Wieczór solidarności z Syryjczykami

thumbnail

Zobaczymy spektakl „Kijów, Aleppo”, spotkamy się z Rafałem Grzenią, współautorem albumu „Sura” a smacznym ukoronowaniem dnia będzie wspólne gotowanie syryjskich przekąsek. Tak właśnie zapowiada się Wieczór solidarności z Syryjczykami organizowany przez Fundację Banina i Warsztaty Kultury w Lublinie.

Kiedy: 3 grudnia 2017, godz. 17:00-20:00             
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin      
Wstęp wolny 

Harmonogram wydarzenia:
17:00 – „Kijów, Aleppo” – spektakl | sala widowiskowa, II piętro
17:50 – rozmowa po spektaklu moderowana przez Luizę Nowak (Lubelska Gazeta Teatralna Proscenium) | sala widowiskowa, II piętro
18:30 – spotkanie z Rafałem Grzenią, współautorem albumu „Sura” (wydawnictwo Prześwit), podczas którego zobaczymy zdjęcia i film dotyczące kulisów powstawania książki. Na spotkaniu będzie też możliwość kupienia „Sury” i otrzymania autografu | sala widowiskowa, II piętro
19:15 – kuchnia syryjska – wspólne gotowanie z widzami | Próba Cafe, parter

Spektakl pt. „Kijów, Aleppo” opowiada o doświadczeniu wojny przez młodych ludzi, których Fundacja Banina zaprosiła do wspólnego projektu. W spektaklu wystąpi dwóch debiutantów: pochodząca z Ukrainy studentka Solomija Mardarovych oraz Syryjczyk, uczeń klasy maturalnej XXIII LO w Lublinie – Laith Ghandour. Za pomocą tej historii, spróbują przekazać widzom czym jest konflikt zbrojny, patriotyzm i tolerancja. Ponadto wciągną odbiorców do dyskusji i zachęcą do wyrażenia własnego zdania. To spektakl interaktywny, który skłoni widzów do wymiany poglądów i refleksji. Po pokazie zaplanowana jest rozmowa z widzami, którą poprowadzi Luiza Nowak – redaktorka Lubelskiej Gazety Teatralnej Proscenium.

Kolejnym punktem wieczoru będzie spotkanie z Rafałem Grzenią. Między styczniem i kwietniem 2013 roku Rafał Grzenia podróżował po wojennej Syrii (Aleppo, prowincje Hama i Idlib), zbierając razem z fotografem Maciejem Moskwą materiał do książki. W kolejnych latach kilkakrotnie jeździli do Turcji. Tym razem spotykali się z uchodźcami żyjącymi na pograniczu, w tym pod oblężone Kobani. Kolekcjonowali ludzkie historie, by zrozumieć mechanizmy stojące za syryjską rebelią i wojną. Byli świadkami nieudanej próby powstania zrewoltowanej Nowej Syrii. Podczas spotkania Rafał Grzenia opowie o rewolucyjnym pokoleniu arabskiej wiosny i jego klęsce, o narodzinach ekstremizmu islamskiego, o początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy oraz o pracy reportera w wojennej Syrii. Za tło opowieści posłużą zdjęcia Macieja Moskwy oraz fragmenty książki „Sura”, która poprzez kilkadziesiąt miniatur reportażowych i fotografii próbuje pokazać indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, entuzjazm, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki.

Na zakończenie wieczoru odbędzie się wspólne gotowanie syryjskich przekąsek. Potrawy przygotują Małgorzata Kulnianin-Ghandour i Nazar Ghandour. Spróbujemy kebaba, benjan (wołowina zapiekana z bakłażanem), syryjskiego hummusu oraz airanu. Dobra kuchnia łączy się z dobrą muzyką – zapewni ją Assef Sallom grający na mandolinie.

Chcesz usłyszeć więcej?