W maju odwiedzimy miasto reporterów | Miasto movie

thumbnail

Cykl #25 | Miasto reporterów

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury – Sala Widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Wiosnę w cyklu Miasto movie spędzimy w towarzystwie reporterów. Przed nami bowiem szereg filmów o ich stylu pracy, śledztwach i przełomowych odkryciach. Będziemy mieli okazję  zagłębić się zarówno w dziennikarskie biografie, oparte na faktach, nierzadko wstrząsające historie, specyfikę działania wielkomiejskich redakcji, jak i losy korespondentów wojennych lub kryzysowych, robiących relacje z najdzikszych zakątków świata. Reporterzy, jako grupa społeczna, stanowią bardzo interesujący materiał wyjściowy dla filmowców.  Z jednaj strony mamy tu całe, moralne zagadnienie prawdy i sposoby dochodzenia do niej, z drugiej dynamiczne kino sensacyjne z wątkami kryminalnej zagadki, z trzeciej choćby stanie na straży dostępu do informacji i pilnowanie interesów szeroko pojmowanego społeczeństwa. Tych wątków można naturalnie odnaleźć dużo więcej, a każdy z nich ma swoich ciekawych reprezentantów w światowej kinematografii.  Przed nami pasjonująca, filmowa podróż do krainy reportażu.


Program na maj:

8 maja 2019, godz. 19.00 – „Salwador”, reż. Oliver Stone, czas 123’, 1986 r.

15 maja 2019, godz. 19.00 – „Good Night and Good Luck”, reż. George Clooney, czas 93’, 2005 r.

22 maja 2019, godz. 19.00 – „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, reż. Niels Arden Oplev,  czas 152’, 2009 r.

29 maja 2019, godz. 19.00 – „Scoop – Gorący temat”, reż.  Woody Allen, czas 96’, 2006 r.

 

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała
Kontakt:
Rafał Chwała
Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztaty Kultury w Lublinie
e-mail: r.chwala@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
mobile: 600 422 113
www.warsztatykultury.pl