Wschód Kultury – Inne Brzmienia

thumbnail

Festiwal Inne Brzmienia podczas sześciu dotychczasowych edycji zyskał wyrazisty styl, liczne grono wiernej publiczności oraz renomę na krajowym rynku muzycznym. Tegoroczna edycja będzie czerpała z tych doświadczeń, ale wprowadzi także kompletnie nowatorskie i świeże rozwiązania. W roku 2014 Festiwal Inne Brzmienia realizowany jest bowiem jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.

.

Produkowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie Inne Brzmienia Art’n’Music Festival jest dziś zdecydowanie jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez muzycznych w południowo-wschodniej Polsce. W swoich założeniach ma prezentować najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków: world music, rocka, jazzu, reggae, elektro czy muzyki klasycznej. Organizatorzy stawiają na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne, a także pewien szczególny pierwiastek wschodni, który choć obecny od zawsze, w tym roku, dzięki projektowi Wschód Kultury zyska szczególną rangę.

Usłyszymy Asian Dub Foundation, ikonę sceny world music i reggae, od lat wytyczającą nowe kierunki w swoim nurcie, The Tiger Lilies, fenomenalne trio z Londynu, które łączy elementy muzyki, teatru i kabaretu scenicznego. Istotnym elementem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest udział artystów zza wschodniej granicy. Usłyszymy największą nadzieję białoruskiej sceny niezależnej, zespół Serebryanaya Svadba. Specjalnie pod kątem Innych Brzmień powstał projekt Big Lao Che Band, czyli grupa Lao Che, wzbogacona o rozbudowaną sekcję dętą i gramofony oraz unikalnych gości m. in. Yegora Zabelova i Swietę Bień z Mińska. Podczas festiwalu swój dorobek w formie koncertów, warsztatów i spotkań z artystami zaprezentuje Kilogram Records – wytwórnia Oli i Mikołaja Trzaski.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, składa się z 10 modułów, tworzących spójny lecz bardzo różnorodny program. „Orient Station” to projekt przybliżający nieznanych szerzej artystów zza naszej wschodniej granicy. Do miłośników kina skierowany jest cykl pokazów plenerowych „Move East Movie”, prezentujący dzieła filmowe wybranych krajów Europy Wschodniej. Premierowa edycja będzie poświęcona kinematografii gruzińskiej. W programie nie zabraknie również sztuk wizualnych. Odbędzie się wystawa fotografii ulicznej „Eastreet vol.2” a także „Ormiańska Arka” ukazująca panoramę współczesnej sztuki ormiańskiej. Podczas festiwalu zostanie również zainaugurowany projekt międzynarodowych rezydencji „Laboratorium Sztuki Społecznej”. Planowane są spotkania i debaty z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej pod hasłem „Wschodni Express”. W trakcie festiwalu będzie także funkcjonowała kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Najmłodsi zaś mogą uczestniczyć, w przygotowanych specjalnie z myślą o nich, „Małych Innych Brzmieniach”, a wszystkich, bez względu na wiek zapraszamy na „Opowieści Wschodniej Treści”, czyli inscenizowane baśnie, legendy i podania pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie festiwalu.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival ukazuje najciekawsze zjawiska kultury z krajów Partnerstwa Wschodniego, Polski jak również Rosji, Europy Zachodniej i innych zakątków naszego globu. Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni artyści z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, Polski czy Izraela.

Ideę tego niezwykłego festiwalu wprowadził w życie znakomity lubelski manager i animator Mirek Olszówka. Dziś Mirka nie ma już z nami, pozostawił jednak po sobie piękną wizję stworzenia w Lublinie oryginalnego święta muzyki i sztuki, wyjątkowej przestrzeni do spotkania z oryginalnymi i poszukującymi artystami, spotkania nie tylko ludzi o odmiennych wrażliwościach, lecz także miejscem zderzania i przenikania  się koncepcji artystycznych, poszukiwania nowych wyzwań i idei.

Mamy nadzieję, że fanom muzyki i sztuki lipiec będzie kojarzył się przede wszystkim z Innymi Brzmieniami w Lublinie, dając okazję do dyskusji na temat wielokulturowego procesu twórczego, współczesnych granic czy europejskiej tożsamości.

materiały dla mediów