Fashion Revolution Week Lublin

event thumbnail

Wiosenne Sprawunki (27-28 kwietnia 2019) to druga edycja Targów Rzeczy Wyjątkowych, czyli wydarzenia, podczas którego spotkamy lubelskich twórców, rzemieślników i projektantów w jednym miejscu. W Warsztatach Kultury w Lublinie na Grodzkiej 7 będzie można odświeżyć swoją garderobę, wyposażyć się w unikatowe gadżety i znaleźć niepowtarzalne upominki dla najbliższych. Tym razem dodatkowo połączyliśmy siły z akcją Fashion Revolution.

Będzie to pierwsza edycja tego projektu w Lublinie. Podczas Sprawunków będzie można wziąć udział w dyskusjach dotyczących zrównoważonej mody, warsztatachhaftu, upcyclingu, tworzenia zero waste akcesoriów dla domu, a także fotografowania mody!  Podczas całego weekendu można nie tylko wymieniać się ubraniami, ale także pod okiem specjalistów naprawiać te, które wymagają drobnych poprawek.

Be curious. Find out. Do something!

Opisy warsztatów:

Warsztat z plecenia myjek konopnych
Szukasz rozwiązań zero-waste do swojej kuchni i łazienki? Masz dość jednorazowych gąbek i zmywaków, którym daleko do ekologii? Mamy na to proste rozwiązanie – sznurek konopny to naturalny materiał, który podczas warsztatu zmieni się w Twoją własną, ekologiczną myjkę! Takie maty nadadzą się idealnie zarówno do kuchni, jak i łazienki, pomagając postawić pierwszy krok na ścieżce do bardziej ekologicznej codzienności!
Kiedy:
 27.04.2019, godz. 10.30-12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: https://FRWmyjkikonopne.evenea.pl

Prowadzenie: Sylwia Stelmaszczuk

Warsztaty haftu
Czy Twoim koszulkom brakuje indywidualnego, wyjątkowego akcentu? Czy powoli nudzi Ci się prostota Twoich ulubionych spodni? Mamy na to rozwiązanie! Warsztat haftu pozwoli Ci wyszyć Twój unikatowy wzór, a następnie przenieść go na dowolne, wybrane przez Ciebie ubranie. Dodaj swoim starym ubraniom nowego blasku!
Kiedy:
 27.04.2019, godz. 10.30-12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: 

sobota – https://FRWhaft1.evenea.pl

niedziela – https://frwhaft2.evenea.pl/

Prowadzenie: Emilia Kostiuk
Opowiadanie historii – warsztat dla przedsiębiorców
Zajmujesz się rękodziełem i rozważasz wejście na rynek? Szyjesz ubrania, ale nie wiesz, jak zbudować więź z klientem? Tworzysz coś z pasją, którą chcesz przekazać swojej publiczności? Grzegorz Olifirowicz, marketingowiec i specjalista ds. grywalizacji opowie na swoim warsztacie o kreowaniu spójnych, konkretnych i chwytliwych historii, które dotrą do Twojej publiczności. Wystarczy tylko idea, którą rozwiniecie na warsztacie!
Kiedy: 27.04.2019, godz. 12.00-13.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: https://FRWgrywalizacja.evenea.pl
Prowadzenie: Grzegorz Olifirowicz

Warsztaty fotografii mody
Nie jest łatwo stworzyć dobrą modę. Równie trudno jest ją odpowiednio pokazać. Podczas warsztatów fotografii mody nauczysz się jak oddać jakość, zatrzymać pasję twórcy w kadrze. Dzięki możliwości skorzystania z profesjonalnego oświetlenia studyjnego i pracy z wyjątkowymi modelkami, jedyne, co będzie Cię ograniczać to Twoja wyobraźnia. Na warsztacie wymagane jest posiadanie własnego aparatu.

Kiedy: 27.04.2019, godz. 12.00-13.30 i 28.04.2019, godz. 12.00-13.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa, I piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy:
Sobota – https://FRWfotomoda.evenea.pl
Niedziela – https://frwfotomoda2.evenea.pl/

Warsztaty szycia woreczków
Masz już dość jednorazowych, plastikowych woreczków? Starasz się żyć ekologicznie, a mimo tego zużywasz zbyt wiele folii podczas codziennych zakupów? Szukasz sposobu na przechowywanie produktów, które wymagają przewiewu? Podczas warsztatu uszyjesz własne, wielorazowe, ażurowe woreczki, które pomogą Ci nie tylko w przechowywaniu produktów, ale także kupowania owoców i warzyw w prawdziwie ekologiczny sposób.
Kiedy: 27.04.2019, godz. 12.45-14.15

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: https://FRWworeczki.evenea.pl
Prowadzenie: Katarzyna Plebańczyk

Clothes Swap – wymiana ubrań
Czy w Twojej szafie są ubrania, o których dawno już zapomniałeś? A może chciałbyś im drugie życie i wymienić je na nowy, „szyty na miarę” ciuch? Podczas obydwu dni Fashion Revolution Weekend w Lublinie działać będzie Clothes Swap – wymiana ubrań, podczas której wymienisz się ubraniami z innymi, a także, w ramach partnerstwa Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, naprawisz drobne niedoróbki, aby stworzyć swój ciuch idealny.
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa, I piętro
Kiedy: 27.04.2019, godz. 13.30-16.30 i 28.04.2019, godz. 13.30-16.30

wstęp wolny

Moderacja: Natalia Międlar

Panel dyskusyjny – o Bangladeszu raz jeszcze
To już szósta rocznica katastrofy fabryki odzieży Rana Plaza w Bangladeszu. Uczcijmy pamięć ponad tysiąca ofiar i budujmy razem odpowiedzialną branżę mody. Domagajmy się od marek transparentności. Porozmawiajmy o przyczynach kryzysu, o alternatywach dla popularnych sieciówek, o realiach pracy w szwalniach i sposobach rozwiązania problemu wykorzystywania pracowników.
Kiedy:
 27.04.2019, godz. 15.00-16.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro

wstęp wolny

Robienie lalek motanych – warsztat dla rodziców z dziećmi
Niedzielne przedpołudnie to idealny czas na spotkanie z rodziną. Wspólnie ze swoim dzieckiem stwórz lalkę jego marzeń, ekologicznie i zero-waste! Podczas warsztatu wykorzystywane będą ścinki materiałów ze szwalni i stare ubrania. Warsztat przeznaczony jest dla rodziców z dziećmi.

Kiedy: 28.04.2019, godz. 10.30-12.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: https://frwlalkimotane.evenea.pl/

Upcycling T-shirtów – szycie toreb XXL
Czy masz dość starych koszulek, które przeżywają swoją emeryturę na dnie szafy?
Czy każda dotychczasowa torebka zdawała się być zbyt mała, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy?
Mamy na to odpowiedź – prowadzony przez ekipę Mama mi uszyła warsztat, podczas którego będziesz mieć okazję zmienić swoją starą, zużytą koszulkę w nową, wymarzoną torbę w rozmiarze XXL. Ekologicznie, zero waste i stylowo!
Kiedy: 28.04.2019, godz. 12:45-14:15
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Zapisy: Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy: https://frwtorbyxxl.evenea.pl/
Prowadzenie: MAMA MI USZYŁA

Panel: Skąd się biorą ceny ubrań?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego produkty lokalnych marek są droższe niż ubrania z sieciówek? Czy wiesz, jaką drogę przebyło ubranie, które nosisz? Podczas panelu Skąd się biorą ceny ubrań dowiesz się tego od osób, które z kosztem rozwijania lokalnej marki mają styczność na co dzień – od projektantów i twórców.
Kiedy: 28.04.2019, godz. 15.00-16.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
wstęp wolny