Patterns Of Europe 2015: „Pomiędzy produkcją, konsumpcją, a kulturą”

event thumbnail

Patterns Of Europe | Wzory Europy 2015 

Przed rokiem, podczas pierwszej edycji projektu, skupiliśmy się przede wszystkim na lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym. Tegoroczną odsłonę planujemy jako cykl unikatowych pokazów filmowych, wykładów i warsztatów związanych już sensu stricto z aspektami produkcji przemysłowej i biznesowymi. Chcemy inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły. Podczas kolejnych spotkań można będzie zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkać wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, zgłębić historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz poznawać ludzi z branży i uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.

„Pomiędzy produkcją, konsumpcją, a kulturą” – wprowadzenie do tematyki wzornictwa przemysłowego.

Kiedy: 6 listopada 2015 (piątek)

  • 17:00 – 18:15 – pokaz filmu „Objectified”, Reż. Gary Hustwit, rok prod. 2009, 75 min.
  • 18:30 – 20:00 – „Polskie wzornictwo po roku 1989” – wykład prof. Wojciecha Wybieralskiego

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

Pierwszeństwo uczestnictwa w spotkaniu dla wszystkich zarejestrowanych osób:

->> LINK DO FORMULARZA

„Objectified” – reż. Gary Hustwit, 2009 rok, 75 min.

Objectified to dokument prezentujący naszą skomplikowaną relację z produkowanymi przedmiotami, a co za tym idzie ludźmi, którzy je projektują. Film jest spojrzeniem na kreatywną pracę, która stoi za każdym przedmiotem, od szczoteczki do zębów po gadżety technologiczne. To historia projektantów, którzy poddają ponownej ocenie nasz wyprodukowany świat. To również opowieść o osobistej ekspresji, tożsamości, konsumpcjonizmie i trwałości. Poprzez prawdziwy materiał i dogłębne rozmowy, film ukazuje twórczość wielu znanych światowych projektantów oraz wpływ jaki na nasze życie mają przedmioty przez nich zaprojektowane. Czego możemy nauczyć się o sobie patrząc na przedmioty jakimi się otaczamy? Czy możemy z nich wyczytać kim tak naprawdę chcielibyśmy być?

Wojciech Wybieralski – projektant przemysłowy i nauczyciel; urodzony w 1942 roku. Studiował na Wydziale Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze Wzornictwa Przemysłowego, zdobywając dyplom w pracowni Lecha Tomaszewskiego (1967). W 1968 roku rozpoczął pracę w swojej macierzystej uczelni, gdzie współtworzył Departament Wzornictwa Przemysłowego (1977). Przez dwie kadencje, od 1984 do 1990 pełnił tam funkcję dziekana. Od 2003 roku pracował na Wydziale Wzornictwa i Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1984-2004 był przewodniczącym Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. W latach 1970-1990 wraz ze swoim zespołem stworzył około 100 projektów, głęboko zakorzenionych w zmieniających się realiach gospodarczych kraju. Wśród nich są projekty maszyn przemysłowych, urządzeń optycznych, samochodów, elektroniki, sprzętu medycznego oraz przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów syntetycznych. Wiele z tych projektów trafiło później do produkcji. Wojciech Wybieralski może pochwalić się m.in. tak kultowymi projektami jak powiększalnik fotograficzny „Krokus 69s”, rzutnik „Krokus AF” czy chlebak „Lamela”.