Mikroskop dźwiękowy – lutowanie dla żółtodziobów | warsztaty dla młodzieży

event thumbnail

Młodzi fani elektroniki – to coś dla Was! W ostatni weekend listopada zapraszamy licealistów na kurs podstaw… lutowania? Umiejętność ta posłuży nam do stworzenia prostego urządzenia elektroakustycznego – mikroskopu dźwiękowego, pozwalającego na zbieranie dźwięków z najbliższego otoczenia.

Podczas warsztatów będziemy tworzyć proste urządzenie dźwiękowe, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Stworzymy wspólnie mikroskop dźwiękowy – urządzenie elektroniczne pozwalające na zebranie dźwięków z różnych obiektów. Spróbujemy znaleźć dźwięki „ukryte w powietrzu”, a także podsłuchać, co dzieje się za ścianą…

Do stworzenia mikroskopów dźwiękowych wykorzystamy stacje lutownicze i wspólnie przejdziemy podstawowy kurs lutowania. Taka umiejętność może przydać się w życiu zawodowym, w krytycznych sytuacjach, wymagających naprawy drobnego sprzętu, w domu do majsterkowania czy do tworzenia sztuki. Poznamy ciekawostki związane z lutowaniem (np. co lutowano zanim pojawiła się elektronika), będziemy eksperymentować z narzędziami, próbując wdrożyć nawet najbardziej szalone pomysły (oczywiście w granicach bezpieczeństwa). W ramach nauki lutowania będzie można stworzyć np. miedzianego stwora, latarkę, pierścień czy lampki na choinkę…

Uwaga! Na warsztatach będziemy używać stacji lutowniczych, które osiągają wysokie temperatury (do 400 C°), stanowią więc narzędzie potencjalnie niebezpieczne. Wszystkim uczestnikom warsztatów zapewnimy okulary ochronne.

Prowadzący: Paweł Kreis – inżynier systemów audio, twórca sygnałów, które rzekomo mogą być nazwane muzyką http://soundcloud.com/detouchment.


Kiedy: 23-24 listopada 2019 (sobota i niedziela, godz. 10:00-16:00)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala medialabowa, I piętro
Zapisy: za pośrednictwem formularza on-line

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach projektu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży w wieku licealnym. W przypadku osób niepełnoletnich należy dostarczyć w pierwszym dniu warsztatów do miejsca ich realizacji, tj. do Warsztatów Kultury zaakceptowany regulamin oraz oświadczenie podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego, zawierające zgodę na udział osoby niepełnoletniej w warsztatach.

Regulamin
Oświadczenie dla osoby niepełnoletniej 

Nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie w lutowaniu. Bez obaw, wszystko będziemy wspólnie po kolei omawiać, a potem wdrażać.


Projekt „Słuchanie miasta – warsztaty edukacji dźwiękowej” zakłada realizację cyklu działań z zakresu edukacji dźwiękowej dla młodzieży licealnej. Ich wspólnym mianownikiem i punktem wyjścia będą dźwięk i miasto oraz pogłębianie umiejętności słuchania, jako formy poznawania przestrzeni miejskiej. Projekt w sposób interdyscyplinarny łączy działania warsztatowe oraz prezentacje dźwiękowe i filmowe, oferując szerokie spektrum doświadczeń z zakresu edukacji dźwiękowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kontakt:
Ewa Orzeszko
Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztaty Kultury w Lublinie
Grodzka 7, 20-112 Lublin
e.orzeszko@warsztatykultury.pl
tel.: 81 533 08 18

belka wk ministerstwo