Design – winny czy niewinny? | Patterns of Europe 2015

event thumbnail

Patterns Of Europe | Wzory Europy 2015

Przed rokiem, podczas pierwszej edycji projektu, skupiliśmy się przede wszystkim na lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym. Tegoroczną odsłonę planujemy jako cykl unikatowych pokazów filmowych, wykładów i warsztatów związanych już sensu stricto z aspektami produkcji przemysłowej i biznesowymi. Chcemy inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły. Podczas kolejnych spotkań można będzie zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkać wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, zgłębić historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz poznawać ludzi z branży i uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.

„Design – winny czy niewinny?” – dlaczego nie porozmawiać o gustach.

Kiedy: 26 listopada (czwartek).

  • 17:00 – 18:20 – pokaz filmu „Iris”, Reż. Albert Maysles, rok prod. 2014, 78 min.
  • 18:30 – 20:00 – spotkanie z Marcinem Wichą autorem książki „Jak przestałem kochać design”.
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Pierwszeństwo udziału w spotkaniu dla wszystkich zarejestrowanych osób:
->>> LINK DO FORMULARZA

Iris – reż. Albert Maysles, 2014 rok, 78 min.

Film Iris połączył legendarnego 87-letniego dokumentalistę Alberta Maysles’a z Iris Apfel – błyskotliwą, ekstrawagancko ubraną, 93-letnią ekspertką w dziedzinie stylu, która przez dekady w nietypowy sposób zaznaczyła swą obecność na nowojorskiej scenie mody.  Iris to więcej niż film o modzie, to dokumentalna opowieść o kreatywności i o tym jak, nawet w tak podeszłym wieku, wolny duch tytułowej Iris wciąż inspiruje. Dokument portretuje kobietę, której entuzjazm względem mody, sztuki i ludzi jest życiowym pożywieniem i przypomina nam, że ubiór, a nawet samo życie, to nic innego jak eksperyment. Pomimo dostatku i przepychu obecnego w jej życiu, Iris nadal kieruje się wartościami i etyką pracy, jakich nauczyło ją wychowanie w rodzinie klasy średniej w okresie Wielkiego Kryzysu, w dzielnicy Queens. „Czuję się szczęśliwa, pracując. Jeśli ma się tyle szczęścia, że się robi to, co się kocha, wszystko inne przychodzi z czasem”.

Marcin Wicha – grafik; urodzony w 1972 roku w Warszawie. Projektował i projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci.