Nocny spacer dźwiękowy | Warsztat Medialabowy

event thumbnail

BRAK WOLNYCH MIEJSC

6 października zapraszamy na nocny spacer dźwiękowy (soundwalk) z Marcinem Dymiterem (emiter). Będzie on wprowadzeniem do warsztatów dotyczących nagrań terenowych (field recording), które odbędą się w sobotę, 7 października. Po warsztatach zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „W poszukiwaniu ciszy” (In Pursuit of Silence, 2015, 81’).

Termin: 06.10 (piątek, 20:00-22:00)

Miejsce: miejsce spotkania zostanie przekazane zarejestrowanym uczestnikom w oddzielnej wiadomości e-mailowej

Prowadzący: Marcin Dymiter* | emiter (www.emiter.org

Opis spaceru: Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń, pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy (ang. soundwalk) powinno poprzedzać umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych. Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz w różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych pozwoli zróżnicować krajobrazy dźwiękowe. Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem. Po zakończeniu spaceru konieczna jest ocena postrzeganych krajobrazów dźwiękowych, m.in. wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków sztucznych, modyfikujących naturalny krajobraz dźwiękowy.

Liczba miejsc ograniczona. Spacer przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Spacer jest bezpłatny. Obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny.

* Marcin Dymiter (emiter) – porusza się w obszarze elektroniki i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt „Pocztówki dźwiękowe” oraz projektu Field Notes, a także edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami, m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Anną Witkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Gra w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, Flora Quartet, BAZA. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator – wspólnie z Ludomirem Franczakiem – festiwalu mikro_makro oraz innych projektów dźwiękowych. Słuchacz i uczestnik muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą (m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda). Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) i Fundacji Wyszehradzkiej (2012). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej i współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

www.emiter.org

www.field-notes.pl

www.ipd.edu.pl

http://ninateka.pl/film/pejzaze-dzwiekowe-marcina-dymitra-archiwa-afektywne