Patterns Of Europe 2015: O myśleniu projektowym w praktyce

event thumbnail

Patterns Of Europe | Wzory Europy 2015

Przed rokiem, podczas pierwszej edycji projektu, skupiliśmy się przede wszystkim na lokalności w projektowaniu oraz szukaniu inspiracji w kulturze ludowej i wzornictwie tradycyjnym. Tegoroczną odsłonę planujemy jako cykl unikatowych pokazów filmowych, wykładów i warsztatów związanych już sensu stricto z aspektami produkcji przemysłowej i biznesowymi. Chcemy inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły. Podczas kolejnych spotkań można będzie zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkać wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, zgłębić historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz poznawać ludzi z branży i uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.

„Jak uwalniać produkt od stereotypowych rozwiązań i wnosić nowatorskie myślenie” – o myśleniu projektowym w praktyce.

Kiedy: 14 listopada 2015 (sobota)

  • 17:00 – 18:15 – pokaz filmu Design & Thinking, reż. Mu-Ming Tsai, rok prod. 2012, 74 min.
  • 18:30 – 19:30 – spotkanie z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik – założycielkami studia Beza Projekt.
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a.
Pierwszeństwo udziału w spotkaniach dla wszystkich osób zarejestrowanych:
->>> LINK DO FORMULARZA

Design & Thinking – reż. Mu-Ming Tsai, rok prod. 2012, 74 min.

W jaki sposób możemy w pełni zaangażować organizacje by pomyśleć o zmieniającym się krajobrazie biznesu, kultury i społeczeństwa? Dokument ten, zainspirowany przez ideę design thinking, przedstawia biznesmenów, projektantów, społeczników oraz indywidualności i pokazuje co mają ze sobą wspólnego w obliczu wieloznacznego XXI wieku. Czym jest design thinking? Jaka jest jego rola w modelach biznesowych? Jak na całym świecie zmieniają się twórcze umysły? Film jest wezwaniem kierowanym do konwencjonalnych umysłów, aby zachęcić je do zmiany sposobu myślenia i współpracy.

Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik – projektantki mebli, instalacji artystycznych, przedmiotów użytku codziennego. Ukończyły Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, a Anna dodatkowo także Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu. Obie współtworzą studio Beza Projekt. Brały udział w licznych wystawach, a ich prace były wielokrotnie nagradzane. Współpracują z polskimi producentami, m.in.: Acrea/Du Pont, Amorim Group, Bausch & Lomb, Platige Image, Mikomax, Vox czy też Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą Narodową Galerią Sztuki. W studiu Beza Projekt, jak piszą same projektantki, „Podejmujemy się niestandardowych projektów, gdzie jest miejsce na eksperyment oraz korzystanie z nowych technologii czy materiałów. Interesuje nas także sięganie po tradycyjne techniki, przywoływanie ich w nowej formie lub funkcji.” Najważniejsze nagrody: pierwsza nagroda w konkursie zorganizowanym przez AMORIM i Domaine the Boisbuchet za projekt Ulu z korka (2012), pierwsza nagroda w konkursie make me! na Łódź Design Festival za projekt Plastry (2013), nagroda MUST HAVE! na Łódź Design Festival za projekt Balia – My Bath (2013), nagroda MUST HAVE! na Łódź Design Festival za projekt kołdry dla my alpaca (2015). Najważniejsze wystawy: Mój Świat. Nowa Siłą Subiektywności, Warszawa, 2007; Passionswege Viena Design Week, Wiedeń, 2011; Polish Design Focus DMY, Berlin, 2013; Tent London, Londyn, 2014