Czym jest Nocokulturowość i jak zmienia Lublin? | Prezentacja raportu

event thumbnail

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na prezentację raportu badawczego dotyczącego Nocy Kultury. Podczas edycji 2018 zostały przeprowadzone badania uczestników z Lublina i tych, którzy po raz pierwszy byli na lubelskim festiwalu. Tym razem badacze przyjrzeli się nie liczbom, a temu co sprawia, że Noc Kultury to festiwal jedyny w swoim rodzaju. Wnioski zostały opisane w raporcie „Wpływ Nocy Kultury na sposoby postrzegania i użytkowania przestrzeni miejskiej”, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 25 kwietnia w Lublinie.

Kiedy: 25 kwietnia 2019 roku (czwartek), godz. 11:00-12:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II p.
Rejestracja: Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zapisy za pomocą formularza rejestracyjnego.

Program: 
10.30-11.00 | 
Rejestracja uczestników
11.00-11.45 | Prezentacja najważniejszych wniosków z raportu – dr Aleksandra Kołtun
11.45-12.00 | Runda pytań z publiczności

– Zapraszam na prezentację najważniejszych wniosków z badań z 2018 roku. Opowiemy, czym jest „nocokulturowość” i na czym polega „odbudzanie” Lublina. Podzielimy się wrażeniami na temat efektu zwiększenia elastyczności działaniowej miasta. Wyjaśnimy, jak nasza publiczność „oczekuje nieoczekiwanego” i jest w stanie „pomyśleć niepomyślane”. – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Choć największe festiwale kulturalne w Lublinie liczą sobie już wiele lat, dopiero w 2017 roku doczekały się gruntownych badań. Projekt pod nazwą „Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny Lublina” przyniósł wszechstronną i pogłębioną wiedzę dotyczącą czterech znanych i lubianych wydarzeń: Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Raport jest dostępny publicznie na stronie warsztatykultury.pl/raport

Badania z 2018 roku skupiły się wyłącznie na Nocy Kultury. Koordynowała je dr Aleksandra Kołtun – badaczka zatrudniona w Instytucie Filozofii UMCS. Naukowo interesuje się koncepcjami funkcjonowania wiedzy we współczesnym świecie; bada, jak nasze otoczenie fizyczne i społeczne wpływa na procesy poznawcze takie jak rozumienie, przetwarzanie informacji czy podejmowanie decyzji. Koordynatorka badań wpływu lubelskich festiwali plenerowych na rozwój miasta, współautorka badań diagnostycznych i ewaluacyjnych w projekcie Bardzo Młoda Kultura, wieloletnia współpracownica Fundacji T.E.A.M. Teatrikon.

Projekt i realizacja badania: dr Aleksandra Kołtun, dr hab. Zbysław Muszyński, prof. UMCS, dr hab. Agnieszka Kolasa-Nowak, prof. UMCS, Mateusz Stępniak, Małgorzata Klimkowska, Przemysław Głuchowski, Aleksander Zbirański, Łukasz Blechar, Aleksandra Jamioł, Bartosz Kieloch, Aleksandra Kiewel, Albert Łukasik, Justyna Marek, Magdalena Niedbała, Małgorzata Paszkowska-Demidowska, Anastazja Szuła, Tatiana Triapitsyna, Joanna Trembecka

Na spotkanie zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane szeroko pojętym rozwojem Lublina – artyści, animatorzy i menadżerowie kultury, badacze i naukowcy, aktywiści, urzędnicy, dziennikarze oraz mieszkańcy.