Inkubator Kultury | Jak zamienić obraz w słowo? – warsztaty z audiodeskrypcji

event thumbnail

Audiodeskrypcja to technika opisu materiałów wizualnych i audiowizualnych dla osób niewidomych tak, by mogły one w pełni je odbierać. Stosuje się ją w filmach, spektaklach, dziełach sztuki, ale też w krótkich filmach w mediach społecznościowych, multimediach, czy grafikach na stronach internetowych. Podczas kolejnych warsztatów realizowanych w ramach Inkubatora Kultury będzie można dowiedzieć się jak zamienić obraz w słowo.

Kiedy: 7 grudnia 2019 r., godz. 10.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zapisy: prosimy o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem formularza on-line.
Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru uczestników warsztatów. Wybór zostanie dokonany na podstawie informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym.


ZAPISY


Dwie ekspertki – audiodeskryptorka oraz konsultantka z niepełnosprawnością wzroku wprowadzą nas w podstawy tworzenia audiodeskrypcji. Wyjaśnią zasady, podpowiedzą czym się kierować, jak budować dobre narracje i sugestywne opisy. Porozmawiamy też o odbiorcach audiodeskrypcji. Jacy są? Czego oczekują? Co lubią, a co im w audiodeskrypcji przeszkadza?

Będziemy ćwiczyć, słuchać i pobudzać wyobraźnię. Będziemy pisać. Zmierzymy się z audiodeskrypcją filmową, ale także z krótką i zwięzłą audiodeskrypcją do mediów społecznościowych.

O prowadzących warsztaty:

Justyna Mańkowska – wiceprezeska Fundacji Katarynka z Wrocławia. Od 2012 pisze audiodeskrypcje do filmów, spektakli. Konsultuje opisy i ofertę kulturalną pod kątem osób z niepełnosprawnością wzroku w instytucjach kultury. Współtwórczyni portalu www.adapter.pl – pierwszego vod z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na język migowy

Magda Dudowicz – od wielu lat użytkowniczka audiodeskrypcji. Zapalona kinomanka i odbiorczyni kultury. Konsultantka audiodeskrypcji związana ze Stowarzyszeniem De Facto. W Fundacji Katarynka oprócz konsultowania, jest także specjalistką ds. kontaktu z odbiorcami i komunikacji.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Inkubatora Kultury i jest w pierwszej kolejności skierowane do pracowników i współpracowników instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, działających w obszarze kultury.