Warsztaty cyfrowych opowieści (digital storytelling) | Warsztat Medialabowy

event thumbnail

14 i 15 października (sobota-niedziela) zapraszamy na warsztaty cyfrowych opowieści (digital storytelling).

Warsztaty poprowadzą Karolina Grzegorzak i Malwina Gan*.

Opis warsztatów: Ludzie od zawsze dzielili się historiami, baśniami, mitami, które zarazem odtwarzały, jak i kreowały ich świat, a także budowały wspólnoty, uczyły, zmieniały. Obecnie mamy więcej środków wyrazu (tzw. nowe technologie), które mogą wzbogacić nasz przekaz, wpisując go w dynamikę XXI wieku.

Digital stories to krótkie (kilkuminutowe) cyfrowe opowieści, na które składają się elementy wizualne (zdjęcia, wideo, rysunki) oraz dźwiękowe, przedstawiające unikalną historię, doświadczenia i emocje twórcy.

Celem warsztatu będzie wspólna praca nad stworzeniem kilku cyfrowych opowieści mieszkańców Lublina, które związane będą z muzycznym obliczem naszego miasta. Podczas warsztatu przejdziemy przez kluczowe etapy procesu: od poszukiwania historii, opowiadania jej, poprzez tworzenie scenariusza, nagrywanie narracji, budowanie oprawy wizualnej, aż do pracy nad prostym montażem. W czasie dwóch dni warsztatów w kreatywny sposób odkryjemy nowe oblicze Lublina stworzone z unikalnych historii jego mieszkańców.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia, a w szczególności „duety międzypokoleniowe” (np. młodzież wraz z rodzicami/dziadkami). Ani umiejętności filmowe, ani wcześniejsze doświadczenie w realizacji filmów nie jest wymagane.

Liczba miejsc ograniczona. Warunkiem udziału w warsztatach jest uczestnictwo w obu dniach warsztatowych (14.10 i 15.10, godz. 10:00-16:00).

Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 16+. Zajęcia odbywają się w sali medialabowej Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, I piętro.

Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny.

* Karolina Grzegorzak – od 2013 roku związana z sektorem pozarządowym. Z wykształcenia filolożka i specjalistka od zarządzania ludźmi. Ukończyła szkołę trenerską STOP oraz kurs dla facylitatorów metody Digital Storytelling. Współpracuje z warszawskimi organizacjami pozarządowymi w obszarze wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W pracy z grupami chętnie wykorzystuje narzędzia audiowizualne. Wielbicielka odkrywania nowych miejsc, zarówno tych bardziej odległych, jak i tych w obszarze swojej dzielnicy.

Malwina Gan – facylitatorka metody Digital Storytelling, kulturoznawczyni, działaczka organizacji pozarządowych, która od lat zgłębia potencjał komunikacji audiowizualnej. Badała produkcje wideo rdzennych mieszkańców Meksyku i ich wpływ na politykę społeczną, uczestniczyła w projektach alfabetyzacji medialnej w Hiszpanii oraz w warsztatach wykorzystujących techniki audiowizualne w pracy z grupami defaworyzowanymi w Polsce. Współorganizatorka przeglądów i festiwali filmowych.