Visual Art 3D – warsztaty wizualizacji kultury miasta

event thumbnail

W ramach Warsztatu Medialabowego zapraszamy do udziału w projekcie trójwymiarowej wizualizacji lubelskich obiektów sztuki wizualnej. Projekt zakłada 3 spotkania warsztatowe, w ramach których przybliżmy technologię 3D GIS, nauczymy się samodzielnie tworzyć cyfrowe modele, odzwierciedlające istniejące w naszym mieście obiekty sztuki oraz umieścimy je na wirtualnej mapie. Pierwsze spotkanie już w czwartek, 25 kwietnia o godz. 17.00.

Kiedy: czwartek, 25 kwietnia 2019 r., godz. 17.00-19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala medialabowa, I piętro

Zapisy: prosimy o przesyłanie zgłoszeń przez formularz on-line. Liczba miejsc na warsztaty ograniczona. Udział bezpłatny. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.


Czy sztukę przestrzeni możemy ubrać w cyfrowe dane i stworzyć jej model 3D? Tak – wystarczy telefon komórkowy z GPS i szczypta oprogramowania 3D-GIS. Przekonaj się, że modelowanie 3D nie jest trudne, użyj smartfona jako skanera 3D i weź udział w warsztatach tworzenia wirtualnej makiety Lublina.

Na warsztatach poznasz tajniki algorytmów SfM (Structure from Motion) oraz metody pracy na platformie online do partycypacji i nauki społecznej (Citizen Science). Wspólnie z uczestnikami warsztatów stwórz grupę osób, dla których sztuka wizualna lubelskich przestrzeni miejskich jest ważna. To Ty zadecydujesz co jest kulturowym wyróżnikiem miasta, a technologia nie będzie Cię w tym ograniczać. Nauczysz się pracy na platformie Citizen Science i będziesz mieć swój osobisty wkład w tworzenie wirtualnej makiety Lublina.

Warsztaty dedykowane są dla wszystkich entuzjastów przestrzeni miejskiej, chcących ją eksplorować i rejestrować z zastosowaniem nowoczesnych technologii 3D. Nie wymagamy konkretnych umiejętności komputerowych, ale na warsztatach działamy wg zasady BYOL (Bring Your Own Laptop) – przynieś więc swój laptop (Win x64) i smartfon (Android, iOS).

Więcej o projekcie: https://www.anecdata.org/projects/view/442

Cały projekt obejmuje 3 spotkania warsztatowe:

1) czwartek, 25 kwietnia 2019, godz. 17.00-19.00 – omówienie założeń naszych działań, przybliżenie technologii 3D GIS i cyfrowych modeli miasta, warsztaty komputerowe z samodzielnego modelowania 3D, utworzenie grupy roboczej na platformie Citizen Science;

2) koniec maja 2019 – warsztaty techniczne, podczas których rozwiążemy wszystkie problemy, z jakimi spotkali się użytkownicy platformy Citizen Science oraz będziemy tworzyć mapy narracyjne w technologii WebGIS;

3) wrzesień 2019 – podsumowanie projektu i prezentacja wyników.

Warsztaty poprowadzi Szymon Chmielewski – specjalista w zakresie GIS i przetwarzania danych 3D. Od 2008 roku zawodowo związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, gdzie jako pracownik naukowy i wykładowca zajmuje się zastosowaniem geoinformacji w planowaniu i gospodarce przestrzennej. Badacz systemów krajobrazowych w zakresie oceny fizjonomii i walorów estetycznych. W praktyce stosuje różnorodne dane 3D (skaning laserowy, opracowania fotogrametryczne, modele CAD) i tworzy cyfrowe modele krajobrazu. Swoje zainteresowania skupia na tkance miejskiej i analizie oddziaływania wizualnego. Twórca metody oceny presji wizualnej wywieranej przez billboardy reklamowe (visualpollution.eu), entuzjasta rozwiązań mobilnych. W pracy dydaktycznej stosuje podejście Citizen Science, dzięki któremu, za pomocą mobilnych aplikacji Geoweb, angażuje swoich studentów w badania naukowe. Pomysłodawca interdyscyplinarnych warsztatów ArtGIS (2015 r.), balansujących na pograniczy GIS-u i sztuki (esri.pl/artgis). Zwolennik otwartego dostępu do danych przestrzennych.

Kontakt:

Ewa Orzeszko

Pracownia Kultury Aktualnej

Warsztaty Kultury w Lublinie

Grodzka 7, 20-112 Lublin

e.orzeszko@warsztatykultury.pl

tel.: 81 533 08 18