Patterns Of Europe 2015: Prezentacja, spotkanie dyskusyjne i ogólne wprowadzenie dot. wzornictwa przemysłowego.

event thumbnail

Patterns Of Europe | Wzory Europy 2015

Przed rokiem, podczas pierwszej edycji projektu, skupiliśmy się przede wszystkim na lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym. Tegoroczną odsłonę planujemy jako cykl unikatowych pokazów filmowych, wykładów i warsztatów związanych już sensu stricto z aspektami produkcji przemysłowej i biznesowymi. Chcemy inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły. Podczas kolejnych spotkań można będzie zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkać wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, zgłębić historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz poznawać ludzi z branży i uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.

„Pomiędzy produkcją, konsumpcją, a kulturą” – wprowadzenie do tematyki wzornictwa przemysłowego (część II).

Kiedy: 7 listopada 2015 (sobota)

  • 11:00 -14:00 – Ogólne wprowadzenie do wiedzy o wzornictwie przemysłowym oraz spotkanie dyskusyjne poświęcone praktyce uprawiania zawodu projektanta wzornictwa – prezentacja prof. Wojciecha Wybieralskiego.

Gdzie: Grodzka 20, sala konferencyjna na I piętrze

Pierwszeństwo uczestnictwa w spotkaniu dla wszystkich zarejestrowanych osób:
->>> LINK DO FORMULARZA

Wojciech Wybieralski – projektant przemysłowy i nauczyciel; urodzony w 1942 roku. Studiował na Wydziale Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze Wzornictwa Przemysłowego, zdobywając dyplom w pracowni Lecha Tomaszewskiego (1967). W 1968 roku rozpoczął pracę w swojej macierzystej uczelni, gdzie współtworzył Departament Wzornictwa Przemysłowego (1977). Przez dwie kadencje, od 1984 do 1990 pełnił tam funkcję dziekana. Od 2003 roku pracował na Wydziale Wzornictwa i Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1984-2004 był przewodniczącym Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. W latach 1970-1990 wraz ze swoim zespołem stworzył około 100 projektów, głęboko zakorzenionych w zmieniających się realiach gospodarczych kraju. Wśród nich są projekty maszyn przemysłowych, urządzeń optycznych, samochodów, elektroniki, sprzętu medycznego oraz przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów syntetycznych. Wiele z tych projektów trafiło później do produkcji. Wojciech Wybieralski może pochwalić się m.in. tak kultowymi projektami jak powiększalnik fotograficzny „Krokus 69s”, rzutnik „Krokus AF” czy chlebak „Lamela”.