Patterns of Europe | Nie święci garnki lepią – warsztat projektowania ceramiki

event thumbnail

Modelowanie w glinie, służące wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku znane jest człowiekowi od tysięcy lat, a garncarstwo uchodzi za jedno z najstarszych rzemiosł. Przez wieki wykształcały się różne techniki obróbki gliny, zmieniały się sposoby zdobienia, a wytwarzanym przedmiotom nadawano kolejne funkcje. Podczas warsztatów można będzie poznać specyfikę polskiego garncarstwa, jego bogatą historię, tradycje, tajniki zawodu garncarza, metody pracy na kole garncarskim, sposoby zdobienia i wypalania naczyń, ale także poszukać kompromisu będącego ukłonem w stronę współczesnego wzornictwa. Wspólnie z ceramikami i garncarzami tworzyć będziemy prototypy przedmiotów z gliny, które mogłyby wejść do seryjnej produkcji i zdobić nowoczesne mieszkania, opowiadając przy tym ciekawe historie swego stylistycznego pochodzenia.

Pierwszeństwo zgłoszeń dla osób, które wezmą udział także w szkoleniu “Tradycyjne wzornictwo z regionu lubelskiego” w dniach 25-26 października 2014.

.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Materiały niezbędne do realizacji warsztatów zapewnia organizator. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy.

WSZYSTKIE MIEJSCA SĄ ZAREZERWOWANE

 .

Warsztaty poprowadzą Agnieszka Fornalewska, Piotr Skiba i Robert Jehn – Olszewski.

Agnieszka Fornalewska – absolwentka London Design School, multidyscyplinarnych kursów dla projektantów w Central Saint Martins College of Arts and Design (Londyn) oraz The School of Glass and Ceramic (Bornholm). Po ukończeniu London Design School rozpoczęła pracę w jednej z najbardziej prestiżowych firm projektowych w Londynie Design House, gdzie realizowała projekty wnętrz komercyjnych i prywatnych, łącząc funkcjonalność formy i innowacyjność rozwiązań.

Od 2006 do 2013 pracując w Polsce prowadzi własną firmę. Kontynuuje pracę jako projektantka, nie przestając śledzić zmieniających się trendów w europejskim designie podczas regularnych wizyt za granicą. Jest autorką kilkunastu projektów wystroju wnętrz i obiektów wielofunkcyjnych, które charakteryzuje indywidualizm i funkcyjność, nasycone nowymi, nieprzeciętnymi pomysłami kreowania przestrzeni i jej wyposażenia.

Następstwem pracy i zdobytych doświadczeń z zakresu architektury wnętrz i pasji projektantki do przedmiotów użytkowych, w 2013 powstało Studio ceramiki użytkowej Agaf Design. Tworząc obiekty ceramiczne, Agnieszka Fornalewska zwraca uwagę na ich aspekt użytkowy oraz formę, która stale ewoluuje przyjmując często nietypowe, czasem zaskakujące kształty nie tracąc przy tym swej funkcjonalnej wartości.

http://agafdesign.pl/

Piotr Skiba – ceramik i nauczyciel garncarstwa (garncarstwo lubelskie). Od 1995 r. prowadzi kursy dla dorosłych, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Jadwisinie, niedaleko Lublina, urządził pracownię ceramiczną i sam zbudował tradycyjny piec garncarski. Nieustannie doskonaląc swój warsztat, odkrył wiele tajemnic zawodowych. Wykonuje repliki starych naczyń, odtwarza zapomniane techniki. Jest autorem książki „Garncarstwo sztuka pięciu żywiołów”.

http://www.garncarstwo.pl/

Robert Jehn – Olszewski – z wykształcenia chemik, z zamiłowania ceramik. Wraz z żoną prowadzi pracownię garncarską Jehn Ceramika, która istnieje nieprzerwanie od 1993 roku. Wykonywane przez niego wyroby nawiązują do tradycyjnej ceramiki ludowej (członkostwo w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych), ale również stanowią kompromis z wzornictwem współczesnym. Nie ogranicza się do powtarzania dawnych form, ale stara się, aby rozwój będący naturalnym objawem każdej żywej sztuki, szedł w kierunku wzbogacania wartości plastycznych, przekazanych przez tradycję. Wraz z żoną samodzielnie przerabiają glinę i surowce nieplastyczne, uzyskując w ten sposób własną masę ceramiczną. Samodzielnie opracowują też szkliwa. Wśród wyrobów pracowni Jehn Ceramika znaleźć można: dzbanki, butle, misy, kubki, talerze, durszlaki, dwojaki, maselnice, cukiernice, pojemniki z pokrywkami, garnki, doniczki, osłonki na doniczki, świeczniki, kieliszki na jajka, miniaturowe dzbanuszki, gwizdki, okaryny czy ptaszki.

http://www.jehn.pl/

.

Warsztaty Patterns of Europe | Wzory Europy podzielone są na trzy moduły:

WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW

Tradycyjne wzornictwo z regionu lubelskiego
25-26 października 2014
prowadzi: Agnieszka Ławicka
więcej informacji>>>
Skuteczna promocja i komunikacja w sektorze kreatywnym
8-9 listopada 2014
prowadzi: Piotr Partyka
więcej informacji >>>
Tworzywo projektowania – od pomysłu do realizacji
15-16 listopada 2014
prowadzi: Jan Stankiewicz
więcej informacji >>>

WARSZTATY DLA TWÓRCÓW LUDOWYCH

Prawo autorskie w twórczości ludowej
8-9 listopada 2014
prowadzi: Piotr Łada
więcej informacji >>>
Praca metodą projektu
15-16 listopada 2014
prowadzi: Wojciech Goleman
więcej informacji >>>
Jak sprzedawać, aby się nie sprzedać? – twórca ludowy na rynku
22-23 listopada 2014
prowadzi: Agata Etmanowicz
więcej informacji >>>

WARSZTATY MIĘDZYSEKTOROWE
(dla twórców ludowych, projektantów, artystów, uczniów i studentów kierunków artystycznych)

Pierwszeństwo zgłoszeń dla osób, które wezmą udział także w szkoleniu “Tradycyjne wzornictwo z regionu lubelskiego” w dniach 25-26 października 2014.

Wzornik Lubelski – warsztat projektowania graficznego
22-23 listopada 2014
prowadzą: Idalia Smyczyńska i Kamil R. Filipowski
więcej informacji >>>
Pomiędzy formą a użytecznością – dekonstrukcja przedmiotów
29-30 listopada 2014
prowadzą: Anna Kotowicz-Puszkarewicz i Artur Puszkarewicz
więcej informacji >>>
Nie święci garnki lepią – warsztat projektowania ceramiki
6-7 grudnia 2014
prowadzą: Agnieszka Fornalewska, Piotr Skiba, Robert Jehn–Olszewski
więcej informacji >>>
Pamiątka z Lublina – warsztat metodą design thinking
13-14 grudnia 2014
prowadzi: Piotr Wojciechowski
więcej informacji >>>

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.