Warsztat Medialabowy | Muzyczna mapa Lublina | Cykl warsztatowy

thumbnail

W październiku zmieniamy nieco formułę Warsztatu Medialabowego Warsztatów Kultury. Przez ten miesiąc będziemy pracować w trybie weekendowym i skupimy się na warsztatach, które z jednej strony pozwolą na rozwój kompetencji i umiejętności cyfrowych i kulturowych mieszkańców Lublina, z drugiej – umożliwią digitalizację krajobrazu dźwiękowego i muzycznej tkanki miasta.

Będziemy przygotowywać się do stworzenia wirtualnej, społecznościowej i interaktywnej mapy Lublina, która pokaże jego muzyczne oblicze. Chcemy, by była ona specyficznym i nowoczesnym przewodnikiem po naszym mieście. By umożliwiała promocję muzycznych miejsc, wydarzeń i artystów. By gromadziła nie tylko to, co aktualnie dzieje się na rynku muzycznym w Lublinie, ale i zbierała muzyczne wspomnienia mieszkańców miasta. Zależy nam także na obszarze symbolicznym i wyobrażeniowym, dlatego czasem będziemy przeprowadzać eksperymenty związane z tym, jak nasze miasto i jego przestrzenie mogłyby brzmieć.

W październiku zapraszamy na następujące warsztaty:

Warsztaty wideo uczestniczącego (participatory video)

Wideo uczestniczące (PV) to technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu, umożliwiająca grupom i społecznościom stworzenie własnego filmu. Poprzez zestaw ćwiczeń filmowych nauczymy się posługiwania sprzętem filmowym, ale przede wszystkim artykułowania głosu w ważnych dla nas sprawach. Podstawą PV jest pozostawienie zupełnej swobody ukazywania tematu uczestnikom i sprowadzenie filmowca do roli facylitatora czyli „pomagacza”. Dzięki warsztatom uczestnicy grupy integrują się, uzyskując podmiotowość i siłę wypowiedzi. Kwestia estetyczna filmu jest drugorzędna względem jego funkcji ekspresywnej i współdziałania uczestników projektu. Metoda wideo uczestniczącego nie wymaga żadnego doświadczenia, ani umiejętności posługiwania się nowymi technologiami, dlatego dobrze sprawdza się w pracy z bardzo różnorodnymi grupami.

Termin: 30.09 (sobota), godz. 10:00-16:00 i 1.10 (niedziela), godz. 10:00-16:00

Miejsce: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)

Prowadzenie: Łukasz Szewczyk i Ada Gąska – Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” (www.pracowniacotopaxi.pl)

<<<WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY>>>

Nocny spacer dźwiękowy

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń, pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas.

Termin: 6.10 (piątek), godz. 20:00-22:00 – nocny spacer dźwiękowy oraz 7.10 (sobota, 11:00-14:00 – grupa 1; 16:00-19:00 – grupa 2; 19:30 – spotkanie obu grup i podsumowanie warsztatów); 20:30 – pokaz filmu „W poszukiwaniu ciszy”, 81’, 2015

Miejsce: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)

Prowadzenie: Marcin Dymiter | emiter (www.emiter.org)

<<<WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY>>>

Warsztaty nagrań terenowych (field recording)

Warsztaty składają się z części teoretycznej oraz praktycznej: rys historyczny tego zjawiska, główne stanowiska estetyczne oraz sama realizacja nagrań, metody pracy i techniki nagrywania. Studium dźwiękowego otoczenia może być początkiem pojmowania własnej tożsamości, a także charakteru danego miejsca.

Termin: 07.10 (sobota)

  • 11:00-14:00 – grupa 1 – sala medialabowa Warsztatów Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a, I piętro)
  • 16:00-19:00 – grupa 2 – sala medialabowa Warsztatów Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a, I piętro)
  • 19:30 – spotkanie obu grup i podsumowanie warsztatów – sala medialabowa Warsztatów Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a, I piętro)
  • 20:30 – pokaz filmu dokumentalnego „W poszukiwaniu ciszy” (In Pursuit of Silence, 2015, 81’) – sala widowiskowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, II piętro)

Prowadzenie: Marcin Dymiter | emiter (www.emiter.org)

<<<WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY>>>

Warsztaty cyfrowych opowieści (digital storytelling)

Ludzie od zawsze dzielili się historiami, baśniami, mitami, które zarazem odtwarzały, jak i kreowały ich świat, a także budowały wspólnoty, uczyły, zmieniały. Obecnie mamy więcej środków wyrazu (tzw. nowe technologie), które mogą wzbogacić nasz przekaz, wpisując go w dynamikę XXI wieku.

Termin: 14.10 (sobota), godz. 10:00-16:00 i 15.10 (niedziela), godz. 10:00-16:00

Miejsce: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)

Prowadzenie: Karolina Grzegorzak, Malwina Gan

<<<WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY>>>

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez formularze rejestracyjne, do których linki znajdują się w opisach poszczególnych zajęć.


Kontakt w sprawie Warsztatu Medialabowego:

Ewa Orzeszko: e.orzeszko@warsztatykultury.pl

Więcej o Warsztacie Medialabowym znajdziesz na stronie: http://www.warsztatykultury.pl/projekty/warsztat-medialabowy