduard Soler, oraz Eckart Woertz, prezentują oryginalne, wolne od uprzedzeń spojrzenie na odbiór Ukrainy w rejonie, o którym powiedzielibyśmy, że ma z nią niewiele wspólnego. Nic bardziej mylnego.

Numer zainicjowany przez Fundację Open Culture, objęty jest patronatem polskiej sieci Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh.